BALET NDM SE V ITÁLII PROTANČÍ OD BAROKA K JAZZU
BALET / 30.8.2018

Tři choreografie s názvem Od baroka k jazzu připravil balet Národního divadla moravskoslezského pro letošní mezinárodní Festival delle Nazioni (Festival národů), který se tradičně koná v Città di Castello v Itálii na přelomu srpna a září.

Každý ročník představuje kulturu jedné země, letošní jednapadesátý je cele věnovaný České republice a připraveno je 18 hlavních programů. Představení mají kouzlo také díky prostředí historického města a jeho památek. Kromě baletu NDM reprezentují českou kulturu například zpěvačka Lenny, houslistka Dagmar Valentová, klavírista Martin Kasík, Jihočeská filharmonie, Černé divadlo Jiřího Srnce nebo Pavel Šporcl & Gipsy WayEnsemble. Zazní tam také dětská opera Brundibár, která vznikla za války v Terezíně. Festival začal o uplynulém víkendu a potrvá do 7. září.
 
 
Speciální festivalový program Národního divadla moravskoslezského má název Od barocca k jazzu a představí tři choreografie z repertoáru baletu NDM: Après rasage české choreografky Reginy Hofmanové na dynamickou hudbu argentinského skladatele Ástora Piazzolly, Barocco polského choreografa Jacka Przybyłowicze na hudbu J.S. Bacha a O Balcão de Amor izraelského choreografa Itzika Galiliho s hudbou Kubánce Péreze Prada.
 
 
Duchem barokní doby inspirovaná choreografie Barocco má v sobě jistou dějovou linku. „Výsostně současná taneční forma ovlivněná izraelským tanečním stylem a osobností Ramiho Be’era nabízí dynamickou plasticitu pohybů vytvářených s důrazem na čistotu detailu a evokuje pocit, že lidské tělo nemá pohybové limity, čímž dosahuje mimořádně silného výrazu v sepětí s hudbou Johanna Sebastiana Bacha. Choreografii Reginy Hofmanové Après rasage výrazně podporuje hudba Ástora Piazzolly. Choreografka je přesnou pozorovatelkou neverbálního lidského projevu. Její choreografie stojí na pomezí pohybového a tanečního projevu. Náš program uzavře energický titul Itzika Galiliho O Balcão de Amor s hudbou Péreze Prada. V chytlavých rytmech kubánského mamba přivádí choreograf na scénu skupinu nejrůznějších lidských typů s jejich minipříběhy,“ přibližuje šéfka baletu NDM Lenka Dřímalová.
 
Výjezd souboru baletu finančně podpořilo statutární město Ostrava, Moravskoslezský kraj a Ministerstvo kultury.