DERNIÉRA PRODANÉ NEVĚSTY
OPERA / 30.5.2019
PRODANÁ NEVĚSTA Bedřicha Smetany, jedna z nejhranějších oper, bude mít po 22 letech derniéru. V Divadle Antonína Dvořáka ji uvádíme v režii Ilji Racka na scéně Alexandera Babraje už od roku 1997.
 
První inscenace Smetanovy PRODANÉ NEVĚSTY se konala v nynějším NDM již 12. srpna 1919 v režii Karla Küglera a pod taktovkou Emanuela Bastla. Ve 20. letech zde v roli Mařenky vystoupila Ema Destinnová, a dokonce tu dirigoval i Oskar Nedbal. Nestárnoucí česká národní opera byla na repertoáru v podstatě nepřetržitě, poslední inscenaci vytvořil režisér Ilja Racek (1997) v tradiční výpravě Alexandera Babraje z předcházející inscenace (1987) a nového hudebního nastudování se jí dostalo v roce 2006. Představení byla v posledních letech unikátní i díky různorodému obsazení ústřední dvojice hostujícími sólisty (Linda Ballová, Eva Hornyáková, Kateřina Kněžíková, Jana Šrejma Kačírková, Pavla Vykopalová a Peter Berger, Aleš Briscein, Jaroslav Březina, Richard Samek či Martin Šrejma). Více o historii Prodané nevěsty v NDM se dočtete v aktuálním čísle našeho časopisu na str. 38 a 39.
 
Nyní se 2. června 2019 dočkáme derniéry této inscenace, avšak již je přichystána zbrusu nová Prodaná nevěsta! V rámci chystaného Smetanovského operního cyklu 2024 byla v koprodukci NDM a Slovinského národního divadla opery a baletu Lublaň vytvořena nová inscenace režiséra Jiřího Nekvasila, v hudebním nastudování Davida Švece, ve scéně Daniela Dvořáka a v kostýmech Sylvy Zimuly Hanákové. Její premiéra se uskutečnila 24. ledna 2019.
(em)
Fotografie z aktuální inscenace NDM, foto Daniel Jäger Fotografie z inscenace Slovinského národního divadla opery a baletu Lublaň, foto Darja Štravs Tisu