JIŘÍ NEKVASIL DOSTAL CENU ZA FILMOVÉ ZTVÁRNĚNÍ OPERY B. MARTINŮ
24.9.2018

Ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil převzal o víkendu Speciální cenu za mimořádný umělecký počin na Mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha 2018. Režíroval filmové zpracování jednoaktové opery Bohuslava Martinů Čím lidé žijí. Film vznikl vloni.

Porota festivalu mj. ve svém odůvodnění konstatovala: „Čím lidé žijí je nevšední a nesmírně originální televizní zpracování stejnojmenné komorní opery, kterou Bohuslav Martinů zkomponoval v New Yorku na motivy povídky Lva Nikolajeviče Tolstého ,Kde je láska, je i Bůh’. Režie výstižně koresponduje se skladatelovým přáním, aby provedení ,nebylo patetické, nýbrž radostné, neboť mravnost spočívá v radosti’. Nádhernou výpravu filmu doplňuje důmyslná kombinace živých hereckých výkonů a animace.“

„Film je součástí volného cyklu Bohuslav Martinů – scénické bibeloty. Tento nejnovější počin volně navazuje na předchozí tři scénická díla Bohuslava Martinů, která jsem realizoval pro televizní vysílání. Je součástí širší dramaturgické řady, která interpretuje nepříliš známá a zřídka uváděná pozoruhodná kratší scénická díla skladatele,“ přibližuje Jiří Nekvasil.

Oceněný film Čím lidé žijí byl již předpremiérově uveden v Ostravě (a Opavě) s autorským úvodem v rámci programu právě vrcholícího Svatováclavského hudebního festivalu.

Nekvasil se Bohuslavu Martinů věnuje především jako operní režisér – pro NDM už režíroval operu Mirandolina (premiéra 2013), pro německé divadlo Volkstheater Rostock Tři přání (2007), o rok dříve v pražském Národním divadle Řecké pašije. K opeře Tři přání aneb Vrtkavosti života se vrátil později také v NDM.

Pětičlenná porota MTF Zlatá Praha rozhodovala letos ve finále o 23 snímcích – tvůrci jich poslali celkem 87 a soutěže se účastnilo na 40 producentů a TV společností. Absolutním vítězem byl vyhlášen snímek Leonard Bernstein – A Genius Divided. Vypráví dosud neznámý a velmi osobní příběh Leonarda Bernsteina (1918–1990), světoznámého vynikajícího dirigenta, mj. autora muzikálu West Side Story.