DERNIÉRA ROKU NA VSI
ČINOHRA / 15.4.2019

Blíží se derniéra Roku na vsi, dramatu o jedné moravské vsi, tak, jak ji viděli bratři Mrštíkové na přelomu 19. a 20. století. Ve skutečnosti však nejde pouze o tu jednu ves, ale o jejich pohled na celou společnost, který je i ve 21. století stále aktuální.

„Podstatným aspektem dramaturgicko-režijní koncepce inscenace je zbavení výchozí látky veškeré konkrétnosti v lokalizaci a časovém zasazení příběhu. Inscenace se tak neodehrává v jihomoravské vesnici na přelomu 19. a 20. století, ale v univerzálním prostoru. V univerzálním, avšak jasně rozpoznatelném každému divákovi. Jako by se odehrávala kdekoli a kdykoli. Tedy nikoli přímo v Ostravě, ale klidně také tam. Takto je akcentována existenciální rovina témat a archetypálnost jednotlivých postav. Podstata milostného vztahu je vždy stejná. Vždy přináší radosti, či naopak problémy, které – neopětována – způsobuje... V této rovině smýšlejí tvůrci o všech tématech, která se v inscenaci objevují,“ přibližuje dramaturg inscenace Adam Gold.
 
„Štěpánkův režijní jazyk je plný místy až sžíravé ironie. Režisér buduje inscenaci z důmyslně vystavěných mizanscén – situací umístěných do přesně určených míst na jevišti, případně rozestřených do celého hracího prostoru.  Prostorové scénáristicko-režijní uchopení je vedle hudebního scénáře jedním z řady osobitých rysů inscenace. Štěpánek si hraje s detaily, i ty nejkratší situace dovádí do jasné pointy. A hercům dává ve své úpravě textu velké herecké příležitosti,“ hodnotí v recenzi Ladislav Vrchovský.
 
Nenechte si ujít poslední představení 3. května od 18.30 hod. v Divadle Jiřího Myrona. Nyní máte možnost, využít na derniéru Hamletovskou slevu 60 % z ceny vstupného. Lze ji uplatnit v prodeji vstupenek NDM a ve večerních podkladnách.
 
    Foto: Radovan Šťastný