Venedikt Jerofejev   Foto archiv

Do Divadelního klubu Divadla Jiřího Myrona se chodí umělci i širší veřejnost především více či méně důkladně občerstvit. Od 2. dubna 2011 sem budou moci přijít také na divadelní představení, jehož tématem je „občerstvování“ převelice důkladné.

Není jasné, jak se Venediktu Jerofejevovi podařilo překročit padesátku a tajemstvím také zůstává, jak se mu podařilo vytvořit poměrně obsáhlé dílo (kromě„Petušek“ to jsou další romány, poémy, divadelní hry, básně a eseje). Pokud by totiž normální člověk vypil jen polovinu toho, co autorův autobiografický hrdina poémy Moskva → Petušky, umřel by ve třiceti a nenapsal nic – ani tuhle poému.

Ale Venedikt tak úplně normálním smrtelníkem nebyl. I jeho nejbližší ho označovali za profesionálního alkoholika. Přesto dokázal psát jiskřivě, napohled lehce, zasvěceně, s bravurou a vtipem. Hlavní roli v „Bibli všech alkoholiků“ si dle očekávání uzurpuje alkohol: obrovská kvanta alkoholu, především vodky, vína, piva a v neposlední řadě také množství koktejlů velmi pestrého složení (nechybí v nich například nejrůznější parfémy, lepidla či prostředky na hubení lezoucího hmyzu).

Příběh samotný je zcela prostý: Venedikt Jerofejev se probudí brzy ráno po propité noci na schodech neznámého moskevského činžáku a v kocovině vesmírných parametrů se rozhodne, že navštíví svou lásku v Petuškách, městečku vzdáleném asi sto dvacet kilometrů, tedy pár hodin osobním vlakem. Vyčká do otevření obchodů, nakoupí rozličné předměty nutné k přežití (nebo nepřežití?) oné cesty, naplní jimi kufírek, který stále nosí u sebe, a vyrazí na nádraží.

Dojede? Nedojede? Neprozradíme. Naopak vyzradíme, že obsah kufírku je cestou v plné permanenci a náhodní spolucestující jsou také vydatně zásobeni, takže řeči se vedou a vodka teče… Přihodí se mnoho bizarních, komických i tragikomických událostí, vyprávěné historky jsou stále neuvěřitelnější a vše spěje k dramatickému vyvrcholení. Klub v podkroví Divadla Jiřího Myrona svým tvarem připomíná vagón, a je tedy pro tuto inscenaci jako stvořený.

Role „Venečky“ Jerofejeva se zhostí Tomáš Jirman (který kus také režíruje) a do tenat alkoholu spolu s ním upadnou Lada Bělašková, Renáta Klemensová, Jan Fišar, Petr Houska a „hrající režisér“ Janusz Klimsza. Autorem scény a kostýmů je David Bazika.

Premiéra 2. dubna 2011 v 18.30 hodin
v Divadelním klubu Divadla Jiřího Myrona


 
 

 
Tomáš Jirman jako Venečka na fotografii Radovana Šťastného   Jan Fišar a Petr Houska jako cestující ve vlaku z Moskvy do Petušek. Foto Radovan Šťastný