Vážení a milí divadelní přátelé,
 
také v průběhu sezóny 2016/2017 jsme pro vás připravili bohatou a pestrou nabídku mimorepertoárových akcí pro děti i dospělé. Můžete se těšit na setkání s umělci, debaty s odborníky, přednášky, besedy či výstavy. Chybět nebude ani oblíbená Noc divadel nebo pohádková noc s Andersenem.
 
Čeká Vás ojedinělý projekt Shakespeare Ostrava 2016! Projekt ve kterém se spojí všechny kulturní a vzdělávací instituce města Ostravy, aby si společně připomenuly 400 let výročí od úmrtí britského dramatika Williama Shakespeare.

Přejeme vám krásné a nezapomenutelné zážitky s naším divadlem a všemi mimorepertoárovými aktivitami, které naleznete pod hlavičkou NDM EXTRA.
 
 
 
Výstava plakátů divadelních inscenací her Williama Shakespeara 
5. dubna – 31. prosince 2016 
 
NDM pro vás ve spolupráci s ostravskými divadly (Komorní scéna Aréna, Divadlo loutek Ostrava, Divadlo Petra Bezruče a Stará aréna) a dalšími vzdělávacími a kulturními institucemi (Letní shakespearovské slavnosti Ostrava, Knihovna města Ostravy, Klub Atlantik, Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě, Přírodovědecká fakulta OU, Český rozhlas) připravilo sérii vybraných plakátů divadelních inscenací her z pera slavného britského dramatika Williama Shakespeara. Plakáty zachycují průřez divadelní reflexí tvorby velkého básníka, která se na ostravské scéně odehrála za posledních více než 60 let. Putovní výstavu můžete zhlédnout v průběhu celého roku 2016.
Akce je pořádána v rámci projektu Shakespeare Ostrava 2016. 
 
   

 

 
 http://www.ndm.cz/userfiles/archiv_priloh/clanky/loga-a-jine/2014-2015/shakespeare-2016-1430293550.jpg  

Shakespeare Ostrava 2016
leden – prosinec 2016

Všechny kulturní instituce města Ostravy se společně spojí v projektu Shakespeare Ostrava 2016! Budeme nejenom hrát Shakespeara, ale také vnímat všechno umění, které se za 400 let jeho výjimečným dílem inspirovalo!

 
   

 

 
 
5. září 2016 v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
Zdeněk Janošec Benda (1960, Frýdek Místek)
I když je ostravský malíř Zdeněk Janošec Benda autodidakt, rozhodně ho nemůžeme zařadit mezi insitní autory. Jeho práce souvisí s mystikou a intuicí, proto se mu daří vyhnout se nástrahám konceptuální spekulace. V jeho spontánní malbě se základními tématy bytí nenajdeme žádná klišé, která bývají obvykle spojována s citacemi české mystické a dekadentní tradice. Bendův mysticismus má své kořeny nejspíše ve filozofii Josefa Šafaříka o světě jako tvořivém procesu, kde realita věcí je tvořena účastí. Autorova účast je patrná jak v jeho ilustracích (nejznámější k Miltonovu Ztracenému ráji), tak především v malbách, kde se v lesích a krajinách potkáváme se zvláštními bytostmi a zvířaty. Jeho obrazy diváky vrací do jejich vlastního nitra a bezpečně spouštějí vlnu sentimentality. Janošec Benda se volné malířské tvorbě věnuje sporadicky (pracuje v Divadle loutek Ostrava), proto jsou jeho díla na trhu vzácná.
 
Výstava se koná ve spolupráci s Art Consultancy s. r. o.
 
       
 

OPERNÍ SIRÉNY

Nový diskuzní pořad opery NDM se zajímavými hosty v hudebním oddělení Knihovny města Ostravy, který se bude konat v den zkoušky sirén – každou první středu v měsíci září 2016 – červnu 2017, a to od 15.00 do 16.30 hodin.

OPERNÍ SIRÉNY 1. – Vedení opery NDM představuje novou sezónu 2016/2017
7. září 2016 v 15 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
Debatu nad tituly nové sezóny rozvíjí hudební ředitel opery Jakub Klecker, operní dramaturgyně Eva Mikulášková, sbormistr Jurij Galatenko, koncertní mistr Vladimír Liberda a sólistka Eva Dřízgová-Jirušová.
 
       
 
15. září 2016 v 17:00 hodin v KNIHCENTRU
 
Josef v novém a ještě zářivějším plášti se vrací!. Setkání s tvůrčím týmem při příležitosti obnovené premiéry muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť.
 
       
  Vernisáž výstavy Jindřich Štreit: Domov (bez) domova
14. září 2016 v 17 hodin ve foyer Divadla Jiřího Myrona

Výstava fotografií Jindřicha Štreita k autorově významnému životnímu jubileu bude zahájena vernisáží, která se uskuteční ve středu 14. září 2016 v 17 hodin. Výstavu uvede Prof. PhDr. Vladimír Birgus, odb. as. Mgr. Jiří Siostrzonek Ph.D. a zástupce Armády spásy.

