ROZHOVOR S LADOU BĚLAŠKOVOU K INSCENACI VÝNOSNÉ MÍSTO
ČINOHRA / 8.6.2019
Před uvedením Ostrovského hry VÝNOSNÉ MÍSTO (premiéra 16. 5.) zpovídal Ostravan.cz Ladu Bělaškovou, které hraje v inscenaci jednu z hlavních rolí. „Ženy, nenechte se zmanipulovat,“ vzkazuje Lada. 
 
...Takže máte práce nad hlavu. To je dobře. Pojďme k Výnosnému místu. V té hře hrajete manželku hlavního hrdiny.
Ano, manželku pana Fišara.
 
Manželku postavy, kterou Jan Fišar hraje, paní Višněvskou. Jaká je to žena?
V té hře moc kladných postav není, v podstatě žádná. Ani ta má. Je to žena, spíš tedy kdysi chudá holka, která se provdala, ona říká, že ji rodiče provdali – prodali velmi bohatému muži, který chtěl mít mladou ženu. Je to taková zraněná žena, která si za to ale tak trochu může sama. Protože ji nikdo nenutí, aby s ním byla, ale má se velice dobře, žije v materiálním přepychu, je zaopatřená a to jí svým způsobem zřejmě vyhovuje.
 
Ona měla možnost volby?
Ze začátku asi byla do sňatku vtlačena. Ale pořád má možnost odejít. Jenže se má tak dobře, že se jí odejít nechce…
 
Takže se nechává zkorumpovat bohatstvím?
Tak nějak. Zároveň je ale zhnusená tím světem peněz, ve kterém žije její manžel. Světem velkopodnikatelů, obchodníků, řekla bych spíš podvodníků, kteří vydělávají hodně velké peníze ne vždy poctivým způsobem. Sama říká: „Nejhorší bylo, když jsem zjistila, že ty peníze, které mi dáváš, ani nejsou tvoje, protože jsi je sprostě ukradl.“
 
Zase jsme jako téměř pokaždé v rozhovoru s vámi u paralely s dnešní realitou. Posledně jste mluvila o ekologii, plastech, životním prostředí znečišťovaném velkými podniky, teď mluvíte o zkorumpovanosti penězi a o nepoctivě nabytém majetku. To je snad každodenní téma v médiích…
…no vidíte. A my o tom všem v nejrůznějších hrách hrajeme a pořád je to tady. Nikoho neparodujeme, nepoužíváme popisné podobenství, nenavážíme se do konkrétních osob, mluvíme o obecných problémech, které ale vnímavý divák může snadno zařadit do aktuálního dění a najde paralelu.
 
Co byste si přála, aby si lidé odcházející z představení Výnosného místa řekli?
Aby si uvědomili, jak vypadá dnešní svět a aby si řekli, že s tím je třeba něco dělat. A to ve více oblastech. Pořád si to strašně zbytečně komplikujeme! Ničíme planetu. Lidé jsou spolupachateli svým sobectvím. Jedna vyhozená plastová láhev není tragédií, ale tragédie je, když si to řekne sedm a půl miliard lidí… Bylo by moc fajn, kdyby si lidé i díky divadlu některé problémy uvědomili. Ale je jasné, a je to poslední dobou hodně znát, že se lidé chtějí v divadle hlavně bavit a smát a na problémy venku zapomenout, čemuž rozumím a v podstatě se tomu nedivím. Mám radost, když se diváci dobře baví a smějí.
 
Ale to je také úloha divadla …
Já vím, jistě, já jsem ráda, že hraju i v komediích, třeba teď nejnověji v komedii Dokonalá svatba a samozřejmě i v dalších. A potěší mě, když mi přijde zpráva se slovy „Děkuji za dokonalý večer s Dokonalou svatbou“ (úsměv)… Je třeba se smát, smích je zdravý.
 
Co byste poradila ženám, aby se do situace, ve které je paní Višněvská, nikdy nedostaly?
Aby sebou nenechaly manipulovat, aby si stály za svým názorem a rozhodovaly o sobě samy.
 
Ladislav Vrchovský pro Ostravan.cz (číst celý rozhovor)