http://www.ndm.cz/userfiles/archiv_priloh/clanky/loga-a-jine/2014-2015/shakespeare-2016-1430293550.jpg

   
 
Od ledna 2016 se všechny kulturní a vzdělávací instituce města Ostravy spojily do společného projektu Shakespeare Ostrava 2016který vznikl k výročí 400 let od úmrtí britského dramatika Williama Shakespeare. Budeme nejenom hrát Shakespeara, ale také vnímat všechno umění, které se za 400 let jeho výjimečným dílem inspirovalo!
 
Shakespeare 2016 má za cíl připojit Ostravu k velkému projektu v uměleckém světě, který toto výročí oslaví.
 
Jedná se o výjimečnou událost, která propojuje řadu významných kulturních a vzdělávacích institucí v Ostravě s cílem:
  1. Přispět k zlepšení image Ostravy jako kulturního města v rámci České republiky a Evropy
  2. Vytvořit tradici spolupráce mezi kulturními a vzdělávacími institucemi v Ostravě jako platformu budoucích společných projektů
  3. Najít nové publikum především mezi mladými lidmi a toto publikum zapojit do projektu (participativní přístup)
 
 
 
AKTUÁLNÍ PROGRAM PROJEKTU ZDE SHAKESPEAROVSKÉ NOVINY ZDE  


     
NA CESTĚ K SHAKESPEAROVI
13. prosince 2016 v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona
 
Přednáška předního odborníka a překladatele děl W. Shakespeara doc. PhDr. Jiřího Joska se pozastaví nad otázkou věrnosti a interpretace překladu, nabídne rozbor následujících témat: dobový kontext a kontinuita tvorby W. S., problémy a specifika překladů W. S., překlad ve vztahu k interpretaci postavy a díla, vlastní přístup při interpretaci a nové formulaci díla a další.  Vstup na přednášku je volný!
 
Akce je realizována ve spolupráci s Filozofickou fakultou Ostravské univerzity
Akce je pořádána v rámci projektu Shakespeare Ostrava 2016.
       
   
22. prosince 2016 v 17 hodin -  ve DVANÁCTCE -  Čs. legií 12 vstup vedle předprodeje NDM (bývalá prodejna)
 
Hra současného britského dramatika přenáší generační mocenský konflikt do prostředí moderní rodinné firmy a po vzoru Shakespeara rozehrává absurdně-imaginativní obraz vedoucí k všeobecné apokalypse. Neváhejte a využijte jedinečnou příležitost navštívit  premiéru mimořádného scénického čtení v režii čerstvé absolventky brněnské JAMU Terezy Říhové!
Vstupenky můžete zakoupit na rezervačním systému NDM nebo v předprodeji NDM.
 
Akce je pořádána v rámci projektu Shakespeare Ostrava 2016. 
 
     
USKUTEČNĚNÉ AKCE:      
    ČECHY LEŽÍ U MOŘE aneb reflexe Čech v Shakespearově díle   
23. listopadu 2016 v 18 hodin -  ve DVANÁCTCE -  Čs. legií 12 vstup vedle předprodeje NDM (bývalá prodejna)
 
Inscenované čtení s hudebním doprovodem provázené výkladem odborníka na slovo vzatého - pana profesora Martina Hilského.
 
Že William Shakespeare umístil velkou část děje své romance Zimní pohádka do Čech ("Bohemia"), které usadil na mořské pobřeží, je skutečností poměrně známou. Jsou však v jeho díle i další "české odkazy"? A co vlastně o Čechách věděl? Navštívil je někdy? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších zajímavých informací nabídne náš pořad. V jeho závěru budou mít diváci příležitost zeptat se na vše, co je na tomto tématu a osobnosti pana Shakespeara zajímá. 
 
Účinkují: prof. PhDr. Martin Hilský, CSc., dr. h. c, MBE a herci Národního divadla moravskoslezského
Hudební doprovod: David Schreiber
 
Akce je realizována ve spolupráci s Danielou Jirmanovou.
Akce je pořádána v rámci projektu Shakespeare Ostrava 2016. 
       
