JANÁČKOVA OPERA OSUD
OPERA / 10.4.2019

Do konce sezóny uvedeme Janáčkovu „valčíkovou“ operu Osud už jenom dvakrát. Dne 16. dubna a 23. května vždy od 18.30 hod. v Divadle Antonína Dvořáka. 

V hlavních rolích dne 16. dubna se Vám v roli Míly představí nositelé Ceny Jantar Veronika Holbová a Josef Moravec jako skladatel Živný.
 
„Nevíme, jestli to, co vidíme, je skutečnost, nebo už je to jeho vize, ve které on vidí operu – kde se prolíná realita a to, jak ji on sám vnímá s odstupem. Její tři dějství jsou kontrastní. První dějství se odehrává jako ,lázeňská báseň‘ v Luhačovicích, kdy slyšíme útržky rozhovorů, jakési moderně filmové fragmenty příběhů. Z toho se vyloupne příběh o skladateli Živném a Míle, který vidíme ve druhém dějství. Do jejich vztahu vstupuje šílená matka Míly, jejíž zásahy vedou k její sebevraždě a vraždě Míly. Poslední dějství se odehrává čtrnáct let poté v aule konzervatoře; slyšíme hovory studentů, kteří inscenují části Živného opery. Je zde už cynická mládež, svět první světové války, který změní pohled na život, módu. Doznívání secese už působí jako sen a celý obraz se přibližuje abstrakci. Skladatel studentům vypráví svůj trpký životní příběh a ve své vnitřní bouři umírá,“ přibližuje operu režisér inscenace Jiří Nekvasil.