Výstava je realizována za podpory statutárního města Ostravy ve spolupráci s Institutem tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě a je součástí projektu Dny proti chudobě Ostrava 2016.

 

 
       
 
23. září 2016 od 16 do 22 hodin v Komenského sadech
 
Společná akce pro celou rodinu a všechny milovníky Shakespeara! Instituce zapojené do projektu Shakespeare Ostrava 2016 pro vás připravily pestrý program v Komenského sadech.
 
 
       
 
LA CLEMENZA DI TITO - předpremiérová beseda
27. září 2016 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s tvůrčím týmem u příležitosti premiéry opery Wolfganga Amadea Mozarta LA CLEMENZA DI TITO. Korunovační opera seria o dvou dějstvích z roku 1791. Libreto Caterino Mazzolà (1745–1806) podle Pietra Metastasia (1698–1782).  Nastudování v italském originále s českými titulky Jakub Klecker. Režie -  SKUTR.
 
   

 

 
 

OPERNÍ SIRÉNY

Nový diskuzní pořad opery NDM se zajímavými hosty v hudebním oddělení Knihovny města Ostravy, který se bude konat v den zkoušky sirén – každou první středu v měsíci září 2016 – červnu 2017, a to od 15.00 do 16.30 hodin.

OPERNÍ SIRÉNY 2. – Geneze operní inscenace
5. října 2016 v 15 hodin v 
Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
Jak vypadá práce inscenačního týmu v opeře a jak se vlastně konkrétně liší tvorba inscenace operní od činoherní? S publikem debatují operní dramaturgyně Eva Mikulášková, činoherní dramaturgyně Sylvie Rubenová a David Janošek, herec NDM, scénograf a kostýmní výtvarník.

 
       
    
OSTRAVSKÁ LITERÁRNÍ NOC
12. října 2016
 
NDM pro Vás připravilo první ročník Ostravské literární noci. Těšit se můžete na netradiční čtení na zajímavých místech v duchu Williama Shakespeara. Akce je pořádána v rámci projektu SHAKESPEARE OSTRAVA 2016 ve spolupráci s Českým rozhlasem, Knihovnou města Ostravy, Filozofickou fakultou Ostravské univerzity v Ostravě, KNIHCENTREM a dalšími spřátelenými institucemi.
 
       
 

VEČER PRO JANA KAČERA A S JANEM KAČEREM
15. října 2016 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka

Jedinečné setkání jako pocta tomuto výraznému divadelnímu tvůrci u příležitosti jeho 80. narozenin.

 
       
  HOSTINEC U KAMENNÉHO STOLU - předpremiérová beseda
25. října 2016 v 18:00 v Restauraci a pivnici U Rady

U příležitosti uvedení premiéry hry Hostinec u kamenného stolu je pro Vás připravena beseda s inscenačním týmem ve stylovém prostředí restaurace a pivnice U Rady.

 
       
 

JE ÚCHVATNÁ! - předpremiérová beseda
31. října 2016 v 18.30 hodin v Minikině

Beseda o životě Florence Foster Jenkinsonové spojená s následným promítáním filmu Božská Florence u příležitosti premiéry činoherní inscenace Je úchvatná!

 
       
 
Noc divadel 2016
19. listopadu 2016
 
NDM se již po čtvrté zapojí do celorepublikové akce Noc divadel.
Více informací na http://www.nocdivadel.cz/
                                                                                    
 
       
 
BOUŘE - předpremiérová beseda
21. listopadu 2016 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s tvůrčím týmem u příležitosti premiéry opery Zdeňka Fibicha BOUŘE.
 
 
       
 
7.– 11. prosince 2016, NDM, Komorní scéna Aréna, Divadlo Petra Bezruče, Stará aréna

20. jubilejní ročník festivalu ostravských činoherních divadel 

 
       
    ZNEUCTĚNÍ LUKRÉCIE  - předpremiérová beseda
6. února 201​7​ v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s tvůrčím týmem u příležitosti premiéry opery ​Benjamina Brittena​
 
 
 
       
    TAJEMSTVÍ ​- předpremiérová beseda
21. dubna 2017 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s tvůrčím týmem u příležitosti premiéry opery Bedřicha Smetany TAJEMSTVÍ.
 
 
       
     LAZEBNÍK SEVILLSKÝ!!! - předpremiérová beseda
5. června 2017 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s tvůrčím týmem u příležitosti premiéry opery Gioacchina Rossiniho LAZEBNÍK SEVILLSKÝ. 
 
 Změna programu vyhrazena!      
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       

 

 

 

 

 

 

Audio-video ukázky