KORUPCE JE NEZNIČITELNÁ
ČINOHRA / 29.5.2019
„Navýsost aktuální hra dostala i podařenou jevištní podobu.“ Ivan Motýl se v magazínu TÝDEN ohlíží za inscenací VÝNOSNÉ MÍSTO. A co Vy? Už máte také své místo na tuto satirickou komedii? 
 
„O korupci je zmínka již v Bibli: „Nepřijmeš úplatek, neboť úplatek oslepuje ty, jež vidí, a podvrací jednání spravedlivých.“ Kvetla v antice a skvěle se jí dařilo i v carském Rusku, kde o ní před 163 lety napsal svižný text dramatik Alexandr Nikolajevič Ostrovskij (1823–1886).
Ostravské divadlo pořídilo nový překlad Tomáše Vůjtka, který podle svých slov drama kapku přitvrdil, přidal vulgarismy a závěr učinil ještě temnější a beznadějnější, než jak ho pojal Ostrovskij. Korupce je prostě nezničitelná, tak proč se chlácholit nadějemi, že ji lze vymýtit. K názvu hry VÝNOSNÉ MÍSTO proto překladatel přidal podtitul Bez peněz za úředníkem nelez.
 
 

Publikum se baví narážkami na pana premiéra, mnozí diváci ale snad pomyslí i na vlastní poklesky. Kolikrát už někoho uplatili a kolikrát sami něco přijali? „Když dlužíš bance sto tisíc, máš problém. Když dlužíš bance sto milionů, má problém ta banka," poučuje kolegy jiný z úředníků, Bělogubov. Ten má sice problémy s gramatikou, ale dokáže si říct o ohromné úplatky, a v systému je proto povyšován na stále výnosnější místa. „Každý si mě váží, podnikatelé si mě předcházejí a žena mě miluje," říká.
Ženy jsou druhým plánem společenského dramatu. Pro jejich půvab je třeba ždímat systém i podnikatelskou sféru, aby zbylo dost peněz na briliantové prsteny, bazény a vily, protože profesionálky lovící partnery v nejvyšších patrech establishmentu žádají přepych. A je jim šumafuk, kde na to muži vezmou, i když dobře vědí, že to nejde poctivě. (...)
 
Navýsost aktuální hra dostala i podařenou jevištní podobu. Činohra Národního divadla moravskoslezského si vypůjčila realizační tým z konkurenční Komorní scény Aréna, která byla v posledních letech několikrát vyhlášena Divadlem roku. Režie se ujal Ivan Krejčí, jedné z hlavních rolí Marek Cisovský, scénografie Milan David a hudby Ondřej Švandrlík, což je tým v Aréně mnohokrát úspěšně vyzkoušený. Národní divadlo dodalo další herce, z nichž zazářili Jan Fišar, František Večeřa, Lada Bělašková a Izabela Firlová.“
 
Ivan Motýl
TÝDEN