Tomáš Černý

Patří mezi přední české tenoristy a v současné době působí jako stálý host opery Národního divadla a Státní opery v Praze. Z posledních zahraničních angažmá jmenujme např. prince v Dvořákově Rusalce s dirigentem Vladimirem Fedosejevem v červnu 2010 v Opernhaus Zürich nebo Lacu Klemeně z Janáčkovy Její pastorkyně ve Staatsoper Stuttgart v režii Calixta Bieita pod taktovkou Marca Pioletta v roce 2008. V prosinci 2009 vystoupil na prestižním koncertu v Komische Oper v Berlíně s programem P. I. Čajkovského se šéfdirigentem Carlem St. Clairem.

V zahraničí je Tomáš Černý považován za specialistu na český, zejména Dvořákův koncertní repertoár.
Je držitelem Ceny Thálie 2000 za interpretaci role prince Su-Čonga v Lehárově Zemi úsměvů a ceny Libuška udělené v rámci festivalu Opera 2005 za nejlepší ztvárnění hlavní role Edgarda v Donizettiho Lucii di Lammermoor. Role Laci z Janáčkovy Její pastorkyně mu přinesla nominaci na Cenu Thálie 2005 a za Jeníka z Prodané nevěsty byl nominován na Cenu Thálie 2008.

Na mistrovských kurzech v roce 2006 navázal spolupráci s prof. Margreet Honig z Amsterodamu. Dále zdokonaluje pěveckou techniku se sopranistkou Christinou Vasilevou. Zpěv studoval od roku 1997 u prof. Jiřího Kotouče a od roku 2002 u prof. Svatavy Šubrtové.
Na operních scénách ztvárnil řadu klíčových tenorových rolí české i světové operní tvorby, jako je Rodolfo (Puccini - La bohème), Cavaradossi (Puccini - Tosca), Pinkerton (Puccini - Madama Butterfly), Alfredo (Verdi - La traviata), Princ (Dvořák - Rusalka), Jeník (Smetana - Prodaná nevěsta), Laca (Janáček - Její pastorkyňa) ad.

S úspěchem vystupuje na prestižních domácích i zahraničních festivalech (např. Musikfestival v německém Rheingau, ION – Musica sacra v Norimberku, Herrenchiemsee Festspiele, Murten Classics, Milano Musica, Smetanova Litomyšl, Pražské jaro, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Mezinárodní divadelní festival v rumunském Sibiu, Mezinárodní festival soudobé hudby Varšavský podzim) i na operních scénách, např. Staatstheater Wiesbaden, Slovenské národné divadlo v Bratislavě ad.

Spolupracuje s českými i zahraničními orchestry např. s Českou filharmonií, Tonhalle Orchester Zürich (Dvořákovy Svatební košile), Gewandhaus Orchester Leipzig (Verdiho Requiem), Bremer Philharmoniker (Dvořákovo Stabat mater), Brabantská filharmonie (Dvořákovo Stabat Mater), Odense Symfoniorkester (Dvořákovo Reqiem),Orquesta Nacional de España (Martinů – Gilgameš), Royal Liverpool Philharmonic (Dvořákovo Stabat mater), RAI Torino, Symfonický orchestr Maďarského rozhlasu (Dvořákovy Svatební košile) nebo Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

Dále spolupracoval s dirigenty Petrem Altrichterem, Sergem Baudem, Jiřím Bělohlávkem, Alanem Buribayevem, Aldem Ceccatem, Oliverem Dohnányim, Olari Eltsem, Leopoldem Hagerem, Gabrielem Chmurou, Eliahu Inbalem, Ken-iciro Kobajashim, Jiřím Koutem, Ondrejem Lenárdem, Christophem Poppenem, Helmuthem Rillingem, Leošem Svárovským, Martinem Turnovským, Maximianem Valdésem, Casparem Zehnderem aj.

Umělec se představil koncertnímu publiku od tokijské Oji Hall přes většinu evropských zemí (mj. Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Rakousko, Švýcarsko) až po Palacio de Bellas Artes v Mexico City. Jeho rozsáhlý repertoár zahrnuje kromě běžného koncertního repertoáru A. Dvořáka, G. Verdiho, A. Brucknera, H. Berlioze, L. Janáčka, B. Martinů ad. také stěžejní barokní a klasicistní díla mistrů J. S. Bacha, G. F. Händela, W. A. Mozarta, L. van Beethovena a G. Rossiniho.
V sezóně 2010/2011 připravuje Tomáš Černý roli Dona Josého z Bizetovy Carmen ve Státní opeře Praha; z koncertních vystoupení jmenujme např. Massenetovo oratorium Marie-Magdaleine na závěrečném koncertu na Musikfestivalu v Rheingau s Leošem Svárovským nebo koncert s Českou filharmonií pod taktovkou Ondreje Lenárda.

www.tomascerny.cz

Obsazení - Sezóna:
TAJEMSTVÍVít, syn Kalinův, myslivec
TAJEMSTVÍVít, syn Kalinův, myslivec
ČESKÉ OPERNÍ GALAÚčinkují
KÁŤA KABANOVÁBoris Grigorjevič, jeho synovec
LOHENGRINLohengrin
ARMIDARinald, rytíř
KÁŤA KABANOVÁBoris Grigorjevič, jeho synovec
LOHENGRINLohengrin
ORFEUS V PODSVĚTÍOrfeus
ARMIDARinald, rytíř
CARMENDon José
FEDORAKníže Loris Ipanoff
LA TRAVIATAAlfredo Germont
ORFEUS V PODSVĚTÍOrfeus
CARMENDon José
FEDORAKníže Loris Ipanoff
ORFEUS V PODSVĚTÍOrfeus
Fotografie - Sezóna:
TAJEMSTVÍ
Jakub Tolaš (Mistr zednický), Martin Gurbaľ (Malina, konšel), Josef Škarka (Bonifác, vysloužilec, Kalinův výměnkář), Anna Nitrová (Panna Róza, sestra Malinova), Lucie Kašpárková (Blaženka, dcera Malinova), Tomáš Černý (Vít, syn Kalinův, myslivec)
Foto: Martin Popelář
KÁŤA KABANOVÁ
Eva Dřízgová-Jirušová (Kateřina (Káťa), jeho žena), Tomáš Černý (Boris Grigorjevič, jeho synovec)
Foto: Martin Popelář
KÁŤA KABANOVÁ
Eva Dřízgová-Jirušová (Kateřina (Káťa), jeho žena), Pavel Ďuríček (Pozdní chodec), Tomáš Černý (Boris Grigorjevič, jeho synovec)
Foto: Martin Popelář
ARMIDA
Tomáš Černý (Rinald, rytíř)
Foto: Martin Popelář
ARMIDA
Martin Šrejma (Sven, rytíř), Tomáš Černý (Rinald, rytíř), Michal Křístek (Bohumír, vůdce křižácké výpravy), Ondrej Mráz (Petr, poustevník), Dana Burešová (Armida, jeho dcera)
Foto: Martin Popelář
ARMIDA
Tomáš Černý (Rinald, rytíř), Dana Burešová (Armida, jeho dcera)
Foto: Martin Popelář
ORFEUS V PODSVĚTÍ


Tomáš Černý (Orfeus)
Foto: Martin Popelář

Audio-video ukázky