MĚSÍC AUTORSKÉHO ČTENÍ V DIVADLE „12“
26.6.2019
Léto je časem divadelních prázdnin, dveře „Dvanáctky“, ale zůstanou otevřené i v červenci. Řítí se sem od 2. července MAČ, tedy Měsíc autorského čtení. Zahraničními hosty festivalu budou rumunští literáti.
 
MĚSÍC AUTORSKÉHO ČTENÍ / MAČ
2. 7. – 2. 8. 2019  |  Divadlo „12“  |  v 19.00 hodin (rumunská linie – tlumočeno) a ve 20.30 (domácí linie) | VSTUP VOLNÝ
 
Celé to vypukne v úterý 2. července a pak se kolotoč čtení, besed, natáčení, projekcí a autogramiád nezastaví celý měsíc.
Literáty z Turecka letos v rámci čestné linie střídají spisovatelé a spisovatelky Rumunska. „Rumunská literatura je stejně silná jako rumunský film, který bere ceny na všech světových festivalech, jen to u nás moc nevíme, což chceme změnit,“ říká ředitel festivalu Pavel Řehořík.
Ambicí MAČe je každý rok představit literaturu čestné země v reprezentativním balení a v co nejpestřejším zastoupení, ke slovu se tak dostávají básníci, autoři románů i dramatici. 
Měsíc autorského čtení dnes patří mezi nejvýraznější kulturní události Evropy a krom Ostravy souběžně běží ještě i v Brně, Vratislavi, Košicích a Lvově. Ostrava, kde MAČ letos proběhne jubilejně po desáté, se tak v létě stává jedním z pěti hlavních evropských měst iteratury.
 
MAČ ve „Dvanáctce“ letos otevře velkolepá koláž představující celou literární Ostravu i přilehlé okolí, jinými slovy vás nečeká nic menšího než Koks, prach a oheň, jak organizátoři úvodní večer nazvali.