CENA GRAND PRIX Z MEZINÁRODNÍ BALETNÍ SOUTĚŽE POPRVÉ PRO SÓLISTKU NDM!
BALET / 10.12.2018

Vůbec poprvé se sólistka baletu Národního divadla moravskoslezského stala absolutním vítězem mezinárodní taneční soutěže.

Ze VI. Mezinárodní baletní soutěže Plzeň 2018 pro tanečníky do 25 let si grand prix přivezla Sawa Shiratsuki. Členové souboru baletu NDM získali na mezinárodním klání ještě další tři ocenění: v ženské kategorii druhou cenu Anna-Lena Uth a v mužské také druhou Sergio Méndez Romero. Čestné uznání má Koki Nishioka. Zároveň je to vůbec poprvé, kdy ostravští tanečníci uspěli v tolika seniorských kategoriích této prestižní soutěže. Všichni naši soutěžící tančili mj. také nejnovější duety z choreografie Jiřího Kyliána Křídla z vosku z inscenace s názvem Vzlety a pády.
 
„Mám obrovskou radost z úspěchu našich tanečníků a z jejich odvahy se zúčastnit. Znamenalo to najít si volný čas na nastudování povinného repertoáru pro soutěž. Jejich obrovská píle a vášeň pro tanec byla  skvěle zhodnocena, a to vždy potěší. Vůbec poprvé si naše tanečnice odnesla grand prix, i když v minulosti jsme už ceny v této soutěži získávali,“ řekla šéfka baletu NDM Lenka Dřímalová.
 
Soutěžilo celkem 78 tanečníků z Česka, Slovenska, Německa, Maďarska, Polska, Ukrajiny, Itálie, Řecka, Francie, Španělska, Ruska, Japonska a Nového Zélandu. Ukázky z klasického baletu i moderního repertoáru předvedli junioři i senioři, do finále pak postoupilo 17 tanečníků – studentů škol, a 9 členů profesionálních souborů.
 
Předsedou poroty byl Ivan Liška, umělecký ředitel Bavorského Junior Ballett Mnichov, předseda Nadace Heinze Bosla. Dále hodnotili Cyril Atanassoff - profesor Pařížské opery, Tereza Podařilová - baletní mistryně baletu Národního divadla Praha, Ingrid Němečková -  vedoucí baletní mistryně Finského národního baletu v Helsinkách, Lukáš Slavický - umělecký šéf Baletu Jihočeského divadla České Budějovice.
 
    Foto č. 1 a 2: Anna Rasmussen