NDM extra v sezóně 2017/2018

 
OTELLO - předpremiérová beseda
10. října 2017 v 16 hodin v  KNIHCENTRU 
 
Setkání s Maidou Hundeling (Desdemona), Martinem Bártou (Jago) a dalšími zajímavými hosty u příležitosti uvedení opery Giuseppa Verdiho Otello. Besedou provází dramaturgyně opery NDM Eva Mikulášková.
 
 
OPERNÍ SIRÉNY 10. - Vedení opery NDM představuje novou sezónu 2017/2018
4. října 2017 v 16 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Debatu nad tituly nove sezony rozviji hudební ředitel opery Jakub Klecker a operní dramaturgyně Eva Mikulášková.
 
 
110 LET DIVADLA ANTONÍNA DVOŘÁKA VE 110 MINUTÁCH aneb Historická smršť a kdo to nestihl, už to nestihne...
28. září 2017 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
Připomeňte si s námi významný milník v historii našeho divadla a prožijte neopakovatelný večer mapující jedinečné momenty, které se zapsaly do života budovy, jež se od 28. září roku 1907 stala scénou pro tisíce divadelních představení.
 
 
PROČ VČERA? PROTOŽE DNES
27. září 2017 v 17.00 hodin v centru PANT
 
Debata o historii v současných hrách (nejen) Viliama Klimáčka. Slovenský dramatik, básník, prozaik, režisér, scenárista a herec, z jehož pera vzešla i divadelní hra SISSI (Útěky Alžběty Rakouské), bude společně s doc. PhDr. Miroslavem Zelinským, CSc., z ústavu bohemistiky a knihovnictví Slezské univerzity v Opavě a s literárním historikem Mgr. Martinem Tomáškem, Ph.D., v roli moderátora rozprávět o reflexi naší historie v současné dramatice.
 
UPOZORNĚNÍ: DEBATA JE Z DŮVODU NEMOCI ZRUŠENA. O případném náhradním termínu bude včas informováni - sledujte akce NDM EXTRA.
 
 
SCHIFFAUER – BINAR aneb Divadélko režimem pronásledované
23. září 2017 v 15.30 hodin v centru PANT
 
Beseda s českým spisovatelem a překladatelem Ivanem Binarem a ostravským skladatelem a pedagogem Edvardem Schiffauerem nejen o dětské operce ZOB, ZOB, ZOBAN!!!, ale i o těžké době v socialistickém režimu. Moderuje Kateřina Huberová z Českého rozhlasu Ostrava.
 
 
ZOB, ZOB, ZOBAN!!! - předpremiérová beseda
18. září 2017 v 16 hodin v KNIHCENTRU 
 
Setkání s ostravským skladatelem Edvardem Schiffauerem, vedoucí operního studia NDM Lenkou Živockou a dalšími zajímavými hosty u příležitosti uvedení dětské operky ZOB, ZOB, ZOBAN!!!
 
 
Vernisáž výstavy Michaela Spurná: U NÁS
13. září 2017 v 17 hodin v Divadle Jiřího Myrona
 
Autobiograficky laděný obraz rodinného života na vesnici, v němž autorka po několik let subjektivně zobrazuje především svou vlastní rodinu, okolí a promítá do souboru i sama sebe. Sama autorka cyklus popisuje: Vzpomínám na několik okamžiků ze svého dětství, vůně sena na zahradě, vůně ryb po koupání v rybníce, různé pachy hospodářských zvířat. Je velmi pravděpodobné, že většina dnešních dětí si při vzpomínce na letní dny vybaví vůni aviváže, chloru z bazénu a místo sena čerstvě posečený trávník. Vesnice se žije lehce, svým časem, obrazem i slovem ale těžce člověkem.
Výstava se bude realizována od 7. 9. 2017 do 1. 11. 2017.
 
Výstavní projekt je realizován ve spolupráci s ITF FPF SU v Opavě a za finanční podpory statutárního města Ostrava.
 
 
 
Vernisáž výstavy Hana Mikulenková: PRESENT CONTINUOUS
11. září 2017 v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
Výstava bude realizována od 11. 9. 2017 do 24. 10. 2017
 
Výstavní projekt je realizován za finanční podpory statutárního města Ostrava.
 
 
30. srpna 2017 ve 20 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
Koncert nabídne díla Johna Cage, Charlese Ivese, Jana Rychlíka, Edgarda Varese, Philipa Glasse, Richarda Strausse a Mortona Feldmana.
 
Více o programu celého festivalu nové a experimentální hudby naleznete zde: http://www.newmusicostrava.cz/cz/ostravske-dny/
 
Ostravské dny 2017 se pořádá Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským, Trojhalí Karolina, PLATO Ostrava, Bludným kamenem z.s., a Českým centrem New York.
 
 
  OPERNÍ SIRÉNY 9.  - Současná "nová" opera
7. června 2017 v 16 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Těšit se můžete na debatu muzikologa  PhDr. Martin Flašar, Ph.D.,   cimbálisty a ostravského skladatele Daniela Skálu a dramaturgyni opery NDM Evu Mikuláškovou.
 
  LAZEBNÍK SEVILLSKÝ!!! - předpremiérová beseda
5. června 2017 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s režisérem Ondřejem Havelkou a představiteli hlavních rolí Veronikou Holbovou (Rosina) a Svatoplukem Semem(Figaro) před premiérou opery Gioacchina Rossiniho LAZEBNÍK SEVILLSKÝ!!! v novém českém přebásnění Jaromíra Nohavici.
 
 
NÁVŠTĚVA CÍSAŘE V OSTRAVĚ ANEB TENTOKRÁT PŘIJDE I SISSI!!!
3. června 2017 od 15 hodin v centru města
 
Začínáme na hlavním nádraží → zastávka Elektra → katedrála Božského Spasitele → klub Atlantik → Husův sad → Prokešovo náměstí – Nová radnice  a končíme v Komenského sadech
 
Chcete zažít Ostravu na přelomu 19. a 20. století za vlády císaře Františka Josefa I. a jeho krásné manželky císařovny Alžběty Rakouské známé všem jako Sissi? Tak neváhejte a připojte se k nám! Na jedno odpoledne „převlečeme" část centra města do historického hábitu a společně si připomene významnou návštěvu císaře v Ostravě (i když tak trochu po svém).
 
Více informací o akci najdete zde.
 
Akce je realizována v rámci oslav 750. výročí první písemné zmínky o městě Ostrava za finanční podpory statutárního města Ostravy.
 
Hlavními partnery akce jsou Dopravní podnik Ostrava, a. s., a Český rozhlas Ostrava.
 
 
Vernisáž výstavy Krajina studentů ITF
24. května 2017 v 17 hodin ve foyer Divadla Jiřího Myrona 2017
 
Vernisáž výstavy zahájí její kurátor Miroslav Myška, bude přístupná do 27. 6. 2017 vždy hodinu před představením.
 
Výstavní projekt je realizován za podpory statutárního města Ostravy ve spolupráci s Institutem tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě.
 
 
Vernisáž výstavy František Kowolowski: MIZENÍ
15. května 2017 v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
Vernisáž výstavy umělce, performera, děkana FU OU, kurátora a kritika Doc. MgA. Františka Kowolowského bude zahájena kurátorem výstavního projektu  Martinem Klimešem.
 
Výstava potrvá do 29. června 2017 a bude otevřena vždy hodinu před představením.
 
Výstava je realizována ve spolupráci s Art Consultancy, s. r. o., a za finanční podpory statutárního města Ostrava.
 
  L2: BRÁNA ŽIVOTA!  – beseda
3. května 2017 v 15.30 hodin Centru PANT (Čs. legií 1222/22)

Speciální beseda v den návratu inscenace úzdravného opera L2: Brána života! Jejími účastníky budou známý tvůrce, autorský herec a libretista Jaroslav Dušek, český profesionální hráč na didgeridoo Ondřej Smeykal a představitelé hlavních rolí Juraj Čiernik a Jan Vlas. Vstupenky na besedu lze zakoupit přímo v kavárně Centra PANT v hodnotě 50 Kč.

Akce je realizována ve spolupráci s Centrem PANT.
 
 
3 . května 2017 v 16 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Hosté budou skladatel Pavel Helebrand, vedoucí operního studia NDM Lenka Živocká a dramaturgyně opery NDM Eva Mikulášková.
 
 
Vernisáž výstavy Pavel Hon: Ze třetí řady posedmé
2. května 2017 v 17 hodin ve foyer Divadla Jiřího Myrona 2017
 
V životě Pavla Hona se šťastně snoubí dvě velké životní lásky: fotografování a divadlo. Od roku 2000, kdy začal fotografovat digitálně, fotografuje systematicky divadelní představení NDM. Výstava potrvá do 23. května 2017 a bude přístupná vždy hodinu před představením.
 
 

L2: BRÁNA ŽIVOTA! – filmová projekce spojená s besedou
25. dubna 2017 v 17 hodin Centru PANT (Čs. legií 1222/22)

Jedinečné promítání dokumentárního filmu Clemense Kubyho Na cestě do sousední dimenze a následná beseda s českým profesionálním hráčem na didgeridoo Ondřejem Smeykalem, scénografem Davidem Bazikou a ředitelem NDM a zároveň režisérem inscenace Jiřím Nekvasilem. Besedou bude provázet Petr Pánek. 

Akce je realizována při opětovném návratu úzdravného opera L2: Brána života! na jeviště Divadla Jiřího Myrona.

Akce je realizována ve spolupráci s Centrem PANT.

 
  TAJEMSTVÍ ​– předpremiérová beseda
21. dubna 2017 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s tvůrčím týmem (režisér Tomáš Studený, dramaturgyně opery NDM Eva Mikulášková) a sólisty (Svatopluk Sem, Anna Nitrová, Josef Škarka) u příležitosti premiéry opery Bedřicha Smetany TAJEMSTVÍ.
 
 
5.dubna 2017 v 16 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Hosté budou jevištní mistr DAD NDM Jan Benek, scénograf a kostýmní výtvarník David Janošek, scénografka a kostýmní výtvarnice Eva Jiříkovská a dramaturgyně opery NDM Eva Mikulášková.
 
 
Vernisáž výstavy Ondřej Durczak: Ostravsko - Karvinsko
5. dubna 2017 v 17 hodin ve foyer Divadla Jiřího Myrona 2017
 
Vernisáž výstavy, kterou uvede její kurátor Odb. as. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.Dbude přístupná do 1. 5. 2017 vždy hodinu před představením
 
Výstavní projekt je realizován za podpory statutárního města Ostravy ve spolupráci s Institutem tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě.
 
 
 
3. dubna 2017 v 17 hodin v Knihcentru
 
Beseda s režisérem Radovanem Lipusem, dramaturgyní Lenkou Lagronovou a představiteli hlavních rolí Williama Shakespeara a Violy De Lesseps v podání Víta Rolečka a Izabely Firlové při příležitosti premiéry romantické komedie Zamilovaný Shakespeare v nastudování činohry NDM.
 
 
Vernisáž výstavy Vladimír Merta: VÍTR
13. března 2017 v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
Vladimír Merta, rodák z Frýdku-Místku, studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a poté vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde žije a pracuje. Ale také působil dlouhá léta jako vedoucí ateliéru Environment na fakultě výtvarných umění v Brně a dnes vyučuje v ateliéru Nová média na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.
Tvorba Vladimíra Merty je velmi rozmanitá a stále překvapuje novými tématy a způsoby jejich ztvárnění. Patří ke generaci, která v druhé polovině 80. let minulého století razantně vstoupila na českou výtvarnou scénu s uměleckým názorem, který se zcela lišil od oficiálně prosazované linie, ale také od modernistických tendencí vycházejících z 60. let minulého století včetně konceptuálního umění, které mělo v té době ráz především osobních zkoumání situací „tady“ a „teď“, analýz uměleckých médií, jazykových konstelací nebo nejrůznějších prostorových demonstrací. Jakkoli je pro tvorbu Vladimíra Merty charakteristické postmoderní střídání médií či absence jednotného autorského rukopisu, můžeme od počátku jeho práce, tedy od konce 70. let minulého století, pozorovat určitou jednu linii táhnoucí se až k současnosti. Jsou to drobné intervence v přírodě, jako např. akce, činnosti, instalace nebo objektivní vizuální záznamy přírodních dějů.
Výstava v Galerii současné malby představí Mertovy obrazy z cyklu „Malby větrem“, které vznikaly působením proudu vzduchu na zavěšený štětec nad plátnem. Malba se pak uskutečňovala sama od sebe bez apriorních kompozičních a estetických představ. Esencí takto pojaté tvorby je nepředvídatelnost, náhoda, autentičnost a objektivnost. Je v přímém protikladu k romantickým tvůrčím přístupům zdůrazňujícím (sebe)prožívání, emoce a vypjatý individualismus. Představený cyklus obrazů s názvem Vítr je v Ostravě prezentován poprvé a navazuje na souvislosti s tradicí, kterou v regionu představuje dílo Karla Adamuse či Jiřího Šiguta.
 
