OSTRAVSKÉ DNY: BLÍŽÍ SE 18HODINOVÝ HUDEBNÍ MARATON
OPERA / 5.8.2019

Blíží se desáté bienále OSTRAVSKÝCH DNŮ, které nabídne mimořádný 18hodinový maraton. Tzv. DLOUHOU NOC budou mít před sebou návštěvníci z pátku 23. na sobotu 24. 8. v Divadle Jiřího Myrona a Divadle „12“.

Ostravské dny jsou festivalem avantgardní, experimentální a originální hudby 20. a 21. století, kterou uvádí hlavně v českých a světových premiérách. Toto bienále se letos koná podesáté, a to od 22. do 31. srpna 2019 na různých místech Ostravy.
 
Mimořádný 18hodinový maraton s názvem DLOUHÁ NOC se bude konat poprvé. Dlouhý večer, náročnou noc a kus dalšího dne budou mít před sebou návštěvníci z pátku 23. na sobotu 24. 8. v Divadle Jiřího Myrona a v Divadle „12“.
 
Koncept výjimečných délek v hudbě a divadle sahá do dávných dob historie. Zmiňme se o nedávných projektech, například 12hodinových operních produkcích Roberta Wilsona nebo pěti až šestihodinových dílech La Monte Younga, Philipa Glasse, Petra Kotíka nebo Mortona Feldmana (pětihodinový For Philip Guston od Feldmana v provedení souboru S.E.M. Ensemble z New Yorku je zahrnut do programu). Svou délkou vyhlášeným je berlínský 36hodinový program „The Long Now“, pořádaný každoročně Berliner Festspiele v rámci festivalu MaerzMusik. Tak jako v Berlíně, i v Ostravě budou k dispozici lehátka a občerstvení po celých 18 hodin „Dlouhé noci“, která je pořádána ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským v areálu nově rekonstruovaného Divadla Jiřího Myrona. Od páteční páté hodiny odpolední do sobotního poledne budou posluchači volně přecházet jednotlivými sály, foyerem, restaurací i kavárnami, poslouchat, konzumovat, snít i bdít. Dlouhá noc začne venku, v prostoru mezi divadlem a Katedrálou Božského Spasitele. Steffi Weismann bude řídit skladbu významného německého skladatele Dietera Schnebela Harley Davidson (s devíti jezdci na H-D motocyklech a hudebním doprovodem). Závěr Dlouhé noci se koná opět pod širým nebem. Na břehu řeky Ostravice, na hranici mezi Moravskou a Slezskou Ostravou, zazní skladba Ostrawitza Theo Finkela, studenta kompozice z konzervatoře Trinity Laban v Londýně. Z obřích kompozic toho večera upozorňujeme dále na čtyřhodinový (!) úryvek skladby pro klavír Inner Cities Alvina Currana v provedení Daana Vandewalleho a virtuózní vystoupení sólistů Ostravské bandy. Výjimečná bude také skladba pro čtyři koncertní křídla Julia Eastmana Crazy Nigger.
 
Vstupenky je možné zakoupit v rámci předprodeje dvěma způsoby:
  • v síti GoOut
  • na pobočkách Ostravského informačního servisu nebo na webu OIS
Vstupenky bude možné zakoupit také na místě.
 
Akci pořádá Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským. Akce je součástí mezinárodního festivalu nové a experimentální hudby Ostravské dny.
Více informací a celý festivalový program naleznete na www.newmusicostrava.cz.