BALET GALA POPRVÉ V DIVADLE JIŘÍHO MYRONA
BALET / 3.4.2019

Již pošesté uvidíte v Národním divadle moravskoslezském mezinárodní baletní galakoncert BALET GALA. Jediné představení proběhne dne 17. dubna od 18.30 hodin a poprvé jej uvedeme v Divadle Jiřího Myrona.

V průběhu večera se na prknech DJM vystřídají hosté ze zahraničních divadel i tanečníci z domácí scény. 
 
Ze zahraničních hostů se představí první sólisté baletu Polské národní opery Chinara Alizade a Vladimír Yaroshenko, kteří zatančí Pas de deux ze Spící Krasavice a fragment z baletu The Tempest choreografa Krzysztofa Pastora.
 
Sólisté Baletu Slovinského národního divadla se představí dvěma ukázkami – duetem Orfea a Eurydiky z baletu Orfeův chvalozpěv belgického choreografa Jeroena Verbruggena a variací Myrthy z druhého aktu baletu Giselle v choreografii kubánského choreografa Howarda Quintera Lopeze.
 
Sólisté Slovenského národního divadla zatančí pas de deux otrokyně Medory a piráta Konráda z romantického baletu Korzár.
 
Španělská tanečnice Luisa Maria Arias Ramiro, bývalá sólistka souboru Companía Nacional de Danza, zatančí se svým partnerem Isaacem Montllorem fragment z choreografie Herrumbre. Pro choreografa světového formátu Nacha Duata byla pro tento balet výchozím bodem fotografie amerického vězeňského tábora Guantánamo na Kubě, který je nechvalně proslulý vězněním bez řádného obvinění a soudu nebo mučením vězňů. Sólově se Luisa představí ve vlastní choreografii Autre
 
Tradičním hostem české scény je Balet Národního divadla v Praze. Milovníci klasického baletu se mohou těšit na pas de deux z baletu Slavnost květin v Genzanu v choreografii Augusta Bournonvilla. Druhou ukázkou je duet Separate Knots (Oddělená pouta) izraelského choreografa Emanuela Gata, který patří v současnosti k nejvyhledávanějším tvůrcům světové taneční scény. Dílo prý zcela záměrně nesouvisí s vybranými větami Sonáty pro klavír h moll Fryderyka Chopina z roku 1844 a bylo vytvořeno přímo pro soubor Baletu Národního divadla jako součást inscenace Timeless.
 
Soubor baletu Divadla J. K. Tyla v Plzni se poprvé představí v Ostravě fragmentem z poslední premiéry baletu Červený a černý podle Stendhalova románu s působivou hudbou Sira Edwarda Elgara v choreografii světově proslulého maďarského choreografa Youriho Vámose.
 
Domácí balet Národního divadla moravskoslezského se představí ukázkami z posledních premiér. V plánu je fragment z choreografie Jiřího Kyliána Křídla z vosku a Jiřího Pokorného Útěk obra, jež je součástí inscenace Vzlety a pády, a dále ukázka z poslední premiéry baletu Krzysztofa Pastora Nebezpečné známosti. Sólisté baletu Shino Sakurado a Rei Masatomi nastudovali speciálně pro tento večer pas de deux Diany a Acteona z baletu Esmeralda na hudbu Cesareho Pugniho.
 
Změna programu vyhrazena!