Výstava je realizována za podpory statutárního města Ostravy ve spolupráci s Art Consultancy, s. r. o.
 
 
13. března 2017 v 16 hodin v Knihcentru Ostrava
 
Beseda s českou zpěvačkou Radkou Fišarovou, šéfkou baletu NDM Lenkou Dřímalovou a sólisty baletu  - Giordano Bozza (D´Artagnan) a Chiara Lo Piparo (Konstance) při příležitosti světové premiéry baletní inscenace Tři mušketýři.
 
 
Vernisáž výstavy Karel Kania: RETROSPEKTIVA
9. března 2017 v 17 hodin ve foyer Divadla Jiřího Myrona 2017
 
Vernisáž výstavy, kterou uvede její kurátorka Veronika Křížová a Prof. PhDr. Vladimír Birgus (Institut tvůrčí fotografie) bude přístupná do 4. 4. 2017 vždy hodinu před představením.
 
Výstavní projekt je realizován za podpory statutárního města Ostravy ve spolupráci s Institutem tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě.
 
 
 
2. března 2017 v 17 hodin v centru PANT (Čs. legií 1222/22)
 
Při příležitosti české premiéry muzikálu Rebecca se uskuteční beseda s inscenačním týmem, představiteli několika rolí a zajímavými hosty. Besedou bude provázet šéf operety/muzikálu NDM Patrick Fridrichovský.
 
 
Akce je realizována ve spolupráci s Centrem PANT.
 
 
1. března 2017 v 16 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Debatují inspicientka a asistentka režie Bohuslava Kráčmarová, dirigent opery NDM a violoncellista Robert Kružík a dramaturgyně opery NDM Eva Mikulášková.
 
  CAR SAMOZVANEC
15. února 2017 v 14.10 hodin na Filozofické fakultě Ostravské univerzity - místnost e304

Odborná beseda s hosty katedry slavistiky FF OU a hosty NDM k uvedení nové inscenace Car Samozvanec doplněná o scénické čtení herců činohry NDM. Moderuje vedoucí oddělení rusistiky doc. PhDr. Jan Vorel, Ph.D. a Mgr. Michal Przywara, Ph.D.

Akce je realizována ve spolupráci s Filozofickou fakultou Ostravské univerzity.

 
 
KŘEHCE DRSNÝ SVĚT OPER BENJAMINA BRITTENA
14. února 2017 v 18 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia

U příležitosti premiéry opery Zneuctění Lukrécie Benjamina Brittena debatují muzikolog doc. PhDr. Jiří Zahrádka, Ph.D. a ředitel NDM Jiří Nekvasil.
 
 
 
PROJEKCE DOKUMENTÁRNÍHO FILMU – JIŘÍ KYLIÁN
9. února 2017 v 15, 17 a 19.30 hodin v Domě kultury města Ostravy -  kino Art
 
Unikátní dokument o světovém choreografovi Jiřím Kyliánovi, který v dokumentu poprvé během své kariéry umožnil filmovému štábu vstup přímo na jeviště.
 
Součástí jedné z projekcí bude i mimořádná beseda s tvůrci dokumentu: producentem Jaroslavem Boučkem, režisérem a kameramanem Martinem Kubalou a bývalou tanečnicí NDT Jeanne Solan, která se uskuteční v 17 hodin.
 
Akce je realizována při příležitosti uvedení baletní inscenace Dva světy / jeden svět
 
 
 
ZNEUCTĚNÍ LUKRÉCIE  – předpremiérová beseda
6. února 201​7​ v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s tvůrčím týmem u příležitosti premiéry opery ​Benjamina Brittena​
 

1. února 2017 v 16 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení

Další se série cyklu Operních sirén tentokrát s šéfem činohry NDM Peterem Gáborem (opera NDM: Fedora, Romeo a Julie, Roberto Devereux), uměleckým šéfem Komorní scény Aréna Ivanem Krejčím (opera NDM: Anna Bolena, Andrea Chénier), režisérem Radovanem Lipusem (opera NDM: Hamlet),  a dramaturgyní opery NDM Evou Mikuláškovou.
 
 
16. ledna 2017 v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
Pavel Šmíd (1964,  Krnov)
 
Pavel Šmíd studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze a po maturitě pracoval jako kulturní referent v Litultovicích na Opavsku a krátce jako asistent animovaného filmu Československé televize v Praze. Usadil se v Ostravě, kde navázal kontakty s uměleckou scénou – s bratry Balabánovými, Petrem Pastrňákem, Hanou Puchovou, Jiřím Surůvkou apod. Z tohoto podhoubí vznikla umělecká skupina Přirození. V roce 1990 začal studovat Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Jiřího Sopka. Po absolutoriu již v Praze zůstal a pracoval jako výtvarný umělec na různých divadelních projektech a na organizacích výstav. Od roku 2015 si vede blog, v němž se snaží kratšími texty reagovat na konkrétní výstavy nebo situace, které mu připadají důležité. Ve své vlastní tvůrčí práci se věnuje především malbě. Dává jí nové významy a podílí se tak na hledání nových cest současné malby. Šmída zajímají banální situace, které vytrhuje ze skutečnosti, ozvláštňuje je a klade je do nových souvislostí. Hyperrealistický přístup, inspirace módou, zjitřená barevnost, velkorysost a suverénnost malířské techniky, překvapení, údiv, konfrontace různých významových kódů, ale i tajemství, náznaky a lidské emoce jsou základem Šmídova divácky atraktivního uměleckého jazyka. 

 Výstava se koná ve spolupráci s Art Consultancy, s. r. o.

 
  CAR SAMOZVANEC - předpremiérová beseda
23. ledna 2017 v 18 hodin ve Slezskoostravské galerii

Beseda s režisérem Andrzejem Celińskim a inscenačním týmem při příležitosti premiéry historického dramatu Car samozvanec.

 
 
Výstava plakátů divadelních inscenací her Williama Shakespeara 
5. dubna – 31. prosince 2016 
 
Prostřednictvím putovní výstavy divadelních plakátů inscenací her Williama Shakespeara si připomínáme nejen osobnost a rozsáhlost díla W. Shakespeara, ale také upozorňujeme na tradici ostravské divadelní tvorby vztahující se k tomuto slavnému britskému dramatiku.
Prosincem její putování končí a proto neváhejte, máte poslední příležitost se s jedinečnými plakáty seznámit!
 
Kdy, kde: 1 - 31. 12. 2016  Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity - výstavní atrium
 
Akce je realizována ve spolupráci s Komorní scénou Aréna, Divadlem loutek Ostrava, Divadlem Petra Bezruče, Starou arénou, Letními shakespearovskými slavnostmi Ostrava, Knihovnou města Ostravy, Klubem Atlantik, Janáčkovou konzervatoří a Gymnáziem v Ostravě, Přírodovědeckou fakultou OU a Českým rozhlasem.
Akce je pořádána v rámci projektu Shakespeare Ostrava 2016.
 
       
http://www.ndm.cz/userfiles/archiv_priloh/clanky/loga-a-jine/2014-2015/shakespeare-2016-1430293550.jpg  

Shakespeare Ostrava 2016
leden – prosinec 2016

 

Všechny kulturní instituce města Ostravy se společně spojí v projektu Shakespeare Ostrava 2016! Budeme nejenom hrát Shakespeara, ale také vnímat všechno umění, které se za 400 let jeho výjimečným dílem inspirovalo!

 
       
 

Bohové roní slzy
22. prosince 2016 v 17 hodin - ve DVANÁCTCE - Čs. legií 12 vstup vedle předprodeje NDM (bývalá prodejna)
 

Hra současného britského dramatika přenáší generační mocenský konflikt do prostředí moderní rodinné firmy a po vzoru Shakespeara rozehrává absurdně-imaginativní obraz vedoucí k všeobecné apokalypse. Neváhejte a využijte jedinečnou příležitost navštívit  premiéru mimořádného scénického čtení v režii čerstvé absolventky brněnské JAMU Terezy Říhové!
Vstupenky můžete zakoupit na rezervačním systému NDM nebo v předprodeji NDM.
 
Akce je pořádána v rámci projektu Shakespeare Ostrava 2016. 
 
       
  Vernisáž výstavy Ivo Klimeš: ARCHITEKTURA A DIVADLO 
20. prosince 2016 v 17:00 hodin, Divadlo Jiřího Myrona

S dílem Ivo Klimeše - významného tvůrce, opavského rodáka a autora rekonstrukcí i novostaveb divadelních budov (Divadlo Jiřího Myrona, Divadlo Antonína Dvořáka, Slezské divadlo Opava, Městské divadlo v Mostě ad.) se budou moci diváci setkávat až do konce sezóny 2016/2017. Výstava je k vidění od 27. října 2016 v prostorách bývalé kuřárny v 1. patře foyeru Divadla Jiřího Myrona. Vernisáž se uskuteční 20. prosince 2016 v 17 hodin v prostorách bývalé kuřárny v 1. patře foyeru Divadla Jiřího Myrona.

Výstavu připravil Kabinet architektury ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Ostravě a Katedrou architektury Fakulty stavební VŠB - TU OSTRAVA.

 
       
 
NA CESTĚ K SHAKESPEAROVI
13. prosince 2016 v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona
 
Přednáška předního odborníka a překladatele doc. PhDr. Jiřího Joska bude nejen o věrnosti a interpretaci překladu děl Williama Shakespeara, ale také o dobovém kontextu a kontinuitě tvorby britského dramatika.
Tematické okruhy přednášky: dobový kontext a kontinuita tvorby Williama Shakespeara; problémy překladu dramatu a specifika překladu Shakespearových her; překladatelská tradice a vývoj překladatelské normy;  vlastní přístup při interpretaci a nové formulaci díla (problémy dané odlišností jazykových systémů, problémy dané odlišností kontextů, ekvivalence formální a obsahové, překlad ve vztahu k interpretaci postavy a díla, překlady metafor, homofonních výrazů, slovních hříček, malpropismů a komolené řeči apod.).
Po přednášce bude probíhat autogramiáda a zároveň si budete moci zakoupit knihy z nakladatelství Jiřího Joska.
 
Vstup na přednášku je volný!
 
Akce je realizována ve spolupráci s Filozofickou fakultou Ostravské univerzity
Akce je pořádána v rámci projektu Shakespeare Ostrava 2016.
 
       
 

KISS ME, KATE (Kačenko, pusu!) – předpremiérová beseda
12. prosince 2016 v 17 hodin v KNIHCENTRU

Nenechte si ujít předpremiérovou besedu souboru opereta/muzikál s tvůrčím týmem muzikálu KISS ME, KATE (Kačenko, pusu!)

 
       
 
7.– 11. prosince 2016, NDM, Komorní scéna Aréna, Divadlo Petra Bezruče, Stará aréna

20. jubilejní ročník festivalu ostravských činoherních divadel 

 
       
  OPERNÍ SIRÉNY 4. – Shakespearův & operní Hamlet
7. prosince 2016 v 16 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení

Na jakých principech fungovalo alžbětinské divadlo? Jak se konkrétně liší operní zpracování Hamleta od původní předlohy?

S publikem debatují a workshop rozvíjí teatroložka a pedagožka Jana Cindlerová, operní dramaturgyně Eva Mikulášková a lektorka Ateliéru pro děti a mládež při NDM Radana Otipková.

Na setkání navazuje operní představení Hamlet Ambroise Thomase (v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka).

Pro návštěvníky Operních sirén je přichystán dárek v podobě zvýhodněného vstupného na zmíněné představení. 

 
       
 
Respekt Tour 2016 – Evropa na rozcestí
30. listopadu 2016 v 18.30 hodin, Divadlo Antonína Dvořáka

Evropa se mění před očima. Narůstá nejistota, zaběhané pořádky mnohdy neplatí a před západní společností vyvstávají otázky, které si po desítky let nemusela klást. Debata s redaktory týdeníku RESPEKT a jejich hosty přímo na jevišti Divadla Antonína Dvořáka. VSTUP VOLNÝ! Více o akci naleznete zde.
 
Akce je pořádána týdeníkem Respekt ve spolupráci s občanským sdružením PANT.
 
       
 
23. listopadu 2016 v 18 hodin -  ve DVANÁCTCE -  Čs. legií 12 vstup vedle předprodeje NDM (bývalá prodejna)
 
Inscenované čtení s hudebním doprovodem provázené výkladem odborníka na slovo vzatého - pana profesora Martina Hilského.
 
