Tomáš Jirman jako Věnečka a Jan Fišar 

Festival divadel Moravy a Slezska se v Českém Těšíně konal už pojedenácté. Letos se na něm představilo celkem 13 divadelních souborů z 6 měst regionu Moravy a Slezska (Ostrava, Opava, Olomouc, Český Těšín, Sosnowiec, Martin). Vystoupení divadel hodnotila odborná porota ve složení Marie Boková, Zuzana Jindrová, Jan Hyvnar, Jiří P. Kříž, Emil Orzechowski a Ladislav Slíva. Čestným předsedou poroty byl starosta města Český Těšín Vít Slováček.
 

Činoherní soubor Národního divadla moravskoslezského si za inscenaci Moskva → Petušky Venedikta Vasiljeviče Jerofejeva v dramatickém přepisu dramaturga Marka Pivovara a v režii Tomáše Jirmana odnesl jako cenu obrovský kornout vitamínů. Marek Pivovar a Tomáš Jirman úspěch komentovali slovy: „Zřejmě se potvrzuje to, že když člověk zpracovává téma mu blízké, je to poznat a dokonce to dojde i ocenění. Máme z toho obrovskou radost.“

A o čem že inscenace Moskva → Petušky vlastně je?
Příběh samotný je zcela prostý. Venedikt Jerofejev se probudí brzy ráno po propité noci na schodech neznámého moskevského činžáku a v kocovině vesmírných parametrů se rozhodne, že navštíví svou lásku v Petuškách, městečku, vzdáleném asi sto dvacet kilometrů, tedy pár hodin osobním vlakem. Vyčká do otevření obchodů, nakoupí rozličné předměty nutné k přežití (nebo nepřežití?) oné cesty, naplní jimi kufírek, který stále nosí u sebe, a vyrazí na nádraží. Dojede? Nedojede? Obsah jeho kufírku je cestou v plné permanenci a náhodní spolucestující se také vydatně zásobili, takže řeči se vedou a vodka teče… Přihodí se mnoho bizarních, komických i tragikomických událostí, vyprávěné historky jsou stále neuvěřitelnější a vše spěje k dramatickému vyvrcholení.
 

Tato „bible všech alkoholiků“, jak bývá inscenace označována, měla premiéru 2. dubna v Divadelním klubu Divadla Jiřího Myrona. Roli Venečky Jerofejeva vytvořil herec-režisér Tomáš Jirman a v nebývalé pospolitosti se alkoholu oddají i Lada Bělašková, Renáta Klemensová, Jan Fišar, Petr Houska a „hrající režisér“ Janusz Klimsza. Autorem kostýmů a proměny Divadelního klubu ve vlaková kupé byl David Bazika.

 

Na inscenaci Moskva → Petušky se můžete jít podívat do Divadelního klubu:
 

1.12.2011 10:00 Divadelní klub Repríza zobrazit detail  
3.12.2011 18:30 Divadelní klub Repríza zobrazit detail  
11.1.2012 18:30 Divadelní klub Repríza zobrazit detail vstupenky
12.2.2012 15:00 Divadelní klub Repríza zobrazit detail vstupenky
1.3.2012 18:30 Divadelní klub Repríza zobrazit detail vstupenky