TRIPTYCH NA JEVIŠTI DIVADLA ANTONÍNA DVOŘÁKA
OPERA / 9.1.2019

Pucciniho Triptych uvádíme v Divadle Antonína Dvořáka v koprodukci s Operou Slovenského národního divadla v režii Romana Poláka a hudebním nastudování Tomáše Braunera.

Triptych se skládá ze tří jednoaktových oper v pořadí Sestra Angelika, Plášť a Gianni Schicchi o třech podobách lásky a smrti.
 
„Sestra Angelika měla pomalejší rozjezd, ale v okamžiku, kdy zazněla zpráva o návštěvě, získal děj energický spád. Velmi zdařilé byly režijní inovace Romana Poláka, který projektoval do dění na jevišti surreálnou postavu dítěte Angeliky. Také závěrečná modifikace sebevraždy a posloupnost výjevů měly svou logiku a přesvědčivost,“ píše v recenzi deníku ostravan.cz Milan Bátor.
 
„Pucciniho Plášť neměl v Polákově režii slabé či hluché místo. Dusná atmosféra, ne nepodobná Zločinu a trestu, se dala krájet. Současně se inscenátorům podařilo vyhnout se klišé v nadužívání typických symbolů (symbolika lana) a naopak propůjčili inscenaci nové dynamické prvky v postavách mladého páru milenců (Patrícia Smoľáková a Tomasz Suchanek), kteří vdechli opeře svěží a kontrastní kouzlo,“ pokračuje Milan Bátor.
„Závěrečná opera Triptychu Gianni Schicchi byla jednoznačným vyvrcholením celého večera. Ve třetí aktovce se sešlo také premiérově nejšťastnější obsazení a režie se zde vyřádila skutečně po italsku (nechyběly ani aluze typické pro filmovou poetiku Felliniho), s typickou jižanskou horkokrevností, výsměchu zkostnatělým tradicím, vitalitou a zmateností.“
 
Triptych hrajeme do konce ledna ještě 12. a 24. 1. vždy od 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.