Že William Shakespeare umístil velkou část děje své romance Zimní pohádka do Čech ("Bohemia"), které usadil na mořské pobřeží, je skutečností poměrně známou. Jsou však v jeho díle i další "české odkazy"? A co vlastně o Čechách věděl? Navštívil je někdy? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších zajímavých informací nabídne náš pořad. V jeho závěru budou mít diváci příležitost zeptat se na vše, co je na tomto tématu a osobnosti pana Shakespeara zajímá. 
 
Účinkují: prof. PhDr. Martin Hilský, CSc., dr. h. c, MBE a herci Národního divadla moravskoslezského
Hudební doprovod: David Schreiber
 
Akce je realizována ve spolupráci s Danielou Jirmanovou.
Akce je pořádána v rámci projektu Shakespeare Ostrava 2016. 
 
       
 
BOUŘE – předpremiérová beseda
21. listopadu 2016 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s tvůrčím týmem u příležitosti premiéry opery Zdeňka Fibicha BOUŘE.      
 
       
 
19. listopadu 2016 od 20 hodin, Divadlo Jiřího Myrona
 
NDM se již počtvrté zapojí do celorepublikové akce Noc divadel 2016. Zažijte s námi netradiční noc na netradičních místech, letos v Divadle Jiřího Myrona. Hlediště, jeviště, šatny, zkušebny… To vše již divák zná… My vám však ukážeme to, co bylo doposud diváckému oku skryto!
Více informací na http://www.nocdivadel.cz/
 
Hlavním partnerem akce je společnost ArcelorMittal Ostrava a.s.
 
       
  Vernisáž výstavy Balet pro život 2017
17. listopadu 2016 v 17. hodin ve foyeru Divadla Jiřího Myrona

Dlouholeté přátelství, shoda náhod, chuť vytvořit něco netradičního a touha pomoci. To vše bylo na počátku vzniku charitativního kalendáře BALET PRO ŽIVOT 2017. Kalendář byl vytvořen fotografy Lucií Maceczkovou a Martinem Glatznerem ve spolupráci s tanečníky souboru baletu NDM. Balet je nejen plný krásného pohybu, emocí, ale také plný dřiny, bolesti, píle, trpělivosti a odříkání. Tyto vlastnosti se také spojují se slovem „léčba“ a proto se tvůrci rozhodli darovat finanční část z prodeje tohoto kalendáře Klinice hematoonkologie FN v Ostravě.

Zapojte se do pomoci i Vy a využijte možnosti zakoupit si kalendář přímo v předprodeji NDM. Podpořte s námi onkologicky léčící se pacienty v Ostravě!!!

Vernisáž souboru nevšedních fotografií prezentovaných na velkoformátových obrazových plátnech a v nástěnném kalendáři pro rok 2017 se uskuteční ve čtvrtek 17. listopadu 2016 v 17 hodin v foyeru Divadla Jiřího Myrona.

 
       
 
15. listopadu 2016 v 18.30 hodin ve DVANÁCTCE – Čs. legií 12, vstup vedle předprodeje NDM (bývalá prodejna)
 
Profesionální spisovatelé a básníci, kteří jsou zároveň profesionály v různých životních oborech, se setkají s dětmi, které mají potřebu psát, ale nemají možná jistotu, zda to skutečně umí. Slova, tóny i obrazy jsou Ariadninou nití, ukazující cestu umocněnou touhou po porozumění.
Literární vystoupení bude rovnomocně dotvářeno elektroakustickou hudbou v podání Tomáše Šenkyříka a výtvarně vystavěno pro tuto příležitost mistry ve výtvarném oboru – sochařem Janem Šnébergrem a scénografem Tomášem Volkmerem.
 
Vystoupí: spisovatelka a básnířka Sylvie Richterová, básník Radovan Jursa, básník Marek Pražák,spisovatel Ivo Kalet a dětské účastníky potěší svou literární tvorbu: Jan Havlas z Vratimova a Viktorka Pražáková z Ostravy.

Akce je pořádána Tvůrčím centrem Ostrava v rámci 42. ročníku festivalu Hudební současnost.
 
       
 
OTEVŘENÁ BALETNÍ ZKOUŠKA SPOJENÁ S NÁSLEDNOU BESEDOU
12. listopadu 2016 v 13.30 hodin ve foyeru Divadla Jiřího Myrona
 
U příležitosti premiéry inscenace baletu DVA SVĚTY/JEDEN SVĚT je pro Vás připravena otevřená baletní zkouška a následná předpremiérová beseda s  asistentkou Jiřího Kyliána - Roslyn Anderson a hostem Vlastimilem Harapesem ve foyeru DJM na téma DVA SVĚTY/JEDEN SVĚT.
 
       
 
11. listopadu 2016 v 18.30 hodin v 1. patře foyer Divadla Antonína Dvořáka
 
Koncert dvou vynikajících pěveckých sborů pod vedením sbormistra Jurije Galatenka. Repertoár koncertu nabídne skladby několika špiček soudobé hudby (Olivier Messiaen, Luciano Berio, Krzysztof Penderecki, Georg Friedrich Haas a další). V roli interpretů se vystřídají sbory Pěvecké sdružení ostravských učitelek a Canticum Ostrava. Akce je pořádána Tvůrčím centrem Ostrava v rámci 42. ročníku festivalu Hudební současnost.
 
Vstupenky je možné zakoupit pouze v předprodeji NDM nebo on-line systémem prodeje vstupenek přes web Hudební současnostVstupenky nelze zakoupit on-line z webu NDM. 
 
       
 
Beseda s Vlastimilem Harapesem nejen o premiéře DVA SVĚTY/JEDEN SVĚT
11. listopadu 2016 v 16. hodin v KNIHCENTRU
 
Beseda Vlastimilem Harapesem nejen o klasickém baletu, ale také o prvních choreografiích Jiřího Kyliána uvedených v Národním divadle v Praze za jeho uměleckého vedení.
 
       
 
Vernisáž výstavy Alžběta Dirnerová: OBRAZY – ODRAZY
7. listopadu 2016 v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
Alžběta Dirnerová (1982, Havířov)
 
Absolventka Institutu pro umělecká studia (dnes Fakulta umění) při Ostravské univerzitě v ateliéru malby Daniela Balabána, která rovněž rok pobývala na stáži na Fakultě výtvarných umění v Brně či v ateliéru malby u Petra Kvíčaly.  V současné době vyučuje kresbu, modelování a dějiny umění na Fakultě metalurgie a materiálového inženýrství VŠB - TU Ostrava.Její tvorba spočívá ve sdělování prožitých okamžiků, představ, příběhů a snů. Věnuje se především kresbě a malbě, která je pro ni charakteristická svou bezprostředností, rozličnými přístupy a postupy, každý obraz je malovaný s určitým jiným pocitem a rozdílnou energií. Autorka používá různé formy zobrazování – dekorativní či ornamentální pojetí,  volný malířský rukopis, i realistické zobrazení nebo naopak používá šablony. Přesto mají její obrazy  díky charakteristické barevnosti a atmosféře společný ráz. Maluje nejčastěji akrylem na plátno nebo také akvarelem a tuší, s oblibou používá černou a růžovou barvu. Její obrazy vycházejí z přírody, v níž malířka cítí energii, život a neustále se proměňující tvarosloví. 
 
Výstava se koná ve spolupráci s Art Consultancy s. r. o.
 
       
 

OPERNÍ SIRÉNY 3. – Česká opera
2. listopadu 2016 v 16 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení

Jaká jsou specifika české opery? Proč chystáme Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024?
Do jaké míry je Janáček spojován s Ostravou?

S publikem debatují ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil, muzikolog specializující se na tvorbu Leoše Janáčka a českou operu doc. Jiří Zahrádka a operní dramaturgyně Eva Mikulášková. Na setkání navazuje operní představení Braniboři v Čechách Bedřicha Smetany (v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka).

Pro návštěvníky Operních sirén je přichystán dárek v podobě zvýhodněného vstupného na zmíněné představení.

 
       
 

JE ÚCHVATNÁ! – předpremiérová beseda
31. října 2016 v 18.30 hodin v Minikině

Beseda s dramaturgyní činohry NDM o životě Florence Foster Jenkinsové u příležitosti premiéry inscenace Je úchvatná! Od 19:30 je pro zájemce připraveno promítání filmu Božská Florence. Vstupenky na film jsou v hodnotě 100 Kč a lze je zakoupit zde.

 
       
   

HOSTINEC U KAMENNÉHO STOLU – předpremiérová beseda
25. října 2016 v 18:00 v Restauraci a pivnici U Rady

U příležitosti uvedení premiéry hry Hostinec u kamenného stolu je pro Vás připravena beseda s inscenačním týmem ve stylovém prostředí restaurace a pivnice U Rady. Jako bonus se můžete těšit na živý hudební doprovod!

 
       
    Přednáška doc. Mgr. Pavla Drábka, Ph.D: Shakespeare na českém pobřeží: 250 let jednoho milostného poměru
24. říijna 2016 v 18.30 hodin, Divadlo Antonína Dvořáka – zkušebna
 
Dramata alžbětinského divadelníka a básníka Williama Shakespeara (1564–1616) si za posledních 400 let získala ústřední místo v celosvětové kultuře. V českých zemích se s nimi setkáváme bezmála po celou tuto dobu, od anglických cestujících společností za jeho života a soustavně pak posledního čtvrt milénia. Shakespeare u nás zdomácněl a svým dílem byl účasten snad všech důležitých událostí naší historie – a mimo to se těší stálé přízni na divadelních prknech.
Docent prof. Mgr. Pavel Drábek, Ph.D. (Univerzita v Hullu, VB) Vás provede dobrodružnými dějinami českého Shakespeara – od komediantských dob na sklonku 16.století, přes vlastenecké zápasy o „Šakespeara Engličana v řeči Englické, an v skládání činoher smutných rekovných nadevšecky skladatele vynikl, a je převýšil, nesmrtedlnou sobě u potomstva způsobiv slávu" až po moderního Shakespeara doby dnešní.
 
Akce je pořádána Filozofickou fakultou Ostravské univerzity.
Akce je realizována v rámci projektu Shakespeare Ostrava 2016. 
 
       

 

 

 

VEČER PRO JANA KAČERA A S JANEM KAČEREM 
15. října 2016 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka

Režisér a herec Jan Kačer, který se narodil 3. 10. 1936, zanechal v divadelním životě Ostravy druhé poloviny 20. století výraznou stopu, a to ve dvou etapách. V letech 1959–1964 působil v Divadle Petra Bezruče, kam nastoupil po absolvování DAMU téměř s celým svým ročníkem. Toto působení nejenže dalo novou tvář a energii Divadlu Petra Bezruče (během této éry zároveň dochází k přestěhování Divadla Petra Bezruče z původních prostor na Přívozské ulici do moderního divadelního sálu v nově otevřeném Domu kultury pracujících VŽKG – dnes Dům kultury města Ostravy), ale vytvořilo též základ nově vznikajícího pražského Činoherního klubu, kam většina lidí z okruhu Jana Kačera včetně něj přechází. Do Ostravy se pak Jan Kačer vrací podruhé v roce 1976, kdy působí jako režisér činohry SDO. Z jeho iniciativy vzniká (jako náhradní prostor po požáru Divadla Jiřího Myrona v prosinci 1976) Komorní scéna činohry SDO v tehdejším Divadle loutek. Kačerovo druhé ostravské působení (1976–1986) představuje výraznou kapitolu v dějinách činohry NDM (tehdejšího SDO). V Ostravě v té době rovněž připravil několik inscenací pro Divadlo loutek, jednou hostoval i v Divadle Petra Bezruče. Současný šéf Komorní scény Aréna režisér Ivan Krejčí studoval na pražské DAMU v ročníku Jana Kačera a poetikou KSA se programově hlásí k odkazu Činoherního klubu 60. let (tedy období působení Jana Kačera a Jaroslava Vostrého).  Umělecká stopa či dotyk Jana Kačera jsou vepsány v různých obdobích ve všech ostravských profesionálních divadlech.
 
Večer pro Jana Kačera a s Janem Kačerem je logickou poctou tomuto výraznému divadelnímu tvůrci u příležitosti jeho 80. narozenin.
 
Na scéně Divadla Antonína Dvořáka se 15. 10. 2016 pod režijní supervizí Ivana Krejčího setkají Jan Kačer a herci všech ostravských divadel, pamětníci i nepamětníci při jedinečném divadelním setkání, ve kterém nejsou překvapení vyloučena.
 
       

 

 
13. října 2016 v 17 hodin ve foyer Divadla Jiřího Myrona
 
Výstava fotografií Petera Korčeka mladého slovenského fotoreportéra, několikanásobného vítěze soutěže Slavak Press Photo bude zahájena vernisáží, která se uskuteční ve čtvrtek 13. října 2016 v 17 hodin. Výstavu uvede Prof. PhDr. Vladimír Birgus a odb. as. Mgr. Jiří Siostrzonek Ph.D.
 
