Gaudího Barcelona: Architektonické skvosty, které nám berou dech i dnes

Dynamická Barcelona je plná hravé modernistické architektury. Osobitým autorem symbolu města, chrámu La Sagrada Familia, je Antoni Gaudí. Podívejme se i na jeho další nejznámější stavby ve městě.

1. Casa Vicens
Gaudího prvotina z roku 1883, navržená pro majitele cihelny. Architekt ukázal, že se nesnaží nikoho napodobovat a nebojí se prosadit originální nový styl. Kombinuje hrubý kámen a zdobení z barevné mozaiky.

2. La Pedrera
Stěny jednoho z nejnápaditějších Gaudího rezidenčních projektů, domu s názvem La Pedrera, se harmonicky vlní a mají plno balkonů s kovovým zdobeným zábradlím. Pro tvary budovy patrně hledal inspiraci přímo v přírodě.
 
3. Parc Güell
Gaudího Parc Güell je dokonalou harmonií umění a přírody. V oblíbeném městském parku lidé rádi relaxují na lavičce zdobené barevnými mozaikami, která vypadá jako jedna souvislá vlna, a rozhlížejí se do dálky, případně obdivují symbol parku – barevného salamandra.
 
4. La Sagrada Familia
Katedrála Sagrada Familia – Gaudího veledílo, které před svou smrtí ani nestihl dokončit. Je to svatostánek výjimečný i neotřelými dekoracemi. Až bude dokončena věž věnovaná Ježíši, bude chrám se svými 170 metry nejvyšším chrámem světa.
 
A mnoho dalších… Svým nezaměnitelným stylem Barcelonu zkrášlují také Gaudího Palau Güell, postavený jako dům pro mistrova mecenáše, dům Casa Batlló, který byl v roce 1906 označen jako stavba roku, a další působivá díla.
 
Vydat se při návštěvě Barcelony po Gaugího stopách rozhodně stojí za to. Nebudete litovat a odnesete si nezapomenutelný zážitek.

 
Autor: Barbora Šupíková, průvodkyně Radynacestu.cz
Foto: Radynacestu.cz – Pavel Špurek foto, Shutterstock.com

 

Audio-video ukázky