Vážení a milí divadelní přátelé,
 
také v průběhu sezóny 2016/2017 jsme pro vás připravili bohatou a pestrou nabídku mimorepertoárových akcí pro děti i dospělé. Můžete se těšit na setkání s umělci, debaty s odborníky, přednášky, besedy či výstavy. Chybět nebude ani oblíbená Noc divadel nebo pohádková noc s Andersenem.
 
Čeká Vás ojedinělý projekt Shakespeare Ostrava 2016! Projekt ve kterém se spojí všechny kulturní a vzdělávací instituce města Ostravy, aby si společně připomenuly 400 let výročí od úmrtí britského dramatika Williama Shakespeare.

Přejeme vám krásné a nezapomenutelné zážitky s naším divadlem a všemi mimorepertoárovými aktivitami, které naleznete pod hlavičkou NDM EXTRA.
 
 
 
Výstava plakátů divadelních inscenací her Williama Shakespeara 
5. dubna – 31. prosince 2016 
 
NDM pro vás ve spolupráci s ostravskými divadly (Komorní scéna Aréna, Divadlo loutek Ostrava, Divadlo Petra Bezruče a Stará aréna) a dalšími vzdělávacími a kulturními institucemi (Letní shakespearovské slavnosti Ostrava, Knihovna města Ostravy, Klub Atlantik, Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě, Přírodovědecká fakulta OU, Český rozhlas) připravilo sérii vybraných plakátů divadelních inscenací her z pera slavného britského dramatika Williama Shakespeara. Plakáty zachycují průřez divadelní reflexí tvorby velkého básníka, která se na ostravské scéně odehrála za posledních více než 60 let. Putovní výstavu můžete zhlédnout v průběhu celého roku 2016.
Akce je pořádána v rámci projektu Shakespeare Ostrava 2016. 
 
   

 

 
 http://www.ndm.cz/userfiles/archiv_priloh/clanky/loga-a-jine/2014-2015/shakespeare-2016-1430293550.jpg  

Shakespeare Ostrava 2016
leden – prosinec 2016

Všechny kulturní instituce města Ostravy se společně spojí v projektu Shakespeare Ostrava 2016! Budeme nejenom hrát Shakespeara, ale také vnímat všechno umění, které se za 400 let jeho výjimečným dílem inspirovalo!

 
       
 

Výstava Ivo Klimeš: ARCHITEKTURA A DIVADLO 
od 27. října 2016, Divadlo Jiřího Myrona

S dílem Ivo Klimeše - významného tvůrce, opavského rodáka a autora rekonstrukcí i novostaveb divadelních budov (Divadlo Jiřího Myrona, Divadlo Antonína Dvořáka, Slezské divadlo Opava, Městské divadlo v Mostě ad.) se budou moci diváci setkávat až do konce sezóny 2016/2017. Výstava bude zahájena 27. října 2016 v prostorách bývalé kuřárny v 1. patře foyeru Divadla Jiřího Myrona před premiérou Hostince U kamenného stolu

Výstavu připravil Kabinet architektury ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Ostravě a Katedrou architektury Fakulty stavební VŠB - TU OSTRAVA..

 

 
       
 

JE ÚCHVATNÁ! - předpremiérová beseda
31. října 2016 v 18.30 hodin v Minikině

Beseda s dramaturgyní činohry NDM o životě Florence Foster Jenkinsové u příležitosti premiéry inscenace Je úchvatná! Od 19:30 je pro zájemce připraveno promítání filmu Božská Florence. Vstupenky na film jsou v hodnotě 100 Kč a lze je zakoupit zde.

 
       
 

OPERNÍ SIRÉNY 3. – Česká opera
2. listopadu 2016 v 16 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení

Jaká jsou specifika české opery? Proč chystáme Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024?
Do jaké míry je Janáček spojován s Ostravou?

S publikem debatují ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil, muzikolog specializující se na tvorbu Leoše Janáčka a českou operu doc. Jiří Zahrádka a operní dramaturgyně Eva Mikulášková. Na setkání navazuje operní představení Braniboři v Čechách Bedřicha Smetany (v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka).

Pro návštěvníky Operních sirén je přichystán dárek v podobě zvýhodněného vstupného na zmíněné představení.