Výstava je realizována za podpory statutárního města Ostravy ve spolupráci s Institutem tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě.
 
       
 
12. října od 18 hodin v centru Ostravy
 
Literatura ve všech podobách na zajímavých místech v centru Ostravy! Těšit se návštěvníci mohou na netradiční čtení, přednášky nebo hry na atraktivních místech v duchu Williama Shakespeara. Akce je pořádána v rámci projektu SHAKESPEARE OSTRAVA 2016 a podílí se na ní Národní divadlo moravskoslezské, Český rozhlas OstravaFilozofická fakulta Ostravské univerzityDivadlo Petra Bezruče a Stará aréna.
 
       
 

OPERNÍ SIRÉNY

Nový diskuzní pořad opery NDM se zajímavými hosty v hudebním oddělení Knihovny města Ostravy, který se bude konat v den zkoušky sirén – každou první středu v měsíci září 2016 – červnu 2017, a to od 16.00 do 17.30 hodin.

OPERNÍ SIRÉNY 2. – Geneze operní inscenace
5. října 2016 v 16 hodin v 
Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
Jak vypadá práce inscenačního týmu v opeře a jak se vlastně konkrétně liší tvorba inscenace operní od činoherní? S publikem debatují operní dramaturgyně Eva Mikulášková, činoherní dramaturgyně Sylvie Rubenová a David Janošek, herec NDM, scénograf a kostýmní výtvarník.

 
       
 
LA CLEMENZA DI TITO – předpremiérová beseda
27. září 2016 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s tvůrčím týmem u příležitosti premiéry opery Wolfganga Amadea Mozarta LA CLEMENZA DI TITO. Korunovační opera seria o dvou dějstvích z roku 1791. Libreto Caterino Mazzolà (1745–1806) podle Pietra Metastasia (1698–1782).  Nastudování v italském originále s českými titulky Jakub Klecker. Režie -  SKUTR.
 
       
 
23. září 2016 od 16 do 22 hodin v Komenského sadech
 
Společná akce pro celou rodinu a všechny milovníky Shakespeara! Instituce zapojené do projektu Shakespeare Ostrava 2016 pro vás připravily pestrý program v Komenského sadech.
 
       
 

JOSEF A JEHO ÚŽASNÝ PESTROBAREVNÝ PLÁŠŤ – předpremiérová beseda
15. září 2016 v 17:00 hodin v 
KNIHCENTRU

Josef v novém a ještě zářivějším plášti se vrací!. Setkání s tvůrčím týmem při příležitosti obnovené premiéry muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť. Po skončení besedy budou mít návštěvníci jedinečnou možnost vyfotit se s hlavním představiteli tohoto výjimečného muzikálu..
 
       
  Vernisáž výstavy Jindřich Štreit: Domov (bez) domova
14. září 2016 v 17 hodin ve foyer Divadla Jiřího Myrona

Výstava fotografií Jindřicha Štreita k autorově významnému životnímu jubileu bude zahájena vernisáží, která se uskuteční ve středu 14. září 2016 v 17 hodin. Výstavu uvede Prof. PhDr. Vladimír Birgus, odb. as. Mgr. Jiří Siostrzonek Ph.D. a zástupce Armády spásy.

Výstava je realizována za podpory statutárního města Ostravy ve spolupráci s Institutem tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě a je součástí projektu Dny proti chudobě Ostrava 2016.
 
       
 

OPERNÍ SIRÉNY

Nový diskuzní pořad opery NDM se zajímavými hosty v hudebním oddělení Knihovny města Ostravy, který se bude konat v den zkoušky sirén – každou první středu v měsíci září 2016 – červnu 2017, a to od 15.00 do 16.30 hodin.

OPERNÍ SIRÉNY 1. – Vedení opery NDM představuje novou sezónu 2016/2017
7. září 2016 v 15 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
Debatu nad tituly nové sezóny rozvíjí hudební ředitel opery Jakub Klecker, operní dramaturgyně Eva Mikulášková, sbormistr Jurij Galatenko, koncertní mistr Vladimír Liberda a sólistka Eva Dřízgová-Jirušová.
 
       
 
5. září 2016 v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
Zdeněk Janošec Benda (1960, Frýdek Místek)
I když je ostravský malíř Zdeněk Janošec Benda autodidakt, rozhodně ho nemůžeme zařadit mezi insitní autory. Jeho práce souvisí s mystikou a intuicí, proto se mu daří vyhnout se nástrahám konceptuální spekulace. V jeho spontánní malbě se základními tématy bytí nenajdeme žádná klišé, která bývají obvykle spojována s citacemi české mystické a dekadentní tradice. Bendův mysticismus má své kořeny nejspíše ve filozofii Josefa Šafaříka o světě jako tvořivém procesu, kde realita věcí je tvořena účastí. Autorova účast je patrná jak v jeho ilustracích (nejznámější k MiltonovuZtracenému ráji), tak především v malbách, kde se v lesích a krajinách potkáváme se zvláštními bytostmi a zvířaty. Jeho obrazy diváky vrací do jejich vlastního nitra a bezpečně spouštějí vlnu sentimentality. Janošec Benda se volné malířské tvorbě věnuje sporadicky (pracuje v Divadle loutek Ostrava), proto jsou jeho díla na trhu vzácná.
 
Výstava se koná ve spolupráci s Art Consultancy s. r. o.
 
       
 
PO HAMLETOVI - divadelní pouť pod širým nebem Ostravy
2., 3. a 4. září 2016 v 16.30 hodin na Slezkoostravském hradě
 
Zveme vás na divadelní pouť v režii Josefa Kačmarčíka, která navazuje na Letní shakespearovské slavnosti a ostravskou premiéru Hamleta na Slezskoostravském hradě; společně s norským princem Fortinbrasem se vydejte na cestu za záchranou nejen prohnilého Dánského království, ale především vlastního krku. Zatímco dánský kralevic si klade existenciální otázky a touží po pomstě, jeho norský protějšek se ocitá na bitevním poli faktickém i mocenském. 

Unikátní site-specific projekt s omezeným počtem repríz, začíná na Slezskoostravském hradě a končí u Divadla Antonína Dvořáka

Vstup je volný!
 
       
       
       

 


NDM extra v sezóně 2015/2016
 

 

NODO 2016
27. - 30. června 2016, Divadlo Antonína Dvořáka a Divadlo Jiřího Myrona

Po dvou letech se opět necháme společně s Ostravským centrem nové hudby strhnout festivalem Dny nové opery Ostrava! 

 
       
 
26. června, Divadlo Jiřího Myrona
 
NDM pro Vás připravilo speciální akci k posledním dvěma představení inscenace L2: Brána života! - autogramiádu s autorem libreta Jaroslavem Duškem a představiteli hlavních rolí Juraje Čiernika a Jana Vlase. Autogramiáda se uskuteční po posledním večerním představení ve foyeru DJM, které se odehraje od 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona. Nenechte si na konci sezóny ujít tuto mimořádnou příležitost.
 
       
 
VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ – předpremiérová beseda 
13. června 2016 v 19:00 hodin v Klubu Atlantik

Beseda s realizačním týmem činohry NDM při příležitosti premiéry komedie Veselé paničky windsorské o milostných nástrahách z pera Williama Shakespeara pod režijní taktovkou Petera Gábora. Součástí besedy bude i mimořádné hudební vystoupení Moby Dick!

 
       
  Braniboři v Čechách  – předpremiérová beseda
30. května 2016 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení

Historická zpěvohra o třech aktech z roku 1866. Libreto Karel Sabina (1813–1877).
Nastudování v českém originále s českými titulky.
Hudební nastudování: Jakub Klecker
Režie: Jiří Nekvasil
 
       
 

LESÍK NA FESTIVALU SVĚT KNIHY PRAHA 2016
15. května 2016 v 18.00 hodin, Divadlo Archa Praha

Inscenace Lesík se představí v rámci doprovodného programu na dvaadvacátém mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu SVĚT KNIHY PRAHA 2016. V neděli 15. května soubor činohry odehraje severský thriller o ztraceném dětství od 18 hodin v pražském Divadle Archa, jemuž bude od 17 hodin ve  foyer - baru divadla předcházet debata na téma norského dramatu a divadla s norskou režisérkou inscenace Victorií Meirik, překladatelkou z norštiny Jaroslavou Vrbovou a dalšími.

 
       
 

Rok regionálních divadel
11. května 2016 v 17 hodin v Divadle Jiřího Myrona

Ve středu 11. května 2016, před derniérou inscenace Doktor Faustus, kterou zaznamená ČT, bude ve foyeru Divadla Jiřího Myrona od 17.00 do 18.30 hodin probíhat odpoledne pro veřejnost s Českou televizí v rámci cyklu Rok regionálních divadel – třináct scén, třináct unikátních inscenací – Česká televize nahlíží za oponu regionálních divadel. 

 
       

 

 

 

 
Vernisáž výstavy Eduard Ovčáček: SEDM OBRAZŮ
2. května 2016 v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
Eduard Ovčáček (* 5. března 1933, Třinec)  český vizuální básník, grafik, sochař, malíř, fotograf, typograf, kurátor a vysokoškolský pedagog. Absolvoval Vysokou školu výtvarného umenia v Bratislavě (1957 – 1963, ateliér monumentální malby Petra Matejky), v roce 1962 studoval jako host na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Antonína Kybala. Vystavuje od roku 1961 v Československu a v zahraničí, za svou tvorbu získal mnohá ocenění (mimo jiné Cenu Vladimíra Boudníka, 1999), je zastoupen ve veřejných sbírkách v České republice, Slovensku, Polsku, Maďarsku, Rakousku, Německu a Belgii. Žije a pracuje v Ostravě. Eduard Ovčáček patří k těm nejvýznamnějším vizuálním umělcům nejen v Moravskoslezském kraji, ale v rámci celé republiky. Počátky Ovčáčkovy tvorby se pojí se strukturální abstrakcí a neoficiálními výstavami nekonformního mladého umění bratislavského okruhu. Jeho práce se rozvinula v široký ale zcela svébytný stylotvorný proud, který v sobě zahrnuje jak tendenci k lettristickým experimentům, akcím, konceptům či přesnému geometrickému vyjádření, tak úsilí o postižení temnot městského života a spodních  proudů psychických procesů.  Dílo Eduarda Ovčáčka prošlo  a stále prochází různými tvůrčími etapami, v nichž dominovala ta, nebo ona linie. Výraznou spojnicí Ovčáčkovy tvorby v průběhu celých padesáti let je téma písma, písmenných znaků, které si pro sebe jako jeden z prvních objevil v polovině 60. let minulého století jako relevantní výtvarné téma. Jeho technika propalované koláže je zcela původní a nese v sobě silný  estetický a významový potenciál. Eduard Ovčáček působil jako výrazná osobnost, stál vždy tam, kde se něco podstatného odehrávalo a kromě  hlubokých uměleckých stop působil svou přítomností významně v celém  sociálním prostoru, v němž se pohyboval. Ale teprve možnosti zbavené ideologických direktiv umožnily Ovčáčkovi daleko aktivněji věnovat se společenským tématům. Stál se spoluzakladatelem Institutu pro umělecká studia, který se později proměnil v samostatnou fakultu. Ovčáček dlouhé roky vedl ateliér volné grafiky, ale přitom stále rozvíjel tvůrčí témata, obohacoval, proměňoval a znovu definoval svůj umělecký jazyk.  
 
Výstava se koná ve spolupráci s Art Consultancy s. r. o.
 
       
 

Mezinárodní den tance
30. dubna 2016 v 10 hodin, Divadlo Antonína Dvořáka

Tradiční svátek tance se celosvětově slaví 29. dubna. Balet NDM si připraví den otevřených dveří při příležitosti hlavní zkoušky nové inscenace Sen noci svatojánské. Zájemci budou moci zhlédnout klasický trénink baletního souboru a poté budou mít možnost vidět část zkoušky připravované inscenace – na jevišti, v kulisách, v kostýmech a se světly, a to vše za účasti všech inscenátorů. Program bude doplněn povídáním o jedné z nejkrásnějších lyrických komedií v současné baletním repertoáru.

 
       
 
Výstava fotografií k výročí 30 let od znovuotevření DJM
28. dubna – 31. května 2016, Divadlo Jiřího Myrona
 
NDM si připomene třicetileté výročí od slavnostního znovuotevření Divadla Jiřího Myrona, které se konalo 28. dubna 1986. Vernisáž výstavy proběhne 28. dubna v 17:30 hodin v prvním patře foyeru Divadla Jiřího Myrona v prostorách bývalé kuřárny.
 
