TRIPTYCH GIACOMA PUCCINIHO
OPERA / 9.2.2019

Tři podoby lásky i smrti jsou v opeře Triptych znázorněny třemi jednoaktovými operami v pořadí Sestra Angelika, Plášť a Gianni Schicchi. Operu v režii Romana Poláka a v hudebním nastudování Tomáše Braunera uvádíme například 13. a 26. února v Divadle Antonína Dvořáka.

Triptych Giacoma Pucciniho ukazuje lásku jako nenaplněnou mateřskou lásku v první části nazvané Sestra Angelika, pokračuje Plášťem, kde je láska vyobrazena v milostném trojúhelníku a vztah dvou lidí zatížený mj. smrtí jejich dítěte. V poslední části s názvem Gianni Schicchi vnímá Puccini smrt jako grotesku neboli zápas rodiny o nebožtíkovo dědictví.
 
„Přes náročnost celého Triptychu na počet sólistů, proměnu dějových fabulí a interpretačních vzorců se Národnímu divadlu moravskoslezskému podařilo vytvořit inscenaci, která je velice přínosná, poutavá a divácky atraktivní... . Nejde po efektu, vystačí si s minimem doprovodných prostředků (poměrně prostá scéna s akcentem na dynamiku pohybu jednotlivých postav, obrazů a výjevů) a přesto strhává úchvatnou silou hudební výpovědi, dramaticky pronikavou kvalitou libreta a zajímavými pěveckými i hereckými výkony,“ chválí v recenzi deníku ostravan.cz Milan Bátor.