Foto Martin Divíšek

 

Bigonzetti je výraznou osobností současného tance. Vertigo je velmi emociální duet, který vytvořil v roce 2006 a vyjádřil v něm své osobní vize ve vztahu dvou lidí, ve spojení muže a ženy, v němž se šílenství lásky mění ve fyzickou závrať. Vertigo na hudbu Dmitrije Šostakoviče zatančí první sólistka Baletu ND Alina Nanu, sólista Baletu ND Francesco Scarpato.

 

Inscenace Vertigo uvedl balet Národního divadla, jako poslední premiéru v minulé sezóně (9. a 10. června 2016) a stále se těší velkému diváckému zájmu. Komponovaný večer představuje díla Moldavana Radua Poklitarua, Itala Maura Bigonzettiho a Švéda Alexandra Ekmana.

 
„Kompozice je vysoce elegantní, sevřená, tělo ženy „modeluje“ okolo partnera v těsném propojení nesčetné křivky, jakési obrysy barokních soch. Tenze a uvolnění, těžiště se vychyluje z rovnováhy až k závratnému pocitu nevyhnutelného pádu, je ale zachyceno a vrženo do protipohybu. Z jednolitosti těl vyrážejí prudká gesta, proudy energie, kterou se zaplňuje celý světelný výsek. Krása Bigonzettiho choreografie opět připomněla, jaký hluboký umělecký zážitek přináší „tanec pro tanec“, kterým současní choreografové mnohdy pohrdají.“ Helena Kozlová na serveru labyrint.scena.cz