       
 

OSTRAVSKÝ LESÍK V NORSKU
22. – 23. dubna 2016, Národní divadlo v Oslu

Soubor činohry NDM hostuje v Národním divadle v Oslu se svou inscenací hry Jespera Halleho Lesík. V režii Victorie Meirik se norským divákům představí Petra Lorencová, František Strnad, Robert Finta, Ivan Dejmal, Lada Bělašková, František Večeřa, Lucie Končoková, David Janošek, Aneta Kernová, Jiří Sedláček, Vít Hofmann a Izabela Firlová. 
Ostravští diváci budou moci Lesík zhlédnout do konce sezóny ještě dvakrát – 21. května a 5. června v Divadle Antonína Dvořáka.

 
       
 

L2: Brána života! – beseda a autogramiáda
21. dubna 2016 v 15:30 hodin v Dům knihy KNIHCENTRUM

Mimořádné setkání s dvěma významnými autory – Jaroslav Dušek a Clemens Kuby. Beseda a autogramiáda. Součástí autogramiády bude beseda k originálnímu hudebnímu divadlu L2: Brána života! známého tvůrce, autorského herce a libretisty Jaroslava Duška s hudbou Ondřeje Smeykala a Maria Buzziho. Autory inspiroval nevšední životní příběh německého spisovatele a dokumentaristy Clemense Kubyho, který se vlastní duševní silou vyléčil z těžkého poranění. Beseda se uskuteční v den světové premiéry Národního divadla moravskoslezského. Hostem besedy bude ředitel NDM a zároveň režisér této jedinečné inscenace Jiří Nekvasil.

 
       
 

Literární noc – Noc s Andersenem
1. dubna 2016, Divadlo Antonína Dvořáka

Ateliér pro děti a mládež společně s NDM se letos již podruhé zapojí do celostátní literární akce Noc s Andersenem 2016. V pátek 1. 4. je pro dvacet dětí ve věku 6 - 10 let připravena v Divadle Jiřího Myrona pohádková noc - noční dobrodružství v podobě her a soutěží rámované příběhem malé mořské víly. Více informací naleznete zde.

 
       
 

KRÁL UBU 
24. března 2016 v 18:00 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia

Při příležitosti uvedení premiéry hry KRÁL UBU Vám přinášíme zajímavou přednášku profesorky katedry romanistiky Filozofické fakulty Ostravské univerzity - Mariany Kunešové o autorovi hry, francouzském básníkovi, romanopisci a dramatiku Alfrédu Jarrym a jeho hře Král Ubu. Přednáška bude spojena s následnou besedou s inscenačním týmem.

Více informací o inscenaci zde.

 
       
 

LESÍK S NORSKÝM BONUSEM – beseda s autorem po představení
18. března 2016 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka – repríza inscenace Lesík

Už jste zhlédli náš severský thriller o ztraceném dětství? Nevadí! Přijďte se podívat znovu, neboť jsme pro Vás připravili opravdu nevšední zážitek. Přítomen bude autor hry Jesper Halle, který Vám po představení, přímo na jevišti Divadla Antonína Dvořáka spolu s herci a dramaturgyní inscenace zodpoví všechny Vaše zvídavé otázky. Role moderátora diskuse se zhostí umělecký šéf činohry Peter Gábor. 
 
       
 

S LESÍKEM DO LESA
16. března 2016 v 20 hodin v Absintovém klubu Les

Chcete-li se dozvědět více o autorovi Lesíku a jeho tvorbě. Poslechnout si Lesík a další Halleho texty v norštině a porovnat je v českém podání našich herců z činohry. Nebo si jen tak popovídat s významným norským dramatikem. Tak si rozhodně nenechte ujít středeční večer v absintovém Lese! Večerem s Jesperem Halle bude provázet ředitel NDM Jiří Nekvasil. 
 
       
 

Vernisáž výstavy Jakub Špaňhel: OBRAZY
7. března 2016 v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka

Jakub Špaňhel (1976) patří mezi významné malíře střední generace. Narodil se v Karviné a Střední uměleckoprůmyslovou školu navštěvoval v Ostravě. Od dob absolutoria na Akademii výtvarných umění v Praze Jakub Špaňhel žije a pracuje v tomto městě. V roce 2011 se uskutečnila jeho výstava v Domě umění v Ostravě a vyšel k ní obsáhlý katalog. Výrazný talent Jakuba Špaňhela se projevil již na vysoké škole. Absolvoval cyklem velkoplošných obrazů s tématem interiérů kostelů. Černobílá rozmáchlá malba korespondovala se smyslovostí barokních interiérů a prokázala, že nezáleží tolik na tématu, ale především na způsobu jeho pojmutí. Špaňhel maluje v cyklech, které představují většinou jedno téma, často velmi banální a vždy jej prezentuje malířským způsobem, který vyráží dech. Maloval květiny, růže, lustry, akty, benzinky, banky atd. Obrazy Jakuba Špaňhela se staly lákavou investicí pro řadu sběratelů a obdivovatelů umění. Velkorysé malířské gesto vedoucí k barevným skrumážím, stékancům, vymývaným plochám, stříkancům apod., malířská zkratka a a rukopisná bravura jsou určujícími a poznávacími znaky umělcových maleb. Špaňhelova tvorba se ovšem nevyčerpává jen dokonalostí svého provedení, ale je charakteristická i hledáním nových přístupů k uchopení obrazu.

Výstava se koná ve spolupráci s Art Consultancy s. r. o.

 
       
 
Vernisáž výstavy Imperfekt: Konstancja Nowina Konopka / Krzysztof Racoń
3. března 2016 v 17 hodin ve foyer Divadla Jiřího Myrona 2016

Vernisáž výstavy, kterou uvede její kurátorka Joanna Kinowska (Polsko) a odb. as. Mgr. Jiří Siostrzonek Ph.D. (Institut tvůrčí fotografie) bude přístupná do 26. 4. 2016 vždy hodinu před představením.

Výstavní projekt je realizován za podpory statutárního města Ostravy ve spolupráci s Institutem tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě

 
       
  HAMLET – předpremiérová beseda
22. února 2016 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení

Setkání s tvůrčím týmem u příležitosti  premiéry opery Ambroise Thomase Hamlet.

Rozkolísaná psychika kralevice dánského a jeho sentimentální lásky Ofélie se probouzí ve velice náročných zpěvních pasážích doplněných neotřelou instrumentací. Zrada a zavraždění otce, mysteriózní zjevení jeho ducha a tanec smrtihlava nad hrobem milenky... A to vše v režii Radovana Lipuse! 

Více informací o inscenaci zde.

 
       
 
Příchod gangsterů a jiné příběhy
18. února 2016 v 18:00 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia
 
O tom, co se za poslední čtvrtstoletí dělo ve slovenské literatuře. O tom, jak se slovenské literární časopisy staly málem bojištěm. O tom, jak z literatury postupně odcházejí žijící klasikové. A o tom, jak slovenští spisovatelé objevili kouzlo velkého světa a drsných příběhů.

O současné slovenské literatuře debatují Libor Magdoň a slovenský dramatik Miro Dacho. Akce se koná u příležitosti české premiéry díla slovenského autora Pavla Vilikovského Deník mého otce v Divadle Antonína Dvořáka.
 
       
 
POD BODEM MRAZU - Norský film s Karolínou Stehlíkovou 
9. února 2016 v 17 hodin v Minikině

Při příležitosti uvedení norského dramatu Lesík v Divadle Antonína Dvořáka Vám přinášíme další zajímavou přednášku, tentokráte o filmu.
 

Současná skandinávská kinematografie je dnes synonymem pro vysoce kvalitní tvorbu v různých žánrech. Kde jsou kořeny současného úspěchu těchto donedávna okrajových kinematografií, z nichž do Evropy dlouho pronikala jen tvorba několik výrazných režisérů? S nejdůležitějšími a nejzábavnějšími historickými milníky švédské, dánské a především norské kinematografie seznámí publikum tetraoložka a nordistka Karolína Stehlíková. 

 
       

 

 

Fenomén Shakespeare

25. ledna 2016 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
V roce 2016 si celý svět připomene 400 let od úmrtí britského dramatika Williama Shakespeara. Kulturní instituce města Ostravy propojí své tvůrčí síly v celoročním festivalu - SHAKESPEARE OSTRAVA 2016. V rámci projektu budete moci během roku 2016 zhlédnout inscenace, výstavy, přednášky, koncerty, filmy, scénická čtení, melodramata, která se pojí s osobností Williama Shakespeara. Jedná se o výjimečnou událost, která propojí řadu významných kulturních institucí města Ostravy a kterou se naše město připojí k celému uměleckému světu.

První akcí, která otevře festival SHAKESPEARE OSTRAVA 2016, bude přednáška profesora Martina Hilského, věnovaná životu a dílu Williama Shakespeara. 

Přednáška bude komentářem ke kulturním a divadelnímu fenoménu jménem Shakespeare a pokusí se o osobní náhled na některé základní shakespearovské otázky. Proč Shakespeare? V čem spočívá hodnota jeho her a básní? Co je to shakespearovský kánon? Jak se zrodil? Jak se vyvíjel? Proč je Shakespeare pořád náš současník?

 
       
Plakát_beseda_Deník  
Deník mého otce aneb PŘÍBĚH OPRAVDICKÉHO ČLOVĚKA
19. ledna 2016 v 19:00 hodin v Klubu Atlantik
 
Předpremiérová beseda s inscenačním týmem u příležitosti české premiéry díla slovenského autora Pavla Vilikovského. Pořádá Národní divadlo moravskoslezské ve spolupráci s Klubem Atlantik.
 
       
Výstava_Hana Connor_vizuál   Vernisáž výstavy Hana Connor: WALL STREET
13. ledna 2016 v 17 hodin ve foyer Divadla Jiřího Myrona
 
Hana Connor, fotografka narozena v roce 1980 v Praze, která vystudovala fotografii na TAFE University v australském Perthu s oceněním Best Portfolio of the Year 2007. Spolupracovala s řadou humanitárních organizací včetně Lékařů bez hranic, které ji zavedly do zemí jako Kambodža, Indie nebo Bangladéš. Na projektu Wall Street pracuje od roku 2013. V současné době žije v Praze, živí se jako reportážní a komerční fotografka a je studentkou třetího ročníku Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě.

Výstavní projekt je realizován za podpory statutárního města Ostravy ve spolupráci s Institutem tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě

 
       
 Plakát_výstava_Frolík  
 Vernisáž výstavy Martin Froulík: OBRAZY
11. ledna 2016 v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
Martin Froulík (1986) výrazný všestranný autor, představitel mladé nastupující umělecké generace absolvoval svá studia na Fakultě umění Ostravské univerzity v Ostravě ateliéru Nových médií Jiřího Surůvky a Aleše Hudečka. Žije a tvoří v Ostravě. Froulík zvolil malbu jako prostředek pro sdělování svých komentářů ke světu. Temné nebo naopak světlé akrylové lazury překrývá vrchní zobrazující vrstvou lepenkové šablony, která ve výsledku působí jako zvětšená grafika nebo velké linoryty s nepravidelnými řezy nože. Formou vybízí diváka k vyhledávání obsahu v jednotlivých plánech obrazu. Aniž by jeho práce měla přímou dějinnou vazbu k informelu, jsou jeho malby při letmém pohledu blízké právě un art autre (jiné umění), které je přejímané v současné vizualitě jako estetický prostředek kódující odcizenost a neuchopitelnost světa. Se způsobem provedení souvisí i obsahy. Na plátnech zaznamenává emoce vyvolané krajinou, vztahy, prostými podněty. Skelet jeho obrazu pak tvoří kompaktní znak složený z malých separovaných určitých a neurčitých tvarů vydechnutý sprejem v ostrých liniích šablony.

Výstava se koná ve spolupráci s Art Consultancy s. r. o.

Martin Froulík bude vystavovat v Divadle Antonína Dvořáka
topvip.cz, Samuel Svoboda, 10. 1. 2016

Punkový svět Martina Froulíka
ČT 1, Události v regionech - Ostrava, 12. 1. 2016

Martin Froulík vystavuje v ostravském Divadle Antonína Dvořáka
novinky.cz, Josef Zajíc, 12. 1. 2016

Martin Froulík vystavuje v divadle. Nejsou ale galerie v divadlech rušivým elementem?
ostravan.cz, Ivan Mottýl, 28. 1. 2016

 
     
 
Slavnostní odhalení busty Emericha Gabzdyla
19. prosince 2015 v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
Národní divadlo moravskoslezské iniciovalo vznik busty významné osobnosti ostravského baletu – pana Emericha Gabzdyla.
 
