Vážení a milí divadelní přátelé,
 
také v průběhu sezóny 2016/2017 jsme pro vás připravili bohatou a pestrou nabídku mimorepertoárových akcí pro děti i dospělé. Můžete se těšit na setkání s umělci, debaty s odborníky, přednášky, besedy či výstavy. Chybět nebude ani oblíbená Noc divadel nebo pohádková noc s Andersenem.
 
Čeká Vás ojedinělý projekt Shakespeare Ostrava 2016! Projekt ve kterém se spojí všechny kulturní a vzdělávací instituce města Ostravy, aby si společně připomenuly 400 let výročí od úmrtí britského dramatika Williama Shakespeare.

Přejeme vám krásné a nezapomenutelné zážitky s naším divadlem a všemi mimorepertoárovými aktivitami, které naleznete pod hlavičkou NDM EXTRA.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 
Vernisáž výstavy Pavel Šmíd: SPIKLENCI
16. ledna 2017 v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
Pavel Šmíd (1964,  Krnov)
 
Pavel Šmíd studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze a po maturitě pracoval jako kulturní referent v Litultovicích na Opavsku a krátce jako asistent animovaného filmu Československé televize v Praze. Usadil se v Ostravě, kde navázal kontakty s uměleckou scénou – s bratry Balabánovými, Petrem Pastrňákem, Hanou Puchovou, Jiřím Surůvkou apod. Z tohoto podhoubí vznikla umělecká skupina Přirození. V roce 1990 začal studovat Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Jiřího Sopka. Po absolutoriu již v Praze zůstal a pracoval jako výtvarný umělec na různých divadelních projektech a na organizacích výstav. Od roku 2015 si vede blog, v němž se snaží kratšími texty reagovat na konkrétní výstavy nebo situace, které mu připadají důležité. Ve své vlastní tvůrčí práci se věnuje především malbě. Dává jí nové významy a podílí se tak na hledání nových cest současné malby. Šmída zajímají banální situace, které vytrhuje ze skutečnosti, ozvláštňuje je a klade je do nových souvislostí. Hyperrealistický přístup, inspirace módou, zjitřená barevnost, velkorysost a suverénnost malířské techniky, překvapení, údiv, konfrontace různých významových kódů, ale i tajemství, náznaky a lidské emoce jsou základem Šmídova divácky atraktivního uměleckého jazyka. 

 Výstava se koná ve spolupráci s Art Consultancy, s. r. o.

 
       
  CAR SAMOZVANEC - předpremiérová beseda
23. ledna 2017 v 18 hodin ve Slezskoostravské galerii

Beseda s režisérem Andrzejem Celińskim a inscenačním týmem při příležitosti premiéry historického dramatu Car samozvanec.
 

 
       
 
1. února 2017 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení

Další se série cyklu Operních sirén tentokrát s šéfem činohry NDM Peterem Gáborem (opera NDM: Fedora, Romeo a Julie, Roberto Devereux), uměleckým šéfem Komorní scény Aréna Ivanem Krejčím (opera NDM: Anna Bolena, Andrea Chénier), režisérem Radovanem Lipusem (opera NDM: Hamlet),  a dramaturgyní opery NDM Evou Mikuláškovou.
 
       
   
ZNEUCTĚNÍ LUKRÉCIE  – předpremiérová beseda
6. února 201​7​ v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s tvůrčím týmem u příležitosti premiéry opery ​Benjamina Brittena​
 
       
 

PROJEKCE DOKUMENTÁRNÍHO FILMU – JIŘÍ KYLIÁN

9. února 2017 v 15, 17 a 19.30 hodin v Domě kultury města Ostravy -  kino Art

Unikátní dokument o světovém choreografovi Jiřím Kyliánovi. Součástí projekce bude i mimořádná beseda s tvůrci dokumentu: producentem Jaroslavem Boučkem, režisérem a kameramanem Martinem Kubalou, bývalou tanečnicí NDT Jeanne Solan, která se uskuteční v 17 hodin. Více o dokumentu: http://www.bucfilm.cz/jiri_kylian/.

Akce je realizována při příležitosti uvedení baletní inscenace Dva světy/Jeden svět.

Lístky lze zakoupit zde: http://vstupenky.dkv.cz/dkmo/titledetail/6826-jiri-kylian.

 

 
       
   
KŘEHCE DRSNÝ SVĚT OPER BENJAMINA BRITTENA
14. února 2017 v 18 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia

U příležitosti premiéry opery Zneuctění Lukrécie Benjamina Brittena debatují muzikolog doc. PhDr. Jiří Zahrádka, Ph.D. a ředitel NDM Jiří Nekvasil.
 
 
       
  CAR SAMOZVANEC
15. února 2017 v 14.10 hodin ve Filozofické fakultě Ostravské univerzity - místnost e304

Odborná beseda s hosty katedry slavistiky FF OU a hosty NDM k uvedení nové inscenace Car Samozvanec doplněná o scénické čtení herců činohry NDM. Moderuje vedoucí oddělení rusistiky doc. PhDr. Jan Vorel, Ph.D. a Mgr. Michal Przywara, Ph.D.

Akce je realizována ve spolupráci s Filozofickou fakultou Ostravské univerzity.

 
       
   
1.března 2017 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Debatují hudební ředitel opery NDM, dirigent a sbormistr Jakub Klecker, inspicientka a asistentka režie Bohuslava Kráčmarová, dirigent opery NDM a violoncellista Robert Kružík  a dramaturgyně opery NDM Eva Mikulášková.
 
       
   
5.dubna 2017 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Hosté budou jevištní mistr DAD NDM Jan Benek, scénograf a kostýmní výtvarník David Janošek,   scénografka a kostýmní výtvarnice Eva Jiříkovská a dramaturgyně opery NDM Eva Mikulášková.
 
        
    TAJEMSTVÍ ​– předpremiérová beseda
21. dubna 2017 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s tvůrčím týmem u příležitosti premiéry opery Bedřicha Smetany TAJEMSTVÍ.
 
       
   
3 . května 2017 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
       
    LAZEBNÍK SEVILLSKÝ!!! - předpremiérová beseda
5. června 2017 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s tvůrčím týmem u příležitosti premiéry opery Gioacchina Rossiniho LAZEBNÍK SEVILLSKÝ.
 
       
    OPERNÍ SIRÉNY 9.  - Současná "nová" opera
7. června 2017 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Těšit se můžete na debatu cimbálisty a ostravského skladatele Daniela Skálu, produkční Dnů nové hudby Ostrava + NODO Kristýnu Konczynu a dramaturgyni opery NDM Evu Mikuláškovou.
 
       
       
       
       
  Změna programu vyhrazena!      
       
       
       

 

 

 

 

 

 

Audio-video ukázky