BALET GALA – JEDINÉ PŘEDSTAVENÍ
BALET / 21.3.2019

Šestý ročník mezinárodního baletního galakoncertu Balet Gala za účasti hostů ze zahraničních divadel i domácí taneční scény se uskuteční 17. dubna 2019. Pro velký zájem bude galavečer poprvé uveden v Divadle Jiřího Myrona. 

Národní divadlo moravskoslezské tímto večerem také předznamená oslavy Mezinárodního dne tance, který připadá na 29. dubna.
 
Je již tradicí, že se během večera představí jak tanečníci z domácích scén, tak i hosté ze zahraničí.
 
Ze zahraničních hostů se představí první sólisté baletu Polské národní opery Chinara Alizade a Vladimír Yaroshenko, kteří zatančí Pas de deux ze Spící Krasavice a fragment z baletu The Tempest choreografa Krzysztofa Pastora.
  
Sólisté Baletu Slovinského národního divadla se představí dvěma ukázkami - duetem Orfea a Eurydiky z baletu Orfova Hymna choreografa Jeroena Verbruggena a dále zatančí variaci Myrthy z druhého aktu baletu Giselle.
 
A do třetice bratislavské Slovenské národní divadlo a jejich ukázka z baletu Korzár.
 
Španělská tanečnice Luisa Maria Arias Ramiro, bývalá sólistka souboru Companía Nacional de Danza, zatančí se svým partnerem Isaacem Montllorem pod vedením Nacha Duata pas de deus z choreografie Herrumbre. Pro Nacha Duata byla pro tento balet výchozím bodem fotografie amerického vězeňského tábora Guantánamo na Kubě, který je nechvalně proslulý vězněním bez řádného obvinění a soudu nebo mučením vězňů. Sólově se Luisa představí ve vlastní choreografii Autre.
 
Domácí scénu zastoupí tradiční host: Balet Národního divadla v Praze, a to konkrétně Morgane Lanoue a Federico Ievoli. Milovníci klasického baletu se mohou těšit na pas de deux z baletu Slavnost květin v Genzanu v choreografii Augusta Bournonvilla. Druhou ukázkou těchto tanečníků bude choreografie Emanuela Gata Separate Knots, která je součásti inscenace Timeless a byla vytvořena přímo pro soubor Baletu Národního divadla.
 
Domácí balet Národního divadla moravskoslezského se představí ukázkami z posledních premiér. V plánu je fragment z choreografie Jiřího Pokorného Útěk obra, jež je součástí inscenace Vzlety a pády, a dále fragmenty z baletu Krzysztofa Pastora Nebezpečné známosti. Sólisté baletu Shino Sakurado a Rei Masatomi nastudovali speciálně pro tento večer pas de deux Dianya Acteona z baletu Esmeralda na hudbu Cesareho Pugniho. 
 
Změna programu vyhrazena