CENY JANTAR: UMĚLCI NDM ZÍSKALI 16 NOMINACÍ NAPŘÍČ SOUBORY
4.2.2019

Moravskoslezské Ceny Jantar může ve svých kategoriích získat také 15 našich umělců: sólisté baletu, operní pěvci, herec činohry nebo hvězdy muzikálu Kočky.

Umělci NDM jsou nominováni na 15 cen a jednou získali širší nominaci na cenu udělovanou už podruhé za špičkové výkony na prknech divadel našeho kraje v uplynulém roce. Najisto proměníme dvě kategorie: muzikál – muži a balet – ženy. V obou jsou mezi nominovanými výhradně naši umělci. 
 
Mezi nominovanými ze souborů NDM výrazně dominují operní pěvci a pěvkyně, sólisté baletu a muzikáloví sólisté. Mezi inscenacemi vyniká nový muzikál A. L. Webbera v režii Gabriely Petrákové Kočky (5 nominací za role), opery v režii Jiřího Nekvasila – Lady Macbeth Mcenského újezdu D. Šostakoviče (2 nominace) a Janáčkův Osud (2 nominace). V baletu Don Quijote zazářili dva nominovaní tanečníci a tři sólistky našeho baletu.
 
Kočky Lady Macbeth Mcenského újezdu Osud
V činohře získal Ivan Dejmal (držitel Ceny Thálie 2017 pro činoherce do 33 let) nominaci za roli Peera Gynta ve stejnojmenné inscenaci H. Ibsena a Petra Lorencová se dočkala širší nominace za dvě své role, a to v dramatu Ch. Hamptona Řeči léčí a ve Slobodziankově Naší třídě
 
Don Quijote Peer Gynt Řeči léčí
Diváci oceňují potleskem i v průběhu každého představení všechny naše Kočky. Jmenujme například Tingl-Tangl Romany Dang Van, Rozumbrada Jána Slezáka nebo kocoura Múze v podání Miroslava Urbánka, který v této roli zažívá skvělý comeback na jevišti Divadla Jiřího Myrona. Nejen oni získali jantarové nominace.
 
Sólisté baletu NDM přesvědčili už svými výkony v mezinárodním měřítku a úspěch slavili i v soutěžích mladých tanečníků. Pět nominací za jejich role v domovské inscenaci baletu Don Quijote je proto zcela zasloužených. 
 
Přehled všech nominovaných najdete v této tabulce. Kdo nominace promění, to se dozvíme 3. března na galavečeru Cen Jantar v ostravském Gongu.