Magie divadelního prostoru / Scénograf Vladimír Šrámek a scénografie Státního divadla v Ostravě v letech 1960–1990
25. 9. – 25. 11. 2012 v Ostravském muzeu


Vladimír Šrámek patřil k nejvýznamnějším scénografům ostravské jevištní tvorby. Vytvořil stovky scén k divadelním inscenacím všech dramatických žánrů. Přinesl s sebou do Ostravy scénografii na profesionální úrovni. Ve své tvorbě navázal na svého učitele Františka Tröstera a jeho umění rozvinul dále ve svém vlastním originálním projevu. Byl člověkem nesmírně skromným a pracovitým, jeho píle a touha proniknout divadlu „pod povrch“ prostřednictvím výtvarného počinu neznala mezí. S divadlem se natolik sžil, že se mu stalo životním posláním a jeho úctyhodná práce zůstane navždy spjata s Ostravou a naším divadlem. Zcela po právu jeho jméno vstoupilo mezi prvními v lednu 2011 do Síně slávy NDM.

Výstava v Ostravském muzeu představuje výběr z jeho reprezentativních scénografií, ale také ukázky z prací scénografů, kteří v době jeho šéfovaní v Ostravě pohostinsky působili a patřili ke špičkám československé scénografie. Magie divadelního prostoru nabídne zároveň interaktivní ateliér umožňující veřejnosti proniknout do tajemství scénografie. Jeho autorem je Petr Matásek, scénograf a profesor scénografie na katedře Loutkového a alternativního divadla DAMU Praha. Kurátorkou výstavy je Mgr. Lenka Černíková, scénář vytvořil PhDr. Ladislav Slíva, odborně spolupracovala Mgr. Andrea Pánková.
 

Fotografie z vernisáže najdete na Facebooku NDM.     

Vladimír Šrámek při práci:                                                                              

 

 

 

 Foto: Josef Hradil

 Foto: František Krasl

 Foto: František Krasl „Ostrava mě od začátku ‚chytla‛ svěžestí problémů, jasností kontur. Výtvarně je to velice dramatické město, rudé nebe, vysoké pece, struska... Zní to možná banálně, ale pro výtvarníka je to skutečně působivé. Je to město, které žije plným životem a lidé v něm jsou přímí a nezáludní.“
                                                                                                                                                                       
Vladimír Šrámek