THRILL ME (Vzruš mě!) – AMERICKÝ KOMORNÍ MUZIKÁL PODLE SKUTEČNÉ UDÁLOSTI
OPERETA / MUZIKÁL / 7.5.2019

Komorní muzikál amerického skladatele, dramatika a libretisty Stephena Dolginoffa (nar. 1968) s názvem THRILL ME (Vzruš mě!) a podtitulem Případ Leopolda a Loeba uvede Národní divadlo moravskoslezské v premiérách 12. a 13. května vždy v 19.00 v Divadle „12“.

Muzikál je nejslavnějším dílem svého autora, na off-Broadwayi byl uveden poprvé v roce 2005 a od té doby se dočkal více než sto padesáti produkcí po celém světě. Je založen na skutečné události z Chicaga roku 1924, kdy dva studenti, devatenáctiletý Nathan Leopold a osmnáctiletý Richard Loeb, spáchali zločin, o němž se psalo jako o zločinu století – chladnokrevnou vraždu. Následoval jeden z nejvíce medializovaných soudních procesů historie. Oba pachatelé totiž vybočovali nejen věkem, ale i zdánlivou absencí motivu.

„V našem podání ale nejde o mravokárnou nebo poučnou hříčku. Žijeme dnes v relativním blahobytu, což ale automaticky neznamená blahobyt mysli. Svědomí a hledání vlastních morálních mantinelů je věc náročná obzvláště ve věku obou protagonistů,“ přibližuje režisér Juraj Čiernik s tím, že příběh doprovází subtilní, melodická a velmi emotivní hudba pouze v podání klavíru (a lidského hlasu), která dává příběhu další rozměr.

„Je pro nás ctí být prvním muzikálem na scéně komorního Divadla „12“ a přinést tak ostravským divákům trochu jiný typ muzikálu, než na jaký jsou zvyklí,“ uvedla překladatelka a dramaturgyně Hana Nováková. „Troufám si říci, že Thrill Me díky silnému příběhu a postavám, jejichž děsivému jednání můžeme současně snadno porozumět, má co nabídnout jak příznivcům muzikálového souboru, tak i těm, kdo běžně chodí spíše na činoherní představení,“ dodala.

„Když jsem před mnoha lety napsal první verzi tohoto muzikálu, absolutně jsem si nedokázal představit, že jednou obletí celý svět. Velmi děkuji za uvedení této inscenace a doufám, že i pro vás bude vzrušující,“ vzkázal exkluzivně k tomuto ostravskému uvedení autor Stephen Dolginoff.

Obě role byly obsazeny v alternaci: Tomáš Krpec nebo Lukáš Adam ztvární roli Nathana; Adam Živnůstka nebo Richard Pekárek roli Richarda. Klavírní doprovod obstarají Michaela Kadlecová nebo Jakub Žídek.

(sw)