VÍTE, CO JE LÁSKA?
OPERA / 19.3.2019

To je „janáčkovsky“ osudová otázka, která propojuje dějství opery Osud, která se odehrávají na promenádě luhačovických lázní, a pak několik let poté v aule konzervatoře. 

Po smrti své dcery Olgy hledal skladatel námět v růžovém okouzlení 28letou „Hvězdou Luhačovic“: námět „svěží, moderní, překypující životem a elegancí“. Jeho hvězda Kamila Urválková (sestra básníka Egona Schillera) mu vyprávěla svůj dávný milostný příběh se skladatelem a dirigentem Ludvíkem Vítězslavem Čelanským, který po jejich rozchodu v rozhořčení napsal operu Kamilla (1897). Janáček byl natolik uchvácen touto nešťastnou ženou, že se rozhodl její úděl napravit stejnou mincí – operou. Operou, ve které jsou znatelné silně autobiografické prvky dané poměrem ženatého Janáčka s vdanou Urválkovou (postava Míla Válková).
 
„Samozřejmě nevšední Janáček v nádherném balení, velmi vkusně zpracovaný, překrásná scéna i kostýmy. Musím vyslovit velkou poklonu režii pana ředitele Jiřího Nekvasila, ale samozřejmě i interpretaci Janáčkovy hudby,“ hodnotí operu Marcela Mrózková Heříková, ředitelka TV Fabex, členka kulturní komise města Ostravy.
 
Přivítejte první jarní den svěží, „valčíkovou“ operou a přijďte do Divadla Antonína Dvořáka 21. března anebo 16. dubna.