ROZLOUČENÍ S KUŘAČKAMI I PETROU LORENCOVOU A IVANEM DEJMALEM
ČINOHRA / 20.6.2019

Derniérovali jsme KUŘAČKY Anny Saavedry – 7 let vyprodáno, Cena Evalda Schorma 2011, širší nominace na Cenu Thálie 2012 pro Renátu Klemensovou, ale i loučení s Petrou Lorencovou a Ivanem Dejmalem.

Slavná hra A. P. Čechova Tři sestry se stala přímou inspirací pro mladou autorku z česko-chilské rodiny Annu Saavedru a její moderní verzi životů žen ve třetím tisíciletí. Hra byla napsána přímo pro Národní divadlo moravskoslezské a Anna Saavedra se s KUŘAČKAMI stala absolutní vítězkou Ceny Evalda Schorma pro rok 2011!
 
V rolích tří sester podávaly skvělé výkony Renáta Klemensová (Olga), Nikola Birklenová (Máša) a Petra Lorencová (Iri). Renáta Klemensová za roli Olgy získala širší nominaci na Cenu Thálie 2012!
 
Kuřačky 7 let vyprodávaly nejprve zkušebnu Divadla Antonína Dvořáka, poté i Divadlo „12“, kam byly v této sezóně přesunuty. Během své historie se ale také několikrát objevily na „velkém“ jevišti Divadla Antonína Dvořáka. Derniéra inscenace se konala 19. června po více než 60 reprízách.
 
Mimo Kuřaček se loučíme také s Petrou Lorencovou. Členkou souboru se Petra stala roku 2011, kdy její první rolí byla vražedkyně Charlotta Cordayová v inscenaci Marat/Sade. Svoji půvabnou komediální polohu Petra využila zejména jako Checca v Goldoniho Poprasku na laguně (2012), jako Cecílie Cardewová ve Wildeově hře Jak důležité je mít Filipa (2012) nebo jako Anežka v Molièrově Škole pro ženy (2015). V posledních sezónách oslovila postavami vážnějšími a vnitřně vypjatějšími. Jako femme fatale zaujala odbornou veřejnost svojí jedinečně pojatou Sabinou Spielreinovou v inscenaci Řeči léčí (2018) podobně jako osudem zmítanou Židovkou Dorou ve Słobodziankově Naší třídě (2018). Za obě tyto role byla oceněna širší nominací na Cenu Jantar 2018 v kategorii činoherní herečka roku. Stejně jako rok předtím, kdy získala širší nominaci na tuto cenu za postavu s názvem A v inscenaci Obyčejný život aneb Tělo a bitevní pole (2017).
 
Po 7 letech se s činohrou NDM rozloučil také rodák z Frýdku-Místku Ivan Dejmal. V angažmá NDM vídáme Ivana od roku 2013. Z Ivanových činoherních rolí vzpomeňme na Malcolma v Shakespearově Macbethovi (2014), na Gerharda Peterka v inscenaci Za vodou (Dokud nás smrt…) (2015) nebo Jarka Lukavského v inscenaci Donaha! (Hole dupy). Okouzloval publikum ale také v řadě komedií – mimo jiné jako Horác ve Škole pro ženy (2015) nebo jako Cosma McMoon v inscenaci Je úchvatná! (2017), v níž Ivan uplatnil i svůj talent muzikální. Suverénním způsobem se Ivan zhostil role Peera Gynta ve stejnojmenné inscenaci (2018), jedné z nejobtížnějších mužských dramatických postav klasického repertoáru. Pro své mimořádné nadání byl v roce 2018 oceněn Cenou Thálie pro činoherce do 33 let, k níž připojil nominaci na Cenu Jantar 2018 v kategorii činoherec roku (právě za roli Peera Gynta).
 
Oběma přejeme do dalšího angažmá „ZLOMTE VAZ“! Ani jeden se však s ostravským publikem neloučí úplně. Informaci, ve kterých inscenacích stávajícího repertoáru diváci Petru s Ivanem nadále uvidí, přineseme brzy.