RÁDCE – PŘEČTĚTE SI PRVNÍ RECENZI
ČINOHRA / 31.5.2019
RÁDCE je příkladem divadla reagujícího na aktuální problémy doby a zcela jistě patří k tomu nejlepšímu, co činohra NDM v Ostravě v sezóně nabídla.“ Podívejte se na první fotografie a ohlas po premiéře!
 
„Spolupráce umělců s diktátory je námětem mnoha uměleckých děl. Jedním z vrcholných zpracování tohoto tématu se okamžitě po svém uvedení stala hra současného skotského dramatika Johna Hodge Spolupracovníci. Její nová inscenace pod názvem RÁDCE a v překladu Zuzany Joskové měla premiéru ve čtvrtek v Národním divadle moravskoslezském.
Hodge (mimo jiné autor scénáře k filmům Transpotting a Pláž) se v této hře dotýká existence Bulgakovovy hry Batumi o mladém Stalinovi. Vytváří fiktivní situaci, ve které se Stalin stává autorem hry o sobě samotném a dramatika Bulgakova, kterému se práce na hře objednané sovětskou tajnou službou NKVD nedaří, pověřuje vedením sovětského státu. (...)
 
 
Janusz Klimsza ve své režii vede dění na jevišti v žánru klasického realisticko-psychologického dramatu. Tomu odpovídá i způsob hereckého uchopení jednotlivých postav.
Spisovatele Michaila Bulgakova hraje František Strnad. Daří se mu vykreslit trýzeň umělce bolestně prožívajícího atmosféru doby, ve které žije a tvoří, i náznak nebezpečí podlehnutí moci svěřené Bulgakovovi do rukou ve druhé části po přestávce. Strnadův Bulgakov je nervní a vášnivý muž, obdařený jak silou charakteru, tak tendencí k osobnímu selhání a jeho následnému uvědomění.
Josefa Stalina ztělesnil Vladimír Čapka. Jeho Stalin je chvílemi téměř obyčejným a přívětivě se chovajícím člověkem, který se však rázem promění v mocenskou zrůdu posedlou podezřívavostí a vražednými choutkami. (...)
 
    Foto Radovan Šťastný
 
Inscenace hry Rádce je velmi aktuálním výrazným příspěvkem do celku reflexí umělecké tvorby reagujících na volání po silné ruce ve vedení států. Je silným varováním před diktátory všeho druhu, kteří se začínají rýsovat v osobách některých vrcholných představitelů nejrůznějších státních celků v Evropě i v ostatních světadílech. Její představení je z divadelního hlediska velmi poutavé. Všichni účinkující a všechny inscenační složky zároveň ve svém souhrnu vytvářejí působivou podívanou každým okamžikem silně vtahující diváka do děje.“
Ladislav Vrchovský pro ostravan.cz (celá rcenze zde)