ROMANTICKÝ BALET LABUTÍ JEZERO
BALET / 4.6.2019
Příběh prince Siegfrieda a dívky Odetty, zakleté v labuť, kterou může vysvobodit jen věrná láska, se objeví na jevišti Divadla Antotnína Dvořáka už pouze dvakrát, a to 20. a 22. června.
 
Světová premiéra baletu Petra Iljiče Čajkovského LABUTÍ JEZERO se odehrála 20. února 1877 ve Velkém divadle v Moskvě. Choreografie pražského rodáka Václava Reisingera se dočkala vlídného diváckého přijetí, stejně jako Čajkovského hudba. Publiku se romantický příběh o boji dobra a zla, o zkoušce lásky a věrnosti, která jediná může vysvobodit Odettu z labutího zakletí, líbil. Odborná veřejnost ale choreografické ztvárnění téměř jednohlasně odmítla; partitura byla skladatelovými přáteli a obdivovateli hodnocena kladně až nadšeně, opačnou stranou byla hudba naopak označena za „nudnou, bez fantazie a plnou kakofonií“.
 
    Foto Serghei Gherciu
 
Necelé dva roky po skladatelově smrti uvedlo Mariinské divadlo v Petrohradu choreografii baletu, kterou zpracovali Marius Petipa a Lev Ivanov. Toto nastudování se stalo kanonizovanou verzí baletu, která je živá dodnes.
V Národním divadle moravskoslezském uvádíme inscenaci v originálním výkladu choreografa Igora Vejsady, jehož inscenace vědomě ctí původní verzi díla tvůrců Maria Petipy a Lva Ivanova a má pohádkový ráz.
 
Poslední dvě představení v této sezóně uvedeme 20. a 22. června v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka. V hlavních rolích zatančí Brittany Haws (Odetta – Odilie) a Koki Nishioka (princ Siegfried). ► KOUPIT VSTUPENKY