Národní divadlo moravskoslezské v rámci svého dlouhodobého projektu Inspirativní paměť města každoročně připomíná ve veřejném prostoru významné osobnosti související s Národním divadlem moravskoslezským, které nesmazatelně přispěly k formování kulturního a společenského života v Ostravě. V letošním roce inicioval NDM vznik busty významné osobnosti ostravského baletu – pana Emericha Gabzdyla. Pan Emerich Gabzdyl (1908–1993) je úzce spjat se slavnou érou ostravského baletu. V našem divadle s přestávkami působil od roku 1922 až do roku 1970, celkem 43 let! Nejprve jako tanečník, pak choreograf, baletní mistr a dlouholetý šéf souboru baletu. Busta bude vytvořena vynikající ostravskou sochařkou Šárkou Mikeskovou a následně bude umístěna ve foyeru Divadla Antonína Dvořáka.

Ve foyeru Divadla Antonína Dvořáka byly doposud v historii divadla umístěny tři busty významných osobností divadla. Ve vstupním vestibulu, rozšířeném o bývalé podloubí, jsou ve štukových rámech umístěny volutové konzoly a na nich busty prvního šéfa operního souboru z let 1919–1927 Emanuela Bastla (1874–1950) od sochaře Jiřího Myszaka, druhého šéfa opery z let 1927–1943 a 1947–1948 Jaroslava Vogela (1894–1970) od sochařky Marie Zlatníkové (1901–1985) a prvního ředitele Národního divadla moravskoslezského z let 1919–1923 Václava Jiříkovského (1891–1942) od sochaře Rudolfa Svobody (1924–1994). Jedna volutová konzola je již dlouhá léta prázdná. Právě na toto místo umístíme dílo sochařky Šárky Mikeskové.

Srdečně vás zveme na slavnostní odhalení busty!

​Slavnostní odhalení busty Emericha Gabzdyla
TV Polar, 18. 12. 2015
Busta Emericha Gabzdyla byla odhalena v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě
novinky.cz, Josef Zajíc, 20. 12. 2015
 
     
debata_vrbova_lesík  
Do norského Lesíka s Jaroslavou Vrbovou
3. prosince 2015 v 18 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia
 
Debata  s významnou českou překladatelkou z norštiny, která do povědomí čtenářů vešla hlavně překlady Astrid Lindgrenové a Josteina Gaardera.  Jaroslava Vrbová je překladatelkou umělecké prózy pro dospělé, děti a mládež. Překládá z norštiny, švédštiny a angličtiny. Pro Národní divadlo moravskoslezské přeložila drama významného norského dramatika Jespera Halleho Lesík. Debata s Jaroslavou Vrbovou bude zaměřena nejen na její překladatelskou činnost, ale hlavně na povídání o současné norské dramatice a literatuře.  Debatu moderuje Libor Magdoň.
 
     
http://www.ndm.cz/userfiles/archiv_priloh/clanky/fotografie/2015-2016/inscenace/roberto-devereux-1433452467.jpg  
Roberto Devereux – předpremiérová beseda
30. listopadu 2015 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Setkání s tvůrčím týmem u příležitosti premiéry nové opery NDM.
Hudební nastudování: Sander Teepen
Režie: Peter Gábor


Tragedia lirica o třech jednáních z roku 1837 Libreto Salvadore Cammarano (1801–1852) podle předlohy Jacquese Françoise Ancelota (1794–1854) Élisabeth d’Angleterre. Nastudování v italském originále s českými titulky
 
     
 
OST-RA-VAR 2015
25. listopadu – 29. listopadu 2015, NDM, Komorní scéna Aréna, Divadlo Petra Bezruče.

19. ročník festivalu ostravských činoherních divadel 

PROGRAM FESTIVALU
 
     
http://www.divadlotramtarie.cz/wp-content/uploads/noc-divadel.jpg  
Noc divadel 2015
21. listopadu 2015, v 19 a 21.30 hodin, Divadlo Jiřího Myrona
 
Komentovaná procházka s historikem Martinem Strakošem po místech, kde dříve působily známé ostravské divadelní scény. Nutná rezervace míst na www.ndm.cz

Ostrava: Od divadla k divadlu již podruhé!
parlamentnilisty,16. 11. 2015
Noc divadel – noční pouť Od divadla k divadlu již podruhé!
topvip.cz, Denisa Dvořáková, 19. 11. 2015
Noc divadel – zažijte noční pouť Od divadla k divadlu!
polar.cz, 11. 11. 2015
Ostravská Noc divadel pozve zájemce na noční putování městem
novinky.cz, Josef Zajíc, 18. 11. 2015
Navzdory hrozbám vede Noc divadel diváky proti strachu
MF Dnes, Tomáš Šťastka, 21. 11. 2015
Noc divadel 2015 v Ostravě a Opavě
Právo, Aleš Honus, 21. 11. 2015

Videoreportáž z Noci divadel 2015

Hlavním partnerem akce je společnost ArcelorMittal Ostrava a.s.
 
     
http://sophisticagallery.cz/wp-content/uploads/2014/05/42_min_kolibal-stanislav.jpg  
TAK NEBO TAK Setkání se STANISLAVEM KOLÍBALEM a jeho jinými světy
17. listopadu  2015, v 18:30  Divadlo Antonína Dvořáka

Na jevišti Divadla Antonína Dvořáka proběhne večer vzpomínek, debat a setkání s uměleckými světy mimořádného umělce Stanislava Kolíbala. Večerem bude provázet Martin Dostál. Na violoncello hraje Tomáš Jamník.


Setkání se Stanislavem Kolíbalem je poctou mimořádnému umělci, rodákovi z nedaleké Orlové, který přímo s Ostravou spojil svůj život mezi léty 1938 až 1945. Je návratem do rodného kraje a do Ostravy, jejímž je čestným občanem, a také připomínkou Kolíbalových devadesátých narozenin, které umělec oslaví na podzim tohoto roku. Na jevišti Divadla Antonína Dvořáka bude pro daný večer vytvořena velká instalace jednoho z děl Stanislava Kolíbala. Večerem bude provázet Martin Dostál. Na violoncello hraje Tomáš Jamník.

Galerijní setkání se Stanislavem Kolíbalem
MS Deník, Břetislav Uhlář, 30. 9. 2015
Sochař Stanislav Kolíbal vystavuje v ostravském Domě umění
novinky.cz, Josef Zajíc, 25. 9. 2015
 
     
 
LESÍK! Severský thriller o ztraceném dětství
2. listopadu  2015, v 19:00 v Klubu Atlantik

Zcela mimořádné setkání s inscenačním týmem norského dramatu Jespera Halleho Lesík, které bude uvedeno v české premiéře v Divadle Antonína Dvořáka v režii norské režisérky Victorie Meirik a na scéně významného norského scénografa Olava Myrtvedta. Pořádá Národní divadlo moravskoslezské ve spolupráci s Klubem Atlantik.
 
     
 
Vernisáž výstavy Ivo Sumec: REDESIGN
2. listopadu 2015 v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka 

Obrazy Ivo Sumce jsou nenápadné a neokázalé. Zobrazuje obyčejné věci okolo nás – domácí zvířata, baťoh, pneumatiky, chleba, hrnky a řadu podobných. Viděné předměty mu nejsou cílem detailního zkoumání, hledání vnitřní struktury, řádu, skryté vitality atd., ale malíře zajímá tvar, povrch, místo, které v prostoru zaujímají, vlastnosti, které jsou jakoby samozřejmé, kterými se běžně nezabýváme, nevidíme je a nejsou pro nás atraktivní. Sumec předměty zastavuje, znehybňuje, absolutizuje. Vytváří z nich obecné znaky, principy vizuální zkušenosti. Ani barevnost Sumcových obrazů není nijak nápadná. Nehledá těžké akordy ani jásavé souzvuky, naopak jeho pojetí barvy zůstává v hnědých, zelených či modrých tlumených tónech. Řada obrazů vznikajících v posledních dvou letech je dokonce malována černým asfaltem. Z hlediska zaujetí krásnou formou a materiálem je málo věcí méně estetických, než je právě temná, nehybná, všepohlcující těžká hmota asfaltového nátěru. Ale kupodivu Ivo Sumec z něj dokáže vytěžit zvláštní poezii. Technikou dripingu rozehrává na obraze soustředěný pohyb zobrazovaných předmětů a černou barvou vytváří účinný kontrast. Znakovost, která je v jeho obrazech vždy výrazně přítomná, zde nachází své vrcholy. Ovšem rozpohybovaný znak začíná vytvářet svůj příběh, zapojuje jej do fungování skutečnosti, ztrácí své jedinečné poslání a zpochybňuje jednou již dosažené.

Výstava se koná ve spolupráci s Art Consultancy s. r. o.
 
     
http://blog.ceskafilharmonie.cz/wp-content/gallery/vitezslava-kapralova-3/Bohuslav-Martinu.jpg  
Nikdy jsem nebyl avantgardistou
13. října 2015 v 18 hodin Antikvariátu a klubu Fiducia
 
U příležitosti premiéry opery Tři přání o osobnosti Bohuslava Martinů debatují Aleš Březina a Jiří Nekvasil.
 
     
http://i.lidovky.cz/11/054/lnorg/APE3b77d4_kilian_bmp.jpg  
JIŘÍ KYLIÁN
6. října 2015, v 17 hodin v Minikině

Promítání dokumentárního filmu o tvorbě slavného českého choreografa Jiřího Kyliána. Kyliánův portrét se zrodil během zkoušek jeho posledního představení na  jevišti Nederlands Dans Theater a skládá se ze tří Kyliánových baletů. Jiří Kylián poprvé během své kariéry umožnil filmovému štábu vstup přímo na jeviště. Promítání se koná za přítomnosti tvůrčího týmu filmového snímku.
 
     
http://www.ndm.cz/userfiles/archiv_priloh/clanky/fotografie/2015-2016/inscenace/tri-prani-1433452498.jpg  
Tři přání Bohuslava Martinů
5. října 2015 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení

Setkání s tvůrčím týmem filmové opery o třech dějstvích
s prologem a epilogem z roku 1929.
Hudební nastudování: Jakub Klecker
Režie: Jiří Nekvasil!
 
     
 
KOBR 95
9. září 2015 v 16 hodin ve foyeru Divadla Jiřího Myrona

Dne 9. září 2015 si připomeneme 95. výročí narození legendární osobnosti ostravského hudebního divadla, předního komika Josefa Kobra.

Humor měl Josef Kobr v genech
MS Deník, Břetislav Uhlář, 8. 9. 2015
Kobr 95. To byl vzpomínkový pořad na legendárního komika Josefa Kobra
novinky.cz, Josef Zajíc, 10. 9. 2015
Vzpomínáte na Josefa Kobra? Oslavil by 95. narozeniny
TopVIP.cz, Samuel Svoboda, 7. 9. 2015
Ostravské divadlo si připomene komika Josefa Kobra
Týden.cz, 6. 9. 2015
V den výročí vzpomene ostravské divadlo na legendárního komika Josefa Kobra
ostravan.cz, 4. 9. 2015
Vzpomínka na komika Josefa Kobra
Právo, Aleš Honus, 7. 9. 2015
Vzpomínka na legendárního komika Josefa Kobra v Divadle Jiřího Myrona
MS Deník, 5. 9. 2015
Národní divadlo moravskoslezské připomene komika Josefa Kobra
divadlo.cz, 7. 9. 2015
Divadlo vzpomíná na komika Josefa Kobra
ostravainfo.cz, 4. 9. 2015
NDM vzpomene na legendárního komika Josefa Kobra
fan-tom.cz, 7. 9. 2015
Národní divadlo moravskoslezské připomene komika Kobra
blesk.cz, 6. 9. 2015
TV Fabex - Magazín Ostravsko
TV Fabex, 17. 9. 2015, stopáž: 6:00 - 13:20
V den výročí vzpomene NDM na legendárního komika Josefa Kobra
regiony24.cz, 4. 9. 2015
TV Polar - pozvánka
TV Polar, 8. 9. 2015, stopáž: 7:20
 
     
 
VERNISÁŽ VÝSTAVY - JIŘÍ KUDĚLA: UNI/FORMY
7. září 2015 v 18 hodin,  Divadlo Antonína Dvořáka

Bližší informace k výstavě Jiřího Kuděly najdete na stránce Galerie současné malby

Výstava se koná ve spolupráci s Art Consultancy s. r. o.
 
