ŠOSTAKOVIČOVA OPERA LADY MACBETH MCENSKÉHO ÚJEZDU
OPERA / 9.6.2019
LADY MACBETH MCENSKÉHO ÚJEZDU – drásající i groteskní, mnohdy silně erotická a přitom nepopsatelně opojná, vše pohlcující Šostakovičova opera naposledy v sezóně 21. června!
 
Opera LADY MACBETH MCENSKÉHO ÚJEZDU zpočátku dosáhla ohlušujícího úspěchu v bezmála 180 reprízách, v období stalinského teroru byl však skladatel zanedlouho souzen v pokřiveném článku Chaos místo hudby (Pravda, 1936), který výhružně uvádí: „Je to hra na nepochopitelné věci [rafinovanost], která může skončit velmi špatně.“ Šostakovičova hra také velmi špatně díky Stalinovi skončila. Tento na Západě renomovaný skladatel se ocitl vnebezpečí stejně jako podobně smýšlející umělci a jeho blízcí. Opera se dalšího uvedení dočkala až po svém přepracování v 60. letech. Na ostravské scéně se vtéto verzi dávala vroce 1971 jako Kateřina Izmajlovová (hudební nastudování Jiří Pinkas, režie Ilja Hylas).
 
 
Toto zásadní dílo operní literatury 20. století je „tragédií-satirou“ zkažené společnosti vyvěrající znezřízené moci sexuality. Ztělesňuje ji Katěrina, frustrovaná a utlačovaná hospodyňka, která za sebou zanechává mrtvoly... „Její zločiny jsou podle Šostakoviče protestem proti běhu života, který je nucena žít –proti temné a dusivé atmosféře mezi ruským kupectvem. Jednání Katěriny je ovlivněné láskou k Sergejovi a divák se s ním může leckdy ztotožnit... Její osud irozhodnutí ke spáchání sebevraždy utonutím v lecčems připomíná příběh Ostrovského Bouře – Janáčkovy Káti Kabanové,“ uvádí dramaturgyně Eva Mikulášková.
 
 
V titulní roli exceluje Iordanka Derilova (nominována na Cenu Jantar 2018), kterou můžete vidět také 21. června v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka, kdy tuto inscenaci uvedeme naposledy v sezóně. ►KOUPIT VSTUPENKY