OPERNÍ INSCENACE NDM V RECENZI ZAHRANIČNÍHO MAGAZÍNU OPERA NOW!
OPERA / 6.8.2022
Na začátku prázdnin vyšla recenze na operní inscenace NDM BÍLÝ PÁN aneb TĚŽKO SE DNES DUCHŮM STRAŠÍ a ZÁSNUBY VE SNU (Verlobung im Traum) v zahraničním magazínu Opera now recenzentky Mirky Zemanové.
 
(...) „Díky českému režiséru Ondřeji Havelkovi, který se celoživotně zajímá o 20. a 30. léta minulého století, inscenace BÍLÝ PÁN aneb TĚŽKO SE DNES DUCHŮM STRAŠÍ dostává značnou dávku dobového šarmu. Je tomu tak i díky kostýmům Jany Zbořilové. (...) Pěvecké party jsou obtížné a ostravské obsazení je zvládlo na výtečnou – zejména slovenská sopranistka Soňa Godarská (Elinor), slovenský tenorista Juraj Nociar (hrabě Jiří) a také český barytonista Tadeáš Hoza (Duch hraběte Kazimíra ze Satalic). Česká mezzosopranistka Dominika Škrabalová, nadaná komediantka, si jako Kastelánka téměř ukradla představení sama pro sebe. (...) Bylo příjemné vidět, jak se publikum v ostravském Divadle Antonína Dvořáka důkladně baví a precizně přeložené anglické titulky umožní zahraničnímu divákovi odnést si ze sálu stejně skvělý pocit. Snaha ředitele divadla Jiřího Nekvasila uvádět co nejčastěji méně známá díla se zjevně vyplatila."
 
„Dvouaktová opera Hanse Krásy Verlobung im Traum (Zásnuby ve snu) je jeho první a jedinou celovečerní operou, kterou dokončil v roce 1930 ve věku 31 let. Jedná se o vynikající partituru velmi talentovaného skladatele. (...) Hans Krása (1899–1944) sklízel úspěchy již za svého života. Jeho díla byla uvedena v Praze, Paříži, Bostonu a Curychu pod taktovkou uznávaných dirigentů, jako byli Georg Szell a Sergej Kusevickij, a získala si uznání kritiky i veřejnosti. (...) Pěvecké party v Zásnubách nejsou vůbec jednoduché a ze sólistů podali pozoruhodný výkon Miroslava Časarová (Zina), György Hanczár (úsměvný Pavel) a Pavol Kubáň (Kníže). Stejně skvělý výkon podal operní sbor pod vedením sbormistra Jurije Galatenka. (...) Režisér Jiří Nekvasil a scénograf Daniel Dvořák ve scéně efektivně využili prvky expresionismu. Mezi střídmými dekoracemi se objevila reprodukce obrazu Emila Filly Čtenář Dostojevského (1907), což bylo příhodné. Filla byl Čech pocházející z Moravy, který část života strávil v nacistických táborech. Pod vlivem Edvarda Muncha namaloval toto ikonické dílo českého expresionismu, které zobrazuje čtenáře Dostojevského románu jako zhroucenou, vyčerpanou postavu. (...) Inscenace je první částí třídílného cyklu Opery terezínských skladatelů a vznikla v koprodukci s Národním divadlem v Praze (tam bude uvedena v listopadu tohoto roku) v rámci hudebního projektu Národního divadla Musica non grata. Tento projekt, který velkoryse podpořilo německé velvyslanectví v Praze, se zaměřuje na tzv. nevítanou hudbu českých a německých umělců, zejména židovského původu, kteří byli nacistickým režimem umlčováni."
Foto Martin Popelář
 
Celou recenzi publikovanou v zahraničním magazínu Opera now si můžete přečíst zde v českém překladu, nebo anglickém originále.
 
Nejbližší termíny opery BÍLÝ PÁN aneb TĚŽKO SE DNES DUCHŮM STRAŠÍ uvedeme 8. a 18. října 2022 v Divadle Antonína Dvořáka. ZÁSNUBY VE SNU mohou návštěvníci Divadla Antonína Dvořáka vidět v nejbližších termínech 12. října a 16. listopadu 2022. Srdečně zveme!