 
   

 
Vernisáž výstavy Alžběta Dirnerová: OBRAZY - ODRAZY
7. listopadu 2016 v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
Alžběta Dirnerová (1982, Havířov)
 
Absolventka Institutu pro umělecká studia (dnes Fakulta umění) při Ostravské univerzitě v ateliéru malby Daniela Balabána, která rovněž rok pobývala na stáži na Fakultě výtvarných umění v Brně či v ateliéru malby u Petra Kvíčaly.  V současné době vyučuje kresbu, modelování a dějiny umění na Fakultě metalurgie a materiálového inženýrství VŠB - TU Ostrava.Její tvorba spočívá ve sdělování prožitých okamžiků, představ, příběhů a snů. Věnuje se především kresbě a malbě, která je pro ni charakteristická svou bezprostředností, rozličnými přístupy a postupy, každý obraz je malovaný s určitým jiným pocitem a rozdílnou energií. Autorka používá různé formy zobrazování – dekorativní či ornamentální pojetí,  volný malířský rukopis, i realistické zobrazení nebo naopak používá šablony. Přesto mají její obrazy  díky charakteristické barevnosti a atmosféře společný ráz. Maluje nejčastěji akrylem na plátno nebo také akvarelem a tuší, s oblibou používá černou a růžovou barvu. Její obrazy vycházejí z přírody, v níž malířka cítí energii, život a neustále se proměňující tvarosloví. 
 
Výstava se koná ve spolupráci s Art Consultancy s. r. o.
 
       
 
Beseda s Vlastimilem Harapesem nejen o premiéře DVA SVĚTY/JEDEN SVĚT
11. listopadu 2016 v 16. hodin v KNIHCENTRU
 
Beseda Vlastimilem Harapesem nejen o klasickém baletu, ale také o prvních choreografiích Jiřího Kyliána uvedených v Národním divadle v Praze za jeho uměleckého vedení.
 
       

 


11. listopadu 2016 v 18.30 hodin v 1. patře foyer Divadla Antonína Dvořáka
 
Koncert dvou vynikajících pěveckých sborů pod vedením sbormistra Jurije Galatenka. Repertoár koncertu nabídne skladby několika špiček soudobé hudby (Olivier Messiaen, Luciano Berio, Krzysztof Penderecki, Georg Friedrich Haas a další). V roli interpretů se vystřídají sbory Ostravské učitelky a Canticum Ostrava. Akce je pořádána Tvůrčím centrem Ostrava v rámci 42. ročníku festivalu Hudební současnost. 
 
Vstupenky je možné zakoupit pouze v předprodeji NDM nebo on-line systémem prodeje vstupenek přes web Hudební současnostVstupenky nelze zakoupit on-line z webu NDM. 
 
   


OTEVŘENÁ BALETNÍ ZKOUŠKA SPOJENÁ S NÁSLEDNOU BESEDOU
12. listopadu 2016 v 13.30 hodin ve foyeru Divadla Jiřího Myrona
 
U příležitosti premiéry inscenace baletu DVA SVĚTY/JEDEN SVĚT je pro Vás připravena otevřená baletní zkouška a následná předpremiérová beseda s  asistentkou Jiřího Kyliána - Roslyn Anderson a hostem Vlastimilem Harapesem ve foyeru DJM na téma DVA SVĚTY/JEDEN SVĚT.
 
       

15. listopadu 2016 v 18.30 hodin ve DVANÁCTCE -  Čs. legií 12 vstup vedle předprodeje NDM (bývalá prodejna)
 
Autorská čtení básníků a spisovatelů, která se protnou s hudbou, podobně alternativní, jako místo, v němž slovo a hudba zazní. Akce je pořádána Tvůrčím centrem Ostrava v rámci 42. ročníku festivalu Hudební současnost. 
 
       

 

 
19.  listopadu 2016 v 17 hodin v Absintovém klubu Les
 
Zažijte Shakespeara tak trochu jinak! Zveme Vás do netradičního prostředí undergroundového absintového klubu Les, kde se sejde celá řada známých herců z ostravských divadel, hudebníků a výtvarníků, kteří pro Vás společně pod taktovkou ředitele NDM Jiřího Nekvasila a majitele absintového klubu Les  herce Přemysla Bureše připravili netradiční divadelní představení – happening zasazený do tématu les vycházejících z motivů her W. Shakespeara. A kde jinde si užít Shakespearovský les než právě v Lese!
 
