KDE SE HRÁLO V PRVNÍ SEZÓNĚ?
2.8.2019

Národní divadlo moravskoslezské mělo od zahájení činnosti v srpnu 1919 k dispozici dvě velké scény – Národní dům (dnešní Divadlo Jiřího Myrona) a Městské divadlo (dnešní Divadlo Antonína Dvořáka)...

Obě budovy měly za sebou několikaletou historii. Národní dům byl postaven již v roce 1894 a působily zde české divadelní společnosti, kdežto Městské divadlo se dočkalo slavnostního otevření až v roce 1907 a bylo do roku 1919 výhradně německé. K divadelnímu životu nesloužily pouze tyto dvě budovy, ale i další příhodná místa.
 
Na začátku roku 1920 se konalo několik divadelních představení v Lidovém domě v Moravské Ostravě na Veleslavínově ulici – dnes je tento dům znám jako Klub Alfa. Hostování na této scéně poté v roce 1924 obnovil druhý ředitel NDM František Uhlíř, který se snažil do divadla přivést nové skupiny obyvatel, aby tak prospěl tehdejší nesnadné ekonomické situaci divadla. V Lidovém domě, jenž se chlubil největším sálem ve městě, pořádalo NDMS nejen činoherní nebo operní představení, ale i koncerty a tematické večery. Jmenujme například Koncert orchestru NDMS, Pestrý večer členů NDMS nebo Mikulášský večer za účasti všech členů souborů divadla.
 
Lidový dům; zdroj AMO
 
Zajímavostí první sezóny se stalo baletní představení Delibesovy Coppélie v tehdejším největším a nejstarším ostravském sadu Stará střelnice. Již od svého počátku se stal tento park významným a oblíbeným střediskem společenského a kulturního dění širokých vrstev obyvatelstva Ostravy. Pohádková poetika klasického baletu se pěkně vyjímala v nádherné přírodě areálu Staré střelnice na Slezské Ostravě.
 
V první sezóně Národní divadlo moravskoslezské začalo také pořádat zájezdy do Opavy, kterými chtělo po válce podpořit tamní českou menšinu. Spolek NDMS si byl od začátku vědom důležitého národního a kulturního poslání českých divadelních představení v Městském divadle v Opavě, které bylo až do roku 1945 německé. Proto se jeho výkonný výbor usnesl již v lednu 1920 na zprostředkování smlouvy mezi organizátory divadelních zájezdů do opavského divadla a ředitelem NDM Václavem Jiřikovským. Zájezdy se těšily velkému zájmu opavského českého obecenstva, byly i oblíbené mezi ostravskými umělci, a tak se staly nedílnou a významnou složkou činnosti Národního divadla moravskoslezského.
(Karolína Pečenková)