     
C:\Users\martina.klezlova\Desktop\foto-2-1410236501.jpg  
PŘIJĎTE K NÁM!
6. září 2015, zákulisí a zázemí  Divadla Antonína Dvořáka, 10.00 – 16.00 hodin 

97. sezónu zahajujeme výjimečným programem pro celou rodinu, divadelní fanoušky a přátele! Můžete se těšit na originální vystoupení, setkání s umělci, rozpravy s uměleckými šéfy souborů či tradiční prohlídky zákulisí s panem ředitelem. Bude pro Vás připraveno také občerstvení, které zajišťuje nová Divadelní kavárna Beatrice! Přijďte prožít netradiční neděli s Národním divadlem moravskoslezským, těšíme se na vás!

program
 
     
http://www.ndm.cz/userfiles/archiv_priloh/clanky/fotografie/2014-2015/fotogalerie-akci/galavecer-2014/foto-29-1410246053.jpg  
GALAVEČER K ZAHÁJENÍ SEZÓNY 2015/2016
6. září 2015 v 18.30 hodin, Divadlo Antonína Dvořáka

Galavečer  s ochutnávkami inscenací sezóny 2015/2016. Účinkují umělci souborů činohry, opery, operety/muzikálu a baletu NDM a vybraní hosté, se kterými se budete v nadcházející sezóně na našich jevištích setkávat
 
     
 
OSTRAVSKÉ DNY 2015
28. 8. 2015 v 18:30 v Divadle Jiřího Myrona (GEORGE LEWIS: AFTERWORD) a ve 20:30 v Divadle Antonína Dvořáka (PETR KOTÍK: MISTROVSKÁ DÍLA) 
 
Národní divadlo moravskoslezské se opět účastní festivalu Ostravské dny – festivalu nové a experimentální hudby, který pořádá Ostravské centrum nové hudby.
Vstupenky na představení je možné zakoupit v předprodeji NDM nebo na www.newmusicostrava.cz.
 
Více informací o události najdete na naší stránce Ostravské dny 2015
 
     
 
LETNÍ DIVADELNÍ ŠKOLA PRO PEDAGOGY 2015 
25. - 26. srpna 2015 
 
Workshopy, přednášky, otevřené zkoušky, diskuse, setkání s umělci NDM, prohlídka divadelního zákulisí a pro odvážné pedagogy i nocování v divadle!
 
 
 
     
  STAŇ SE HERCEM!
srpen 2015 ve zkušebně Divadla Antonína Dvořáka
 
Pro zájemce ve věku 12–15 let, nutná registrace předem.
 
 
 
     
  OSTRAVSKÁ MUZEJNÍ NOC – VEČÍREK U PANA GATSBYHO
13. června 2015 od 22 do 00.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona

Máme za sebou velkolepý večírek u pana Gatsbyho. Byla to párty, kterou Divadlo Jiřího Myrona ještě nezažilo! Víno teklo proudem, barmani šejkovali, hosté se fotili do časopisu, nechyběly hazardní hry a hlavně pořádný swing!!! Všem zúčastněným děkujeme za skvělou atmosféru. Pan Gatsby Vás všechny zdraví a těší se na další setkání s Vámi!

Více zde

 
 
     
 
UMBERTO GIORDANO: ANDREA CHÉNIER
8. 6. 2015 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy - sál hudebního oddělení
 
Předpremiérová beseda s inscenačním týmem u příležitosti premiéry opery Umberta Giordana - Andrea Chénier.
 
     
 
OPERETA ŽIJE! - Operetní korzo ve znamení oslav výročí Vladimíra Brázdy
27. 5. 2015 v 16 hodin ulice Na Desátém 23, Ostrava
 
Netradiční připomínka 95. narozenin legendárního dirigenta Vladimíra Brázdy.
Víte, že 27. května by oslavil pětadevadesáté narozeniny legendární dirigent Vladimír Brázda? Právě on byl považován za nestora ostravského hudebního divadla. A proto! Oslavte s námi skutečný svátek operety.

Ostravská adresa Na desátém byla dlouhý čas známá jako místo, kde to žilo hudbou a především operetou. Dům, ve kterém Vladimír Brázda po léta žil, nedávno ozdobila pamětní deska jako vzpomínka na „zlatou éru“ ostravského hudebního divadla.

Opereta žije! Na jediný den, tedy 27. května, ožije ulice Na desátém pestrobarevným operetním korzem. Uslyšíte slavné operetní melodie, budete mít možnost potkat některou ze slavných operetních postav. Vzpomínat na Vladimíra Brázdu budou jeho nejbližší přátelé a sólisté Národního divadla moravskoslezského. Oslavy nedožitých pětadevadesátých narozenin pak zakončíme slavnostním představení Čardášové princezny v Divadle Jiřího Myrona.

V programu budou účinkovat: Janka Hoštáková, Petr Miller, Peter Svetlík a další sólisté souboru operety a muzikálu NDM.

___
V případě deštivého počasí bude akce bude přesunuta do foyer divadla
 
     

 

 

 

 

 
JAN KLUSÁK
13. 5. 2015 v 18 hodin Antikvariát a klub Fiducia
 

Debata s jednou z nejvýraznějších osobností české artificiální hudby 20. století – Janem Klusákem. Akce se koná u příležitosti premiéry nové opery Jana Klusáka Filoktétés v Národním divadle moravskoslezském. Večer moderuje Jiří Nekvasil.

 

       
   
JAN KLUSÁK - FILOKTÉTÉS
5. 5. 2015 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy - sál hudebního oddělení
 
Předpremiérová beseda s inscenačním týmem u příležitosti premiéry opery Jana Klusáka - Filoktétés.
     

  

   
VERNISÁŽ VÝSTAVY KATARINA SZANYI: MY MEANDERS
4. 5. 2015 v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
Bližší informace o autorce Kataríně Szanyi najdete v našem přehledu výstav.

 

       
   

KŘEST KNIHY O ARCHITEKTU KLIMEŠOVI
30. 4. 2015 v 17 hodin ve foyeru Divadla Jiřího Myrona

Kniha Svět architektury a divadla: Architekt Ivo Klimeš čtenáři představuje výsledky více než padesátileté práce architekta Iva Klimeše, který celý svůj profesní život prožil v Ostravě. Do praxe Ivo Klimeš nastoupil v ostravském Stavoprojektu v nelehkém období konce padesátých let. Díky talentu a mimořádné píli se mu časem podařilo zařadit se mezi významné osobnosti nejen architektury ostravské, ale i celorepublikové. Doložil to čtyřmi významnými realizacemi na poli divadelních staveb: rekonstrukcí Divadla Antonína Dvořáka, přestavbou a dostavbou Divadla Jiřího Myrona v Ostravě, novostavbou mosteckého divadla a přestavbou opavského divadla. Jednotlivé stavby architekta Klimeše jsou dnes již nedílnou součástí našeho kulturního dědictví.

       
   

MEZINÁRODNÍ DEN TANCE!!!
29. 4. 2015

NDM ve spolupráci s Multižánrovým centrem současného umění Cooltour pořádají letos v Ostravě podruhé oslavu Mezinárodního dne tance. Společně budou tančit profesionálové i amatéři – přidejte se i vy!

       
   

FILMOVÝ VEČER S JANEM KLUSÁKEM 
16. 4. 2015 v 19.30 hodin v Minikině

O slavnosti a hostech (1965) 

Slavné tragikomické podobenství Jana Němce, výrazově minimalistické a obsazené několika postavami, pojednává o různě maskovaných mocenských mechanismech. V jedné z hlavních rolí uvidíme Jana Klusáka.

       
   
VEČER S JANEM KLUSÁKEM
8. 4. 2015 v 19 hodin v Minikině

JAN KLUSÁK – FILMOVÝ DOKUMENT, BESEDA 
Jan Klusák (* 18. 4. 1934) je jednou z nejvýraznějších osobností české artificiální hudby 20. století. Do obecného národní povědomí se zapsal jako autor hudby k dnes již kultovnímu televiznímu seriálu Nemocnice na kraji města. Jeho kompoziční styl byl zprvu ovlivněn meziválečným neoklasicismem – zejména skladateli Išou Krejčím, Bohuslavem Martinů, Igorem Stravinským i Pavlem Bořkovcem, jehož byl žákem při studiu kompozice na pražské Akademii múzických umění. Od roku 1959 úzce spolupracoval s dirigentem a spolužákem Liborem Peškem, jehož souboru Komorní harmonie působícímu na zmíněné scéně věnoval řadu avantgardních skladeb. 

Od šedesátých let se Klusák uplatňoval i ve filmu, a to nejen jako skladatel, ale i jako herec. Výrazné role ztvárnil ve snímcích tzv. české nové vlny, např. O slavnosti a hostech (J. Němec), Sedmikrásky (V. Chytilová) a Valerie a týden divů (J. Jireš).
       
   
VLADIMÍR JUST – FAUST JAKO STAV ZADLUŽENÍ
31. 3. 2015 v 18 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia

Profesor Vladimír Just přijíždí debatovat o Faustovi u příležitosti premiéry inscenace Doktor Faustus v nastudování souboru činohry Národního divadla moravskoslezského!
 
Příběh o Faustovi představuje jeden z nejstarších a nejpodstatnějších evropských mýtů, jehož aktuálnost v současné době každým dnem narůstá. Vladimír Just o faustovském mýtu a jeho proměnách už dvě desetiletí přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
       
   
NOC S ANDERSENEM
27. 3. 2015 ve 20 hodin v Divadle Antonína Dvořáka

Národní divadlo moravskoslezské se poprvé zúčastnilo celostátní literární akce Noc s Andersenem! Přijďte k nám zažít neobyčejné dobrodružství v pohádkové noci...
 
Na děti čekala v divadle spousta záhad, pohádkové postavy a hlavně, spaní ve foyer divadla! Celý večer se nesl v duchu známé filmové pohádky Nejkrásnější hádanka, jejíž námět napsal Jan Drda.
       
   
SERGEJ PROKOFJEV – OSUD A DRAMA
10. 3. 2015 v 18 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia

Svou první operu složil Prokofjev v devíti letech, ve třinácti nastoupil na Petrohradskou konzervatoř. Po několikaletém pobytu v USA a v Paříži se Prokofjev vrátil do Sovětského svazu. Jeho výstřední energický tvůrčí duch jej nesmazatelně zapsal mezi nejvýznamnější skladatele 20. století. 

O výjimečném životním osudu a tvůrčí práci skladatele Sergeje Prokofjeva debatují Jiří Nekvasil – ředitel Národní divadla moravskoslezského, Jan Žemla – ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava a muzikolog Jan Špaček.
       
   
VERNISÁŽ VÝSTAVY – JIŘÍ SURŮVKA: FANTOM NEJEDLÉHO!
9. 3. 2015 v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
Jiří Surůvka patří k nejvýraznějším tvůrcům vycházejícím z průmyslového regionu Ostravska. V roce 2001 reprezentoval Českou republiku na bienále v Benátkách, pohybuje se s přirozeností sobě vlastní v mezinárodních vodách, kde vystavuje, jezdí po sympoziích a stipendijních pobytech, ale stále žije, performuje a učí v Ostravě, která mu je živnou půdou i příčinou k permanentní nespokojenosti. Surůvka k Ostravě patří a bez něj by toto město bylo ochuzeno o jedinečnou polohu. Obrazy Jiřího Surůvky můžeme chápat jako svéráznou intelektuální variantu městského folklóru. Ve svých dílech uplatňuje zřetelně ironický až zdánlivě cynický postoj, dokáže být krutý, respektive přímočaře odhaluje myšlenkovou bídu a absurdnost současného světa, života, který běžně žijeme, na který nadáváme i na který jsme si už zvykli. Surůvka má zvláštní cit pro černý humor, jehož objektem bývá nezřídka i autor sám. Jeho umění je společensky angažované, neumí a nechce být jiné. Surůvka se tak už dvě desetiletí podílí na rehabilitaci pozice společenské angažovanosti umělce v současné době. Ta citlivému tvůrci stále dává dostatek důvodů přinášet poselství o jejím pokřiveném smyslu, o trhlinách a propastech, které před nás staví, o bezútěšnosti, do které nás vsazuje, o samozřejmosti, s níž tak vše činí…
       

KŘEST CD ARMIDA
3. 3. 2015 v 17 hodin ve foyer Divadla Antonína Dvořáka


Národní divadlo moravskoslezské vydalo poslední operu Antonína Dvořáka Armida na CD. Všechny milovníky opery zveme na jeho křest, kde vystoupí Dana Burešová (Armida), Tomáš Černý (Rinald), Ulf Paulsen (Ismen), Robert Jindra (dirigent) a Daniel Jäger (dramaturg).

       

RUSKÝ SYMBOLISMUS A VALERIJ BRJUSOV
24. 2. 2015 v 18 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia

Valerij Brjusov je považován za jednoho ze zakladatelů ruského symbolismu. Jak moc je symbolismem ovlivněn jeho román Ohnivý anděl? A jak se ruský symbolismus promítá do opery Sergeje Prokofjeva?

 

O jedné z nejvýraznějších osobností ruské literatury budou debatovat docent Jan Vorel a ředitel NDM Jiří Nekvasil.
       
