NALÉHAVÁ ČERNÁ KOMEDIE STALINA A BULGAKOVA
ČINOHRA / 10.6.2019
Na konci května uvedla činohra NDM premiéru černé ironické komedie s názvem RÁDCE. Autorem je přední skotský dramatik a renomovaný filmový scenárista John Hodge (autor scénářů k filmům Trainspotting či Pláž).
 
Hodgeova hra RÁDCE si ihned po svém prvním uvedení v roce 2011 získala širokou diváckou oblibu a také se dočkala nebývale kladného přijetí odbornou divadelní veřejností, o čemž svědčí fakt, že byl text v roce 2012 oceněn prestižní Cenou Laurence Oliviera v kategorii nejlepší nová hra.
 

Píše se rok 1938 a uznávaný a slavný ruský dramatik Michail Bulgakov byl právě informován, že jeho poslední hra byla zakázána. Aby Bulgakov ochránil svoji rodinu, dílo i holý život od dalších tvrdých existenčních těžkostí způsobených perzekucí komunistického režimu, souhlasí s tím, že během jednoho měsíce napíše oslavnou hru o Stalinovi. Jak se ale ukazuje, je to úkol těžší, než se původně zdálo. Proto jej tajně zastoupí sám velký generalissimus, kterého ale tvorba natolik pohltí, že nestíhá rozlehlé říši vládnout… A tak, aniž by o to zpočátku usiloval, za Stalina začíná Sovětský svaz řídit právě Bulgakov… Fantaskní, ironická, důvtipná i naléhavá černá komedie o morbidní spolupráci Stalina a Bulgakova může začít!
 

Hru Rádce uvádíme v překladu Zuzany Joskové a v režii Janusze Klimszy. Ústřední dvojici postav ztvárňují František Strnad (Michail Bulgakov) a Vladimír Čapka (Josef Stalin), dále se diváci mohou těšit na Petra Housku, Kateřinu Vainarovou, Víta Rolečka, Petra Panzenbergera a mnoho dalších. Nenechte si ujít poslední uvedení v sezóně 17. června v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona. ►KOUPIT VSTUPENKY
(ag)