TRIPTYCH V NDM JE SKUTEČNÝ SKVOST
OPERA / 9.5.2019

„Inscenace NDM připomenula sté výročí premiéry TRIPTYCHU Giacoma Pucciniho. Triptych byl poprvé uveden v roce 1918 v Metropolitní opeře v New Yorku a ostravská opera vzdala autorovi hold odvážným uvedením celého díla!“

NENECHTE SI UJÍT POSLEDNÍ UVEDENÍ V SEZÓNĚ 4. ČERVNA 2019 V 18.00 HODIN V DIVADLE ANTONÍNA DVOŘÁKA ► KOUPIT VSTUPENKY

„Pucciniho partitura není žádnou limonádou ani odpočinkovou záležitostí pro divadelní orchestr. (…) Jednotlivé opery měly výtečnou hudební výstavbu a tah (Tomáš Brauner). (…)

Exponovanou titulní roli Sestry Angeliky zvládla sopranistka Veronika Holbová výtečným způsobem, stejně jako její protipól – altistka Monika Jägerová v jediném, ale fascinujícím výstupu Kněžny.

V Plášti dominuje milostný trojúhelník posmutnělých postav majitele lodi, jeho ženy a jejího milence (výteční Daniel Čapkovič, Eliška Weissová a Michal Lehotský), ale také vedlejší role, z nichž vynikla všetečná a ne zcela normální postava Šťouralky v podání chorvatské mezzosopranistky Sonji Runje, která účinkuje v každé jednoaktovce Triptychu (Abatyše, Frugola, Zita).

U následujícího Gianniho Schicchiho je šokující a zábavná proměna Sestry dohlížitelky z úvodní aktovky v hamižnou dračici – La Ciesca – bojující všemi možnými prostředky (Jarmila Balážová). Titulní role jsou naopak ku prospěchu celku obsazeny v jednotlivých aktovkách vždy unikátně, v poslední opeře tak jako Gianni Schicchi exceloval Jiří Sulženko. (…)

Funkční řešení, neokázalost režijního pojetí… V jednoduchosti (a melancholii) ostravské inscenace se skrývá krása, neokázalá, ale o to více vybízející k opakovanému hledání.“

Vladimír Maňas, muzikolog působící na FF Masarykovy univerzity v Brně
(přejato a upraveno z glosy uveřejněné na portálu musicologica.cz)