   
Přednáška doc. Mgr. Pavla Drábka, Ph.D: Shakespeare na českém pobřeží: 250 let jednoho milostného poměru
24. října 2016 v 18.30 hodin, Divadlo Antonína Dvořáka - zkušebna
 
Dramata alžbětinského divadelníka a básníka Williama Shakespeara (1564–1616) si za posledních 400 let získala ústřední místo v celosvětové kultuře. V českých zemích se s nimi setkáváme bezmála po celou tuto dobu, od anglických cestujících společností za jeho života a soustavně pak posledního čtvrt milénia. Shakespeare u nás zdomácněl a svým dílem byl účasten snad všech důležitých událostí naší historie – a mimo to se těší stálé přízni na divadelních prknech.
Docent prof. Mgr. Pavel Drábek, Ph.D. (Univerzita v Hullu, VB) Vás provede dobrodružnými dějinami českého Shakespeara – od komediantských dob na sklonku 16.století, přes vlastenecké zápasy o „Šakespeara Engličana v řeči Englické, an v skládání činoher smutných rekovných nadevšecky skladatele vynikl, a je převýšil, nesmrtedlnou sobě u potomstva způsobiv slávu" až po moderního Shakespeara doby dnešní.
 
Akce je pořádána Filozofickou fakultou Ostravské univerzity.
Akce je realizována v rámci projektu Shakespeare Ostrava 2016. 
       
   
12. října od 18 hodin v centru Ostravy
 
Literatura ve všech podobách na zajímavých místech v centru Ostravy! Těšit se návštěvníci mohou na netradiční čtení, přednášky nebo hry na atraktivních místech v duchu Williama Shakespeara. Akce je pořádána v rámci projektu SHAKESPEARE OSTRAVA 2016 a podílí se na ní Národní divadlo moravskoslezské, Český rozhlas OstravaFilozofická fakulta Ostravské univerzityDivadlo Petra Bezruče a Stará aréna.
       
   
23. září 2016 od 16 do 22 hodin v Komenského sadech
 
Společná akce pro celou rodinu a všechny milovníky Shakespeara! Instituce zapojené do projektu Shakespeare Ostrava 2016 pro vás připravily pestrý program v Komenského sadech.
       
   
PO HAMLETOVI - divadelní pouť pod širým nebem Ostravy
2., 3. a 4. září 2016 v 16.30 hodin na Slezkoostravském hradě
 
Zveme vás na divadelní pouť v režii Josefa Kačmarčíka, která navazuje na Letní shakespearovské slavnosti a ostravskou premiéru Hamleta na Slezskoostravském hradě; společně s norským princem Fortinbrasem se vydejte na cestu za záchranou nejen prohnilého Dánského království, ale především vlastního krku. Zatímco dánský kralevic si klade existenciální otázky a touží po pomstě, jeho norský protějšek se ocitá na bitevním poli faktickém i mocenském. 

Unikátní site-specific projekt s omezeným počtem repríz, začíná na Slezskoostravském hradě a končí u Divadla Antonína Dvořáka

Vstup je volný!
       
   

SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ

Shakespearova zamotaná hra o milencích Hermii a Lysandrovi, Heleně a Démétriovi, o králi a královně skřítků a víl Oberonovi a Titanii, o skřítku Pukovi, který má v tom všem prsty, patří k nejoblíbenějším komediím světové literatury.

Les jako dějiště příběhu představuje v režii Youriho Vámose neznámou zem, krajinu nikoho, v níž jsou smazány hranice mezi přírodním a lidským bytím. Mladí muži a ženy se setkávají v nočním lese – netušíce, že se tam stanou obětí kouzel a čar skřítků a čarodějnic. Už brzy se ocitnou ve spleti netušených pocitů. Původní příběh hry Williama Shakespeara představuje Youri Vámos ve své baletní komedii jako souhru i zmatek dvou světů – duchů a lidí. Antiku a imaginární svět fantazie posouvá do současnosti, do světa dnešních mladých lidí a jejich milostných peripetií. Je to příběh kohokoliv z nás.

