ZEMŘEL EMERITNÍ SÓLISTA OSTRAVSKÉ OPERETY FRANTIŠEK NÁVRAT
24.9.2018

Národní divadlo moravskoslezské se v úterý 25. září rozloučí s dlouholetým členem někdejšího operetního souboru Františkem Návratem. Zemřel v Ostravě 20. září.


František Návrat vytvořil na prknech NDM přes 120 skvělých rolí, členem operetního souboru byl 40 let a v některých titulech účinkoval opakovaně, jen měl postupem času jiné role. „Divadlo se stalo mou láskou na celý život, protože jsem mohl dělat to, co jsem měl rád,“ řekl.

Narodil se v Třebovicích 29. dubna 1933. Cestu k divadlu nějaký čas hledal. Byl malířem keramiky, číšníkem, ale také dělníkem ve vítkovické ocelárně. Vystudoval ovšem činoherní fakultu brněnské JAMU a nastoupil do angažmá v kolínské činohře, poté do Horáckého divadla v Jihlavě.

S operetou se setkal až při svém třetím angažmá v Teplicích, kde byl jeho nejúspěšnější rolí mladý vorař Tudor v inscenaci Plavci na Bystrici. Poté přišla v roce 1961 nabídka angažmá od šéfa ostravské operety Jana Pacla a dirigenta Vladimíra Brázdy, díky níž se František Návrat po několika letech vrátil do svého milovaného rodného města, a stal se sólistou jedné z nejlepších operetních scén v republice. Během své dlouhé a úspěšné čtyřicetileté éry v ostravské operetě vytvořil po boku kolegů Kosti Holubáře, Josefa Kobra, Oty Viktorina, Liběny Astrové, Karly Divákové a mnoha dalších desítky hlavních rolí. Jmenujme především Gabriela von Eisensteina v Netopýrovi, Renata Tuzziho v inscenaci Když zpívá neděle, Françoise Villona v Králi tuláků, Toníčka v Perlách panny Serafínky, Barnabáše Tuckera v Hello, Dolly nebo Alfréda Doolittla v My Fair Lady. V mnoha titulech odehrál během desetiletí svého angažmá i několik různých rolí – v Polské krvi čtyři, v Mam’zelle Nitouche tři, v My Fair Lady dvě. S jevištěm se rozloučil před jedenácti lety rolí učitele Vorlického v Paní Marjánce, matce pluku, která symbolicky korunovala jeho více než 40 ostravských let a přes 120 milovnických, mladokomických i charakterních rolí.

O skonu kolegy se soubor operety/muzikálu dozvěděl přesně uprostřed premiéry muzikálu Kočky ve čtvrtek 20. září večer. Vzpomínají Gabriela Petráková a Petr Miller.

,,Vzpomínka na Františka Návrata pro mě znamená zároveň připomenutí mých režijních začátků. Když mě tehdejší šéf souboru Mirek Urbánek oslovil, abych režírovala v NDM s operetním souborem Tylovu Paní Marjánku, matku pluku s hudbou Václava Trojana, byla jsem ještě posluchačkou HAMU. Setkání s Františkem Návratem, který v Marjánce citlivě a věrohodně ztvárnil postavu učitele Vorlického, bylo nezapomenutelné. Otevřeně a mile přistupoval k naší společné práci, k práci a názorům tehdy mladé generace. To bylo povzbuzující a inspirativní. Za celý soubor operety/muzikálu patří Františkovi Návratovi poděkování, stálá vzpomínka na skvělého člověka a stěžejní hereckou osobnost zlaté éry ostravské operety," říká režisérka Gabriela Petráková.

Kolega a dlouholetý člen souboru opereta/muzikál Petr Miller se loučí slovy své současné role, kocoura Múze, který v muzikálu Kočky bilancuje celý svůj život prožitý v divadle: „Kolik rolí to já jsem / ve svém životě hrál? / V každé skrýval se příběh / a radost i žal. / Všechny nazpaměť znal jsem / a rád přidal gag. / Zato nejeden divák / pak přede mnou smek’.“

Poslední role Františka Návrata, bývalý učitel Vorlický v inscenaci Paní Marjánka, matka pluku