Vážení a milí divadelní přátelé,
 
také v průběhu sezóny 2016/2017 jsme pro vás připravili bohatou a pestrou nabídku mimorepertoárových akcí pro děti i dospělé. Můžete se těšit na setkání s umělci, debaty s odborníky, přednášky, besedy či výstavy. Chybět nebude ani oblíbená Noc divadel nebo pohádková noc s Andersenem.
 
Čeká Vás ojedinělý projekt Shakespeare Ostrava 2016! Projekt ve kterém se spojí všechny kulturní a vzdělávací instituce města Ostravy, aby si společně připomenuly 400 let výročí od úmrtí britského dramatika Williama Shakespeare.

Přejeme vám krásné a nezapomenutelné zážitky s naším divadlem a všemi mimorepertoárovými aktivitami, které naleznete pod hlavičkou NDM EXTRA.
 
 
 
Výstava plakátů divadelních inscenací her Williama Shakespeara 
5. dubna – 31. prosince 2016 
 
NDM pro vás ve spolupráci s ostravskými divadly (Komorní scéna Aréna, Divadlo loutek Ostrava, Divadlo Petra Bezruče a Stará aréna) a dalšími vzdělávacími a kulturními institucemi (Letní shakespearovské slavnosti Ostrava, Knihovna města Ostravy, Klub Atlantik, Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě, Přírodovědecká fakulta OU, Český rozhlas) připravilo sérii vybraných plakátů divadelních inscenací her z pera slavného britského dramatika Williama Shakespeara. Plakáty zachycují průřez divadelní reflexí tvorby velkého básníka, která se na ostravské scéně odehrála za posledních více než 60 let. Putovní výstavu můžete zhlédnout v průběhu celého roku 2016.
Akce je pořádána v rámci projektu Shakespeare Ostrava 2016. 
 
   

 

 
 http://www.ndm.cz/userfiles/archiv_priloh/clanky/loga-a-jine/2014-2015/shakespeare-2016-1430293550.jpg  

Shakespeare Ostrava 2016
leden – prosinec 2016

Všechny kulturní instituce města Ostravy se společně spojí v projektu Shakespeare Ostrava 2016! Budeme nejenom hrát Shakespeara, ale také vnímat všechno umění, které se za 400 let jeho výjimečným dílem inspirovalo!

 
       
 
LA CLEMENZA DI TITO - předpremiérová beseda
27. září 2016 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s tvůrčím týmem u příležitosti premiéry opery Wolfganga Amadea Mozarta LA CLEMENZA DI TITO. Korunovační opera seria o dvou dějstvích z roku 1791. Libreto Caterino Mazzolà (1745–1806) podle Pietra Metastasia (1698–1782).  Nastudování v italském originále s českými titulky Jakub Klecker. Režie -  SKUTR.
 
   

 

 
 

OPERNÍ SIRÉNY

Nový diskuzní pořad opery NDM se zajímavými hosty v hudebním oddělení Knihovny města Ostravy, který se bude konat v den zkoušky sirén – každou první středu v měsíci září 2016 – červnu 2017, a to od 16.00 do 17.30 hodin.

OPERNÍ SIRÉNY 2. – Geneze operní inscenace
5. října 2016 v 16 hodin v 
Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
Jak vypadá práce inscenačního týmu v opeře a jak se vlastně konkrétně liší tvorba inscenace operní od činoherní? S publikem debatují operní dramaturgyně Eva Mikulášková, činoherní dramaturgyně Sylvie Rubenová a David Janošek, herec NDM, scénograf a kostýmní výtvarník.

 
       
    
OSTRAVSKÁ LITERÁRNÍ NOC
12. října 2016
 
NDM pro Vás připravilo první ročník Ostravské literární noci. Těšit se můžete na netradiční čtení na zajímavých místech v duchu Williama Shakespeara. Akce je pořádána v rámci projektu SHAKESPEARE OSTRAVA 2016 ve spolupráci s Českým rozhlasem, Knihovnou města Ostravy, Filozofickou fakultou Ostravské univerzity v Ostravě, KNIHCENTREM a dalšími spřátelenými institucemi.
 
       

 

 

VEČER PRO JANA KAČERA A S JANEM KAČEREM 
15. října 2016 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka

Režisér a herec Jan Kačer, který se narodil 3. 10. 1936, zanechal v divadelním životě Ostravy druhé poloviny 20. století výraznou stopu, a to ve dvou etapách. V letech 1959–1964 působil v Divadle Petra Bezruče, kam nastoupil po absolvování DAMU téměř s celým svým ročníkem. Toto působení nejenže dalo novou tvář a energii Divadlu Petra Bezruče (během této éry zároveň dochází k přestěhování Divadla Petra Bezruče z původních prostor na Přívozské ulici do moderního divadelního sálu v nově otevřeném Domu kultury pracujících VŽKG – dnes Dům kultury města Ostravy), ale vytvořilo též základ nově vznikajícího pražského Činoherního klubu, kam většina lidí z okruhu Jana Kačera včetně něj přechází. Do Ostravy se pak Jan Kačer vrací podruhé v roce 1976, kdy působí jako režisér činohry SDO. Z jeho iniciativy vzniká (jako náhradní prostor po požáru Divadla Jiřího Myrona v prosinci 1976) Komorní scéna činohry SDO v tehdejším Divadle loutek. Kačerovo druhé ostravské působení (1976–1986) představuje výraznou kapitolu v dějinách činohry NDM (tehdejšího SDO). V Ostravě v té době rovněž připravil několik inscenací pro Divadlo loutek, jednou hostoval i v Divadle Petra Bezruče. Současný šéf Komorní scény Aréna režisér Ivan Krejčí studoval na pražské DAMU v ročníku Jana Kačera a poetikou KSA se programově hlásí k odkazu Činoherního klubu 60. let (tedy období působení Jana Kačera a Jaroslava Vostrého).  Umělecká stopa či dotyk Jana Kačera jsou vepsány v různých obdobích ve všech ostravských profesionálních divadlech.
 