       
   

VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ

Traduje se, že tuto komedii napsal William Shakespeare na přání samotné královny Alžběty, neboť první dáma Anglie toužila vidět svého oblíbeného hrdinu, korpulentního rytíře Falstaffa, zamilovaného. Ve hře má ale rytíř ke skutečné lásce daleko – napíše totiž stejná milostná psaníčka hned dvěma dámám současně. Krásky si to ovšem vzájemně povědí a uchystají mohutnému rytíři nejedno škodolibé překvapení. A když dodáme, že se do věci vloží i žárliví manželé oněch dam, je zřejmé, že o zábavu nebude nouze.

   
Výstava plakátů divadelních inscenací her Williama Shakespeara 
5. dubna – 31. prosince 2016 
 
Prostřednictvím putovní výstavy divadelních plakátů inscenací her Williama Shakespeara si připomínáme nejen osobnost a rozsáhlost díla W. Shakespeara, ale také upozorňujeme na tradici ostravské divadelní tvorby vztahující se k tomuto slavnému britskému dramatiku.
Prosincem její putování končí a proto neváhejte, máte poslední příležitost se s jedinečnými plakáty seznámit!
 
Kdy, kde: 1 - 31. 12. 2016  Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity - výstavní atrium
 
Akce je realizována ve spolupráci s Komorní scénou Aréna, Divadlem loutek Ostrava, Divadlem Petra Bezruče, Starou arénou, Letními shakespearovskými slavnostmi Ostrava, Knihovnou města Ostravy, Klubem Atlantik, Janáčkovou konzervatoří a Gymnáziem v Ostravě, Přírodovědeckou fakultou OU a Českým rozhlasem.
Akce je pořádána v rámci projektu Shakespeare Ostrava 2016.

 

     

 

    HAMLET
22. února 2016 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s tvůrčím týmem u příležitosti premiéry opery Ambroise Thomase Hamlet.
Rozkolísaná psychika kralevice dánského a jeho sentimentální lásky Ofélie se probouzejí ve velice náročných zpěvních pasážích doplněných neotřelou instrumentací. Zrada a zavraždění otce, mysteriózní zjevení jeho ducha a tanec smrtihlava nad hrobem milenky... A to vše v režii Radovana Lipuse!

Premiéry opery Hamlet se uskuteční 3. a 5. března 2015 v Divadle Antonína Dvořáka.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

    HAPRDÁNS neboli HAmlet PRinc DÁNSký (Ivan Vyskočil, 1929)
22. února 2016 v 19.30 hodin ve Staré aréně
 
Koprodukční představení NDM ve spolupráci se Starou arénou.
Jedním z příspěvků Národního divadla moravskoslezského k čtyřstému výročí úmrtí největšího dramatika všech dob Williama Shakespeara bude HAPRDÁNS. Ivan Vyskočil a jeho „Nedivadlo“, to jsou pojmy, které v divadelním světě stále rezonují, ač jejich hlavní protagonista již nevystupuje. HAPRDÁNS je zkratkou (HAmlet, PRinc DÁNSký), za níž se skrývá hravý text, originální parafráze na jednu z geniálních her velkého alžbětince. Premiéru měl v roce 1980. „Zkrátka méně známá verze známého příběhu, kdy tragédie přijde zkrátka“, podtitul, jímž autor hru obdařil, leccos napovídá: půjde o svižnou komedii. O komedii originální v tom, že se hraje především o všem, co v Hamletovi přímo není, ale co by tam být mohlo a někdy i mělo; o tom, co si postavy říkají a jak jednají v „zákulisí“ původní hry. Vyskočilova textu se nehodláme dogmaticky držet, do inscenace vložíme též něco ze sebe, ostatně také autor své hry považuje především za východisko k inscenaci, východisko, které má být neustále doplňováno, rozvíjeno a upravováno.

