Jevhen Šokalo
bas
 
Narodil se v ukrajinském Lvově, kde absolvoval konzervatoř v oboru sbormistrovství.
 
V letech 1981­–1986 studoval na Kyjevské hudební akademii (obor operní a komorní zpěv). Během studií se stal laureátem Soutěže mladých operních pěvců Ukrajiny (1984), po ukončení studia působil v Kyjevském národním operním divadle.
 
V roce 1994 nastoupil do angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, kde debutoval jako Collin (Pucciniho Bohéma). Od jara 1995 spolupracuje se Státní operou Praha a s Janáčkovou operou Národního divadla Brno: titulní role v Musorgského Borisi Godunovi, role Timura (Pucciniho Turandot), Dulkamary (Donizettiho Nápoj lásky), Wagnerova Krále (Lohengrin) a Laugrafa (Tannhäuser).
 
Od roku 1998 pak působí jako sólista v Divadle J. K. Tyla v Plzni, kde se představil jako Vodník (Dvořákova Rusalka), Raimond (Donizettiho Lucia di Lammermoor), Dikoj (Janáčkova Káťa Kabanová), Mefistofeles (Boitův Mefistofeles), Leporello (Mozartův Don Giovanni), Verdiho Ramfis a II Re (Aida) a v titulní úloze Attily, dále jako Don Magnifico (Rossiniho Popelka). Na Konzervatoři Plzeň učí od roku 2013 zpěv.
 
V Opeře Národního divadla v Praze poprvé účinkoval v sezóně 1999/2000 jako Boris Timofejevič Izmajlov (Šostakovičova Lady Macbeth Mcenského újezdu) a jako Komtur (Mozartovův Don Giovanni). Nyní zde ztvárňuje role Placmajora (Janáčkova opera Z mrtvého domu), Starého Araba / Trestance (Martinů Juliette) a Lutobora z Dobroslavského Chlumce (Smetanova Libuše) ad.
 
Hostuje i nadále v Jihočeském divadle jako Mozartův Leporello (Don Giovanni) a Sarastro (Kouzelná flétna) i jako Sparafucile (Verdiho Rigoletto); v Divadle F. X. Šaldy v Liberci pak jako Gremin (Čajkovského Evžen Oněgin), Zachariáš (Verdiho Nabucco), Bartolo (Rossiniho Lazebník sevillský).
 
Koncem roku 1999 debutoval v roli Chovanského (Musorgského Chovanščina) v chorvatském Národním divadle v Záhřebu, o deset let později pak jako Vodník (Dvořákova Rusalka) v Národním divadle v Athénách. Hostoval ve Francii, Belgii, Švýcarsku, Německu, Bulharsku, Polsku, Severní Koreji, Kanadě, Chorvatsku, Japonsku, Rakousku, Řecku a Itálii. 

 

Obsazení - Sezóna:
LADY MACBETH MCENSKÉHO ÚJEZDUBoris Timofejevič Izmajlov, kupec
TAJEMSTVÍBonifác, vysloužilec, Kalinův výměnkář
BOUŘEKaliban, znetvořený divoch a otrok
TAJEMSTVÍBonifác, vysloužilec, Kalinův výměnkář
Fotografie - Sezóna:
BOUŘE
Jevhen Šokalo (Kaliban, znetvořený divoch a otrok), Aleš Jenis (Prospero, kouzelník, bývalý vévoda milánský)
Foto: Martin Popelář
BOUŘE
Jevhen Šokalo (Kaliban, znetvořený divoch a otrok), Václav Morys (Trinkulo, dobrodruh, šašek), Martin Gurbaľ (Stefano, dobrodruh, sklepmistr a opilec)
Foto: Martin Popelář

Audio-video ukázky