PRVNÍ SNÍMKY INSCENACE VÝNOSNÉ MÍSTO
ČINOHRA / 5.5.2019

Činohru čeká v novém překladu kousavá satira VÝNOSNÉ MÍSTO s Janem Fišarem a Robertem Fintou v hlavních rolích. Podívejte se, jak jim to v nové inscenaci bude slušet! ►

Kousavou satiru VÝNOSNÉ MÍSTO šťourající do úředníků (a byrokratů vůbec) napsal Ostrovskij ve svých třiatřiceti letech. Hlavním hrdinou hry je vzdělaný mladík Vasilij Nikolajevič Žadov (Robert Finta), který si zakládá na cti, morálce a dalších ideálech vyspělé lidské společnosti. Bohužel pro něj to vypadá, že nejspíš spadl z Marsu, alespoň dle chování zbytku společnosti, která se podobnými malichernostmi odmítá zatěžovat. Je sice synovcem velmi bohatého a nesmírně vlivného Aristarcha Vladimiroviče Višněvského (Jan Fišar), ale copak by se mohl doprošovat o nějakou tu laskavost, když si vše může zasloužit vlastní pílí a přičiněním?

A tak zatímco se všichni ostatní hřejí na svých výnosných místečkách, prokazují si navzájem službičky a především berou o sto šest, Žadov se dře a dře a nic moc z toho. Ale jak dlouho se to dá vydržet? Může vůbec mravní řád zvítězit nad touhou po pohodlí a blahobytu?

Historicky první ostravské uvedení Výnosného místa bude výjimečnou událostí, můžete se totiž těšit na zbrusu nový překlad a úpravu Tomáše Vůjtka a vůbec první činoherní režii Ivana Krejčího na velké scéně NDM! Tvůrčí tým doplní dramaturgyně Sylvie Vůjtková, pro vás již dobře známí scénograf Milan David a kostýmní výtvarnice Marta Roszkopfová a hudební skladatel Ondřej Švandrlík.

(sv)