RÁDCE – STALINOVA KOMEDIE Z PERA JOHNA HODGE
ČINOHRA / 10.5.2019
Na 30. květen připravuje činohra NDM premiéru inscenace černé komedie s názvem RÁDCE. Autorem textu je přední současný skotský dramatik a renomovaný filmový scenárista John Hodge, autor scénářů k filmům Trainspotting či Pláž.

Píše se rok 1938 a uznávaný a slavný ruský dramatik Michail Bulgakov byl právě informován, že jeho poslední hra byla zakázána. Aby Bulgakov ochránil svoji rodinu, dílo i holý život od dalších tvrdých existenčních těžkostí způsobených perzekucí komunistického režimu, souhlasí s tím, že během jednoho měsíce napíše oslavnou hru o Stalinovi. Jak se ale ukazuje, je to úkol těžší, než se původně zdálo. Proto jej tajně zastoupí sám velký generalissimus, kterého ale tvorba natolik pohltí, že nestíhá rozlehlé říši vládnout… A tak, aniž by o to zpočátku usiloval, za Stalina začíná Sovětský svaz řídit právě Bulgakov… Fantaskní, ironická, důvtipná i naléhavá černá komedie o morbidní spolupráci Stalina a Bulgakova může začít!

Ústřední dvojici postav ztvární František Strnad (Michail Bulgakov) a Vladimír Čapka (Josef Stalin).

Hodgeova hra si ihned po svém prvním uvedení v roce 2011 získala širokou diváckou oblibu a také se dočkala nebývale kladného přijetí odbornou divadelní veřejností, o čemž svědčí fakt, že byl text v roce 2012 oceněn prestižní Cenou Laurence Oliviera v kategorii nejlepší nová hra.

(ag)