NAŠE TŘÍDA JAKO PODOBENSTVÍ O TOM, ČEHO VŠEHO JSOU LIDI SCHOPNI
ČINOHRA / 7.11.2018

Druhou činoherní premiérou jubilejní sezóny Národního divadla moravskoslezského bude 8. listopadu drama současného polského autora Tadeusze Słobodzianka Naše třída z roku 2008.

Hra má podtitul „Nedávná historie ve 14 lekcích“. Na osudech deseti spolužáků (Poláků a Židů) z jedné třídy od 30. let 20. století po přelom století jednadvacátého, podává obraz toho, jak jsou si i navzájem blízcí lidé schopni ublížit. „Hra zachycuje podstatu (ne)lidskosti zakořeněné v nás všech,“ říká dramaturgyně činohry Sylvie Vůjtková.
 
 
Naše třída je tak (nejen) reflexí tzv. masakru v Jedwabném z léta 1941, který byl dlouhá desetiletí přičítán Němcům. Pravda je jiná. Němci obsadili obec (kde více než 60 % obyvatel tvořili Židé) v létě 1941 a vytlačili z ní Sověty, kteří tam byli od roku 1939. Místní Poláci krátce nato povraždili své židovské sousedy kvůli údajné kolaboraci se Sověty. Stovky z nich doslova zaživa upálili v místní stodole. Po válce bylo sice 12 Poláků odsouzeno, ale nikoli za iniciaci vražd, ale za pomoc při nich.
 
Poláky jako jasné strůjce a viníky nepojmenoval téměř 60 let nikdo. Pravda vyšla najevo veřejně až s pádem komunistického režimu. Kniha historika polského původu Jana Tomasze Grosse Sousedé, která vyšla v roce 2000 v USA a několik desetiletí uznávaný výklad jasně popřela, způsobila v Polsku poprask a rezonuje tam stále. Gross napsal, že vraždu spáchali místní Poláci, doslova „...zcela normální lidé, montéři, ševci, rolníci, starosta, prostě všichni“. Němci masakru jen přihlíželi.
V březnu 2001 tehdejší polský primas Józef Glemp veřejně odsoudil účast Poláků na masakru a prezident Aleksander Kwaśniewski se u příležitosti 60. výročí této události Židům omluvil. Identitu obětí pak odhalil polský Institut národní paměti v roce 2003.
 
 
„Słobodziankova hra je nejen o tomto historickém činu, ale především o tom, jak se k sobě jako lidé dokážeme chovat. Čeho jsme byli a stále jsme schopni, pokud jde o přežití. To platí jak pro spolužáky z Naší třídy, tak pro jakoukoli jinou společnost, nás Čechy nevyjímaje,“ zdůrazňuje dramaturgyně Sylvie Vůjtková a upozorňuje, že drama je svým charakterem i zpracováním vhodné pro publikum od 15 let.
 
Tadeusz Słobodzianek (1955) je současný polský autor, jehož texty ostravští diváci před lety už viděli (Prorok Ilja a Merlin – jiný příběh). Jeho nejhranější hrou mimo Polsko je ale právě Naše třída z roku 2008. V Polsku budí hra stále velké vášně a hraje se tam velmi málo.
 
V premiéře uvede činohra NDM Naši třídu 8. listopadu 2018 na scéně Divadla Antonína Dvořáka v 18.30 hodin, první reprízu pak v sobotu 10. listopadu tamtéž.
 
Obě první uvedení inscenace jsou součástí programu letošních Polských dnů v Ostravě, které se konají od 28. 10. do 11. 11. 2018