Akce je realizována ve spolupráci s Hlas Lesa z.s.
Akce je pořádána v rámci projektu Shakespeare Ostrava 2016
 
       
 
19. listopadu 2016 od 20 hodin, Divadlo Jiřího Myrona
 
NDM se již počtvrté zapojí do celorepublikové akce Noc divadel 2016. Zažijte s námi netradiční noc na netradičních místech, letos v Divadle Jiřího Myrona. Hlediště, jeviště, šatny, zkušebny… To vše již divák zná… My vám však ukážeme to, co bylo doposud diváckému oku skryto!
Více informací na http://www.nocdivadel.cz/
 
Hlavním partnerem akce je společnost ArcelorMittal Ostrava a.s.
 
 
 
       
 
BOUŘE - předpremiérová beseda
21. listopadu 2016 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s tvůrčím týmem u příležitosti premiéry opery Zdeňka Fibicha BOUŘE.                                                 
 
       
 
23. listopadu 2016 v 18 hodin -  ve DVANÁCTCE -  Čs. legií 12 vstup vedle předprodeje NDM (bývalá prodejna)
 
Inscenované čtení s hudebním doprovodem provázené výkladem odborníka na slovo vzatého - pana profesora Martina Hilského.
 
Že William Shakespeare umístil velkou část děje své romance Zimní pohádka do Čech ("Bohemia"), které usadil na mořské pobřeží, je skutečností poměrně známou. Jsou však v jeho díle i další "české odkazy"? A co vlastně o Čechách věděl? Navštívil je někdy? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších zajímavých informací nabídne náš pořad. V jeho závěru budou mít diváci příležitost zeptat se na vše, co je na tomto tématu a osobnosti pana Shakespeara zajímá. 
 
Účinkují: prof. PhDr. Martin Hilský, CSc., dr. h. c, MBE a herci Národního divadla moravskoslezského
Hudební doprovod: David Schreiber
 
Akce je realizována ve spolupráci s Danielou Jirmanovou.
Akce je pořádána v rámci projektu Shakespeare Ostrava 2016. 
 
       

 

 

 
Respekt Tour 2016 - Evropa na rozcestí
30. listopadu 2016 v 18.30 hodin, Divadlo Antonína Dvořáka

Evropa se mění před očima. Narůstá nejistota, zaběhané pořádky mnohdy neplatí a před západní společností vyvstávají otázky, které si po desítky let nemusela klást. Debata s redaktory týdeníku RESPEKT a jejich hosty přímo na jevišti Divadla Antonína Dvořáka. Akce je pořádána týdeníkem Respekt ve spolupráci s občanským sdružením PANT.
 
 
       
  OPERNÍ SIRÉNY 4. – Shakespearův & operní Hamlet
7. prosince 2016 v 16 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení

Na jakých principech fungovalo alžbětínské divadlo? Jak se konkrétně liší operní zpracování Hamleta od původní předlohy?

S publikem debatují a workshop rozvíjí teatroložka a pedagožka Jana Cindlerová, operní dramaturgyně Eva Mikulášková a lektorka Ateliéru pro děti a mládež při NDM Radana Otipková.

Na setkání navazuje operní představení Hamlet Ambroise Thomase (v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka).

Pro návštěvníky Operních sirén je přichystán dárek v podobě zvýhodněného vstupného na zmíněné představení. 

 
       
 
7.– 11. prosince 2016, NDM, Komorní scéna Aréna, Divadlo Petra Bezruče, Stará aréna

20. jubilejní ročník festivalu ostravských činoherních divadel 

 
       
    ZNEUCTĚNÍ LUKRÉCIE  - předpremiérová beseda
6. února 201​7​ v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s tvůrčím týmem u příležitosti premiéry opery ​Benjamina Brittena​
 
 
 
       
    TAJEMSTVÍ ​- předpremiérová beseda
21. dubna 2017 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s tvůrčím týmem u příležitosti premiéry opery Bedřicha Smetany TAJEMSTVÍ.
 
 
       
     LAZEBNÍK SEVILLSKÝ!!! - předpremiérová beseda
5. června 2017 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s tvůrčím týmem u příležitosti premiéry opery Gioacchina Rossiniho LAZEBNÍK SEVILLSKÝ. 
 
 Změna programu vyhrazena!      
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       

 

 

 

 

 

 

Audio-video ukázky