JIŘÍ KYLIÁN JE ČLENEM FRANCOUZSKÉ AKADEMIE KRÁSNÝCH UMĚNÍ
BALET / 17.3.2019

Český choreograf Jiří Kylián byl 13. března 2019 ve Francouzském institutu v Paříži slavnostně uveden do křesla francouzské Akademie krásných umění. Jejím členem se stal v dubnu 2018 jako třetí Čech od založení akademie v roce 1816.

„Doposud mělo členství Akademie krásných umění sedm kategorií: Architektura, Film a fotografie, Grafika, Hudba, Malířství, Sochařství a Kategorie nezávislých členů. 25. dubna 2018, kdy jsem byl zvolen členem akademie, se choreografie stala její novou kategorií. Mám z toho radost a snad mají také radost ostatní příslušníci našeho cechu,“ uvedl Kylián. Jediní jeho předchůdci z jeho profese, kteří se stali členy této instituce, byli Marcel Marceau a Maurice Béjart. Akademie je přijala jako nezávislé členy, protože kategorie Choreografie nebyla ještě založena.
 
Pokud jste doposud neměli možnost setkat se s dílem tohoto našeho významného choreografa anebo Vám jsou jeho choreografie blízké, srdečně Vás zveme na představení Vzlety a pády, jehož součástí je  choreografie Jiřího Kyliána Křídla z vosku / Wings of Wax.
 
Vzlety a pády hrajeme v Divadle Jiřího Myrona ve dnech 26. a 27. března a dále například 5. a 7. dubna od 18.30 hod.
 
    Foto ze světelné zkoušky: Martin Straka