V den oslav 28. října 2018 jsme při příležitosti 100 let založení Československa otevřeli zrekonstruovaný Slavnostní sál.
 
Stylové historické prostory v prvním patře Divadla Jiřího Myrona s výhledem na katedrálu Božského Spasitele slouží koncertům, výstavám a společenským setkáním. Každou sezónu ponese sál jiné jméno, vždy jméno významného představitele ostravského kulturního a společenského života. Pro jubilejní stou sezónu byl vybrán Edmund Palkovský, který byl jedním ze zakladatelů spolku Národní dům v roce 1894 (dnes Divadlo Jiřího Myrona) a také prvního českého gymnázia v Matiční ulici v Ostravě.
 
Edmund Palkovský se narodil v Brušperku v roce 1853, po Brnu si otevřel právnickou praxi také v Ostravě (1890) a byl zde první českým advokátem. Zasloužil se o založení prvního českého gymnázia v Matiční ulici a ostravského oddílu Sokola, jehož byl také prvním starostou. Začal v Moravské Ostravě vydávat první český časopis a stál u zrodu stavby místní dráhy z Ostravy do Brušperku. 
Původní návrh vystavět česko-německý dům byl českou stranou v čele s dr. Edmundem Palkovským a ing. Emanuelem Balcarem zamítnut. Už v listopadu roku 1891 se ale rozhodli vystavět vlastní český Národní dům. Za finanční pomoci Občanské záložny, českých spolků i jednotlivců stavba začala, a právě Edmund Palkovský byl v červnu roku 1892 přizván ke slavnostnímu výkopu. Po dostavbě Národního domu v roce 1894 byl také tím, komu stavitel František Jureček předal klíče od novostavby.
Palkovský byl rozhodně výraznou osobností českého hnutí i kultury konce 19. a prvních tří desetiletí 20. století. Dnes je po něm pojmenována jedna z ulic v městské části Ostrava-Jih. Edmund Palkovský zemřel v Moravské Ostravě v roce 1930
 
Kontakt v případě zájmu o pronájem:
Jan Bednařík
+420 722 948 018
jan.bednarik@ndm.cz