Večer pro Jana Kačera a s Janem Kačerem je logickou poctou tomuto výraznému divadelnímu tvůrci u příležitosti jeho 80. narozenin.
 
Na scéně Divadla Antonína Dvořáka se 15. 10. 2016 pod režijní supervizí Ivana Krejčího setkají Jan Kačer a herci všech ostravských divadel, pamětníci i nepamětníci při jedinečném divadelním setkání, ve kterém nejsou překvapení vyloučena.
 
       
  HOSTINEC U KAMENNÉHO STOLU - předpremiérová beseda
25. října 2016 v 18:00 v Restauraci a pivnici U Rady

U příležitosti uvedení premiéry hry Hostinec u kamenného stolu je pro Vás připravena beseda s inscenačním týmem ve stylovém prostředí restaurace a pivnice U Rady.

 
       
  Výstava Ivo Klimeš: ARCHITEKTURA A DIVADLO 
od 27. října 2016, Divadlo Jiřího Myrona

S dílem Ivo Klimeše - významného tvůrce, opavského rodáka a autora rekonstrukcí i novostaveb divadelních budov (Divadlo Jiřího Myrona, Divadlo Antonína Dvořáka, Slezské divadlo Opava, Městské divadlo v Mostě ad.) se budou moci diváci setkávat až do konce sezóny 2016/2017. Vernisáž výstavy proběhne 27. října 2016 v prostorách bývalé kuřárny v 1. patře foyeru Divadla Jiřího Myrona před premiérou Hostince U kamenného stolu

Výstavu připravil Kabinet architektury ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Ostravě a Katedrou architektury Fakulty stavební VŠB - TU OSTRAVA.
 

 
       
 

JE ÚCHVATNÁ! - předpremiérová beseda
31. října 2016 v 18.30 hodin v Minikině

Beseda o životě Florence Foster Jenkinsonové spojená s následným promítáním filmu Božská Florence u příležitosti premiéry činoherní inscenace Je úchvatná!

 
       
 

OPERNÍ SIRÉNY 3. – Česká opera
2. listopadu 2016 v 16 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení

Jaká jsou specifika české opery? Proč chystáme Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024?
Do jaké míry je Janáček spojován s Ostravou?

S publikem debatují ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil, muzikolog specializující se na tvorbu Leoše Janáčka a českou operu doc. Jiří Zahrádka a operní dramaturgyně Eva Mikulášková. Na setkání navazuje operní představení Braniboři v Čechách Bedřicha Smetany (v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka).

Pro návštěvníky Operních sirén je přichystán dárek v podobě zvýhodněného vstupného na zmíněné představení.

 
       
 
Noc divadel 2016
19. listopadu 2016
 
NDM se již po čtvrté zapojí do celorepublikové akce Noc divadel.
Více informací na http://www.nocdivadel.cz/
                                                                                    
 
       
 
BOUŘE - předpremiérová beseda
21. listopadu 2016 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s tvůrčím týmem u příležitosti premiéry opery Zdeňka Fibicha BOUŘE.
 
 
       
  OPERNÍ SIRÉNY 4. – Shakespearův & operní Hamlet
7. prosince 2016 v 16 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení

Na jakých principech fungovalo alžbětínské divadlo? Jak se konkrétně liší operní zpracování Hamleta od původní předlohy?

S publikem debatují a workshop rozvíjí teatroložka a pedagožka Jana Cindlerová, operní dramaturgyně Eva Mikulášková a lektorka Ateliéru pro děti a mládež při NDM Radana Otipková.

Na setkání navazuje operní představení Hamlet Ambroise Thomase (v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka).

Pro návštěvníky Operních sirén je přichystán dárek v podobě zvýhodněného vstupného na zmíněné představení. 

 
       
 
7.– 11. prosince 2016, NDM, Komorní scéna Aréna, Divadlo Petra Bezruče, Stará aréna

20. jubilejní ročník festivalu ostravských činoherních divadel 

 
       
    ZNEUCTĚNÍ LUKRÉCIE  - předpremiérová beseda
6. února 201​7​ v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s tvůrčím týmem u příležitosti premiéry opery ​Benjamina Brittena​
 
 
 
       
    TAJEMSTVÍ ​- předpremiérová beseda
21. dubna 2017 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s tvůrčím týmem u příležitosti premiéry opery Bedřicha Smetany TAJEMSTVÍ.
 
 
       
     LAZEBNÍK SEVILLSKÝ!!! - předpremiérová beseda
5. června 2017 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s tvůrčím týmem u příležitosti premiéry opery Gioacchina Rossiniho LAZEBNÍK SEVILLSKÝ. 
 
 Změna programu vyhrazena!      
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       

 

 

 

 

 

 

Audio-video ukázky