KŘEST NOVÉHO KOMORNÍHO DIVADLA „12"
17.9.2018
V neděli 16. září měli první diváci možnost navštívit zbrusu nové malé divadlo. Činohra NDM začala hrát v Divadle „12“. Kmotry komorní scény se stali primátor města Tomáš Macura, překladatel Pavel Dominik a herec Stanislav Šárský.
 
Zhostili se společně také křtu cukrovou lahví a popřáli divadlu, stejně jako nové lodi, šťastnou a dlouhou plavbu spolu s Williamem Shakespearem, jehož sonet Stanislav Šárský zarecitoval. „Divadlo Dvanáctka vzniklo v místě dřívějšího předprodeje, původně zde na začátku 20. století byla například banka a poté také obchod. Nové prostory pro malé divadlo jsem chtěl vybudovat už při svém příchodu do Ostravy před téměř deseti lety,“ řekl při otevření ředitel NDM Jiří Nekvasil.
 
Spoluautorem projektu je také šéf výpravy našeho divadla David Bazika. Prvním představením byla v neděli inscenace monologů Erica Bogosiana Sex, drogy a hafo prachů. Pavel Dominik monology přeložil, proto se mj. zhostil role kmotra nového divadla. 
 
Na třídě Čs. legií 12 v komplexu Divadla Jiřího Myrona tak začíná nová éra komorního divadla v Ostravě. Divadlo pro 60 diváků nabízí doslova intimní atmosféru a jedinečný intenzivní kontakt mezi hercem a divákem. „Přesunuli jsme tam komorní činoherní inscenace hrané dosud ve zkušebně Divadla Antonína Dvořáka, brzy zde dostanou jedinečný prostor pro komornější projekty i další soubory NDM – opera, opereta a muzikál, a časem i balet. Hned vedle vstupu do nového divadla, přesně v místě bývalého předprodeje vstupenek, začne fungovat bar „Ve dvanáctce“, který bude sloužit nejen k občerstvení návštěvníků divadla, ale bude příjemným prostorem pro setkávání před divadelními představeními i po nich,“ přiblížil už dříve Jiří Nekvasil. 
 
    Foto: Martin Kusyn