V OSTRAVĚ JE MODERNÍ OPERA DOMA
OPERA / 7.12.2018

Bienále festivalů Dny nové opery Ostrava (NODO) a Ostravské dny odborná veřejnost dobře zná. Moderní operní díla i hudba konce 20. a aktuálního století k Ostravě už jasně patří. Festivaly iniciovali režisér a ředitel NDM Jiří Nekvasil a skladatel a zakladatel Ostravského centra nové hudby Petr Kotík, pořádají je Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezské.

Divadelní noviny i jiná odborná periodika ocenila režiséra Jiřího Nekvasila a dirigenta Bruna Ferrandise za světově první uvedení opery Aloise Háby
Přijď království Tvé letos v červnu. A dlouhodobou péči o soudobou operu hodnotili velmi pozitivně i hosté České televize v pořadu ArtZóna 3.12.
Opera je bezesporu nejvyšší a nejsložitější jevištní forma, jež nabízí obrovskou škálu emocí. ArtZóna klade svým hostům otázku: Vystačí si v 21. století s více či méně odvážnými interpretacemi klasických děl? Nebo by měla vznikat díla psaná novým operním jazykem? Je na takovou operu připraven divák, který často nevstřebal takové autory, jako je Leoš Janáček, jehož hudbu považuje za příliš moderní, či dokonce kakofonickou? O tom všem si moderátor povídal s operním kritikem Borisem Klepalem a dirigentem Pavlem Šnajdrem.
Podívejte se na záznam.

Přijď království Tvé


Přijď království Tvé Aloise Háby mělo světovou premiéru letos v červnu na Dnech nové opery Ostrava (NODO). Inscenace vzbudila velkou pozornost a dostalo se jí několika ocenění.