Celý košatý děj s mnoha postavami odehrají tři aktéři, dva z činohry NDM, třetí ze Staré arény (Tomáš Jirman, Anna Cónová, Zuzana Kantorová), a to na jevišti menšího z obou divadel, tedy Staré arény. Také režii a spolurežii si divadla rozdělila (Tomáš Jirman a Pavel Gejguš). Jak vidno, vstoupili jsme do koprodukce. Spolupráce je to na první pohled hodně netypická, vždyť NDM je zavedené, tradiční „kamenné“ divadlo a Stará aréna vzdor svému názvu je scénou mladou, dynamicky se rozvíjející. Sami jsme zvědavi, co z této spolupráce vzejde. Přijďte se podívat!

Premiéra se chystá na 22. února 2016 ve Staré aréně od 19.30 hodin.
 
Vstupenky v prodeji v hodnotě 160 Kč / 80 Kč pro studenty a seniory. Vstupenky je možné zakoupit, jak ve Staré aréně, ale také od 16. 1. 2016 v Předprodeji vstupenek NDM, třída Čs. legií 148/14. Vstupenky nelze zakoupit přes internet! ( daný odstavec o prodeji prosím zarovnat doleva) 
 
       FENOMÉN SHAKESPEARE
25. ledna 2016 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka

První akcí, jež otevře festival SHAKESPEARE OSTRAVA 2016, bude přednáška profesora Martina Hilského (předního překladatele Shakespearova díla) věnovaná životu a dílu Williama Shakespeara. 
 
Přednáška bude komentářem ke kulturním a divadelnímu fenoménu jménem Shakespeare a pokusí se o osobní náhled na některé základní shakespearovské otázky. Proč Shakespeare? V čem spočívá hodnota jeho her a básní? Co je to shakespearovský kánon? Jak se zrodil? Jak se vyvíjel? Proč je Shakespeare pořád náš současník?
       
       

 

 

 

     

 Ohlasy v médiích

Všechny významné instituce Ostravy se spojují ke vzpomínce 400. výročí úmrtí Shakespeara(ostravan.cz, 18. 1. 2016)

NDM: Shakespeare Ostrava 2016 – rok kultury v Ostravě! (parlamentnilisty.cz, 18. 1. 2016)

Shakespeare Ostrava 2016: Celoroční kulturní projekt k 400. výročí úmrtí největšího dramatika všech dob, (krajskelisty.cz, Anička Vančová, 19. 1. 2016)

Ostravská divadla připomenou 400. výročí úmrtí Shakespeara, (tyden.cz, ČTK, 20. 1. 2016)

Ostrava bude slavit Shakespearovo znovuzrození celý rok, (ct24.cz, 25. 1. 2016)

Projekt Shakespeare Ostrava 2016 začíná, (denik.cz, 25. 1. 2016)

Ostrava si připomíná výročí slavného dramatika, (novinky.cz, 26. 1. 2016)

Mistr slova Hilský zahájil Shakespearův rok v Ostravě. Město na nové projekty rozdá 800 tisíc, (ostravan.cz, Ladislav Vrchovský, 26. 1. 2016)

Magazín Ostravsko, (FABEX OSTRAVSKO, 30. 1. 2016)

Ostrava žije Shakespearem, (Literární noviny, 31. 3. 2016)

Ostrava slaví 400 let od smrti Williama Shakespeara (polar.cz, 6. 4. 2016)

Shakespeare byl pro každého (Lidové noviny, Jana Machalická, 22. 4. 2016)

Město žije Shakespearem (Mladá fronta DNES, 28. 5. 2016)

William Shakespeare se prošel Komenského sady a potkal tam stovky diváků i postavy ze svých her (ostravan.cz, Ladislav Vrchovský, 24. 9. 2016)

Celoroční projekt Shakespeare Ostrava uzavře překladatel Jiří Josek (ČRo - ostrava.cz, František Tichý, 10. 12. 2016)

Audio-video ukázky