   
18. 2. 2015 v 17 hodin v Domě knihy KNIHCENTRUM
 
Setkání s inscenačním týmem Národního divadla moravskoslezského u příležitosti české premiéry muzikálu Sunset Boulevard!
       
   
SERGEJ PROKOFJEV – OHNIVÝ ANDĚL
9. 2. 2015 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Předpremiérová beseda s inscenačním týmem u příležitosti premiéry opery Sergeje Prokofjeva Ohnivý anděl.
       
   
SUNSET BOULEVARD S PATRICKEM FRIDRICHOVSKÝM
2. 2. 2015 v 17 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Šéf souboru opereta/muzikál svým nezapomenutelným podáním představuje příběh muzikálu A. L. Webbera Sunset Boulevard.
       
   
ODSUN!!!
20. 1. 2015 v 18 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia
 
Debata o osudech německých obyvatel českých zemí po 2. světové válce. Akce se koná u příležitosti premiéry hry Odsun!!!, kterou uvádí činohra Národního divadla moravskoslezského. Debaty se zúčastní historik Tomáš Dvořák a autorský tým Dagmar Radová, Ivan Buraj a Marek Pivovar. Večer moderuje Libor Magdoň. 

Fotogalerie
       
   
MYSTICKÁ EROTIKA BAROKA
17. 1. 2015 v 17.30 hodin ve foyeru Divadla Jiřího Myrona
 
Taneční vystoupení – výsledek workshopu studentů JAMU s tanečníky NDM a Lenkou Dřímalovou! 
Netradiční úvod k druhé premiéře inscenace Barocco & Carmina burana.

Fotogalerie
       
   
VERNISÁŽ VÝSTAVY MARTY KOLÁŘOVÉ: OBRAZY
12. 1. 2015 v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
Výstava se koná ve spolupráci s Art Consultancy s. r. o.

Fotogalerie
       
    ODHALENÍ PAMĚTNÍ DESKY VLADIMÍRU BRÁZDOVI
8. 1. 2015 v 15 hodin u domu Na Desátém 23, Moravská Ostrava

NDM iniciovalo vznik pamětní desky osobnosti, která je neoddělitelně spjata se slavnou érou ostravské operety – dirigentu a skladateli Vladimíru Brázdovi (1920–2001). 

Projekt je realizován za laskavé podpory:
Nadace Landek, Statutárního města Ostrava a Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Fotogalerie
       
    ROK ČESKÉ HUDBY 2014

Rok české hudby je mimořádnou kulturní událostí, která od svého založení v roce 1924 každých deset let připomíná významná výročí osobností české hudby. Rok české hudby 2014 je pro Národní divadlo moravskoslezské ústředním mottem v sezónách 2013/2014 a 2014/2015.
       
    MARIE STUARTOVNA
8. prosinec 2014 v 17.00 hodin, Knihovna města Ostravy – sál hudebního oddělení

Předpremiérová beseda s inscenačním týmem.
       
   
3. prosince 2014 v 17.00 hodin, Dům knihy KNIHCENTRUM
 
Setkání s inscenačním týmem muzikálu Funny Girl.
       
   
27. listopadu – 30. listopadu 2014
NDM, Komorní scéna Aréna a Divadlo Petra Bezruče představí své inscenace na 18. ročníku festivalu ostravských činoherních divadel. 

Více informací

Fotogalerie
       
   

BESEDA S ADAMEM PLACHETKOU
Pátek 28. listopadu 2014 v 18 hodin, Divadelní klub v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě

Srdečně Vás zveme na besedu se sólistou Vídeňské státní opery a hvězdou světových operních scén Adamem Plachetkou.

Akce se koná u příležitosti mimořádného koncertu PUCCINI GALAModeruje dramaturg opery NDM Daniel Jäger.

 
       
   
GIACOMO PUCCINI (1858-1924)
24. listopadu 2014 v 17.00 hodin, Knihovna města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Procházka operní tvorbou jednoho z nejslavnějších skladatelů všech dob v podání hudebního ředitele opery NDM Roberta Jindry a dramaturga opery NDM Daniela Jägera.  Akce se koná u příležitosti slavnostního koncertu PUCCINI GALA.
       
   
17. listopadu 2014 v 18:30 hodin, Divadlo Jiřího Myrona

25. VÝROČÍ SAMETOVÉ REVOLUCE PŘIPOMÍNÁME DEBATOU S VÝZNAMNÝMI OSOBNOSMI ČESKÉ VĚDY A KULTURY
 
Po 25 letech se divadlo na jeden večer opět stává prostorem pro otevřenou diskuzi. Kde jsme byli, kde jsme, kam jdeme?

Moderátorem večera je sociolog Jiří Siostrzonek

Fotogalerie
 
       
   
15. listopadu 2014
Noc otevřených divadel a výjimečných zážitků proběhne letos v deseti evropských státech a podruhé v ČR!

Více informací na www.nocdivadel.cz.

Fotogalerie
       
   

VEČEŘE S ČINOHROU NDM

11. listopadu 2014, 17.00 hodin Dům knihy KNIHCENTRUM

Setkání s činohrou Národního divadla moravskoslezského u příležitosti premiéry strhujícího dramatu VEČEŘE (Herman Koch, Kees Prins).
       
   
BOHUMIL HRABAL A POSTŘIŽINY
5. listopadu 2014 v 18.00 hodin, restaurace U Skákavého Poníka /Přívozská 34, Ostrava

Netradiční předpremiérové setkání nejen s inscenačním týmem souboru činohry. Večerem provází ostravský pábitel, básník, hospodský a konzument Ivan Motýl.

       
   
INTERPRET HUDEBNÍHO PROSTORU JAROSLAV VOGEL
1. listopadu – 30. listopadu 2014, Ostravské muzeum
 
Výstava věnovaná dlouholetému šéfovi ostravské opery panu Jaroslavu Vogelovi.
       
       
   
OSTRAVA V PRAZE 2014
26. října – 2. listopadu 2014
5. přehlídka ostravských divadel v Praze, NDM hostuje s inscenacemi Pocta Cunninghamovi, Za vodou (Dokud nás smrt...), Podivný případ se psem, Moskva → Petušky a Návraty domů. 

Pořádá statutární město Ostrava.

Více informací na www.ostravavpraze.eu
       
   
23. října 2014 v 18 hodin, Antikvariát a klub Fiducia
 
Beseda se koná u příležitosti premiéry Janáčkovy opery Výlety páně Broučkovy, která se uskuteční 16. října 2014 v Divadle Antonína Dvořáka. Jiří Zahrádka a Jiří Nekvasil besedují o tvůrčím vývoji osobnosti Leoše Janáčka. Národní divadlo moravskoslezské již tradičně uvádí na svá jeviště díla tohoto významného českého skladatele. 
 
       
    BESEDA K PREMIÉŘE OPERY VÝLETY PÁNĚ BROUČKOVY
29. 9. 2014, Knihovna města Ostravy – sál hudebního oddělení

O mimořádné tvůrčí osobnosti Leoše Janáčka a o nově vznikající inscenaci opery Národního divadla moravskoslezského besedují dramaturg opery NDM Daniel Jäger, režijní tandem SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) a představitel role Matěje Broučka, mexický tenorista Jorge Garza.

Ve spolupráci s Knihovnou města Ostravy pořádá Národní divadlo moravskoslezské 

Fotogalerie
       
    KDO JSOU LIDÉ NA HLUČÍNSKU
30. 9. 2014 v 18.00 hodin, Antikvariát a klub Fiducia

Antikvariát a klub Fiducia ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským Vás zvou na debatu se známým českým sociologem Jiřím Siostrzonkem a historikem Metodějem Chrásteckým. 

Beseda je součástí doprovodných programů k inscenaci Za vodou (Dokud nás smrt…)
       
   
24. září 2014, Divadlo Antonína Dvořáka 
28. září 2014, Národní divadlo, Praha

Merce Cunningham, John Cage & Robert Rauschenberg 1964 v Praze a Ostravě. Hudebně-taneční performance k 50. výročí vystoupení Merce Cunninghama v Ostravě. Choreografie – Daniel Squire. 

Fotogalerie
       
    DIVADELNÍ TRAMVAJ
21. září 2014

Jízda historickou divadelní tramvají na trase Telekomunikační škola – Vřesinská – Výstaviště – Hlavní nádraží.

Fotogalerie
       
   

WORKSHOP S DANIELEM SQUIREM

15. září 2014 

 

Taneční technika a repertoár Merce Cunninghama s přednáškou z historie legendární skupiny Merce Cunningham Dance Company

Místo: Multižánrové centrum Cooltour Ostrava

Čas: 17.30 – přednáška, 18.30 – 20.30 workshop

       
   

EDUARD OVČÁČEK: DESET OBRAZŮ
Vernisáž výstavy 10. září 2014 v 18. hodin v Divadle Antonína Dvořáka

Výstava je uspořádána k 50. výročí vystoupení skupiny Merce Cunninghama (Merce Cunningham Dance Company) v Ostravě


Fotogalerie

       
   
OTEVŘENÁ ZKOUŠKA části programu Anyroad
8. září 2014

Zkoušejí a tančí: Daniel SquireNicole Morel a tanečníci baletu NDM
Místo: Taneční sál Divadla Antonína Dvořáka, 3.patro
Čas: 16.00 – 17.00 hodin
       
     

7. září 2014, Divadlo Antonína Dvořáka od 18.30 hodin

 

Slavnostní galavečer s ochutnávkami inscenací sezóny 2014/2015. Účinkují umělci souborů činohry, opery, operety/muzikálu a baletu NDM a vybraní hosté.

 

Fotogalerie

       
    PŘIJĎTE K NÁM!
7. září 2014

Neděle pro celou rodinu, všechny divadelní fanoušky, fajnšmekry a přátele!

Fotogalerie
       
    JDEME ZA VÁMI
31. srpna 2014 v 15. hodin, náměstí Msgre Šrámka

Tradiční zahájení sezóny ostravských divadel

Fotogalerie
     
      LETNÍ DIVADELNÍ ŠKOLA PRO PEDAGOGY PŘI NDM
Srpen 2014 


Celodenní seminář pro pedagogy základních a středních škol s interpretačními workshopy k vybraným titulům NDM v přípravném srpnovém týdnu.
       
   
   
  Sezóna 2013/2014    
       
       
   

NODO / NEW OPERA DAYS OSTRAVA / DNY NOVÉ OPERY OSTRAVA

26. – 28. června 2014 v Divadle Antonína Dvořáka a Divadle Jiřího Myrona

 

Premiéra opery Martina Smolky a Jiřího Adámka na motivy knihy Umberta Eca Bludiště seznamů. Ve spolupráci s Ostravským centrem nové hudby. 

 

Helena Havlíková o NODO na Českém rozhlase

Fotogalerie

       
    BESEDA K PREMIÉŘE OPERY ČERTOVA STĚNA
Středa 11. června 2014 v 17 hodin, KNIHCENTRUM, Smetanovo náměstí 8, Ostrava 

Zveme Vás na předpremiérové setkání se členy tvůrčího týmu a představiteli hlavních rolí v inscenaci opery Bedřicha Smetany Čertova stěna. 
       
    OSTRAVSKÁ MUZEJNÍ NOC 2014
Sobota 7. června 2014 18.00–00.01 hodin
přízemí provozní budovy umělecko-dekoračních dílen Národního divadla moravskoslezského na Smetanově náměstí 3233/8b 

Přijďte si prohlédnout největší falešnou „muzejní“ sbírku umění v Ostravě. Národní divadlo moravskoslezské otevře své depozitáře a představí umělecká díla, která vzešla z výroby dílen NDM.

Fotogalerie
       
   

BESEDA K PREMIÉŘE MUZIKÁLU QUO VADIS

Středa 4. června 2014 od 17 hodin, KNIHCENTRUM, Smetanovo náměstí 8, Ostrava

 

Zveme Vás na setkání se členy tvůrčího týmu a představiteli hlavních rolí. Moderuje umělecký šéf činohry a režisér inscenace Peter Gábor.

       
    VÝTVARNÁ DÍLNA PRO DĚTI A RODIČE NA TÉMA: HELENA SALICHOVÁ
Neděle 25. května 2014, 10.00–12.00 hodin, Antikvariát a klub Fiducia

Výtvarná tvůrčí dílna pro děti a rodiče. Ateliér vede výtvarnice Marcela Lysáčková. 

Fotogalerie
       
   

HLUČÍNSKÁ POHÁDKA

Sobota 17. května 2014, zkušebna Divadla Antonína Dvořáka

 

Zveme Vás na divadelní workshop pro děti a rodiče. Workshop pořádá Ateliér pro děti a mládež při NDM a je určen dětem ve věku od 6 do 10 let. Přijďte si s námi zahrát hlučínskou pohádku! Více informací na telefonním čísle 605 008 607.

Fotogalerie

       
    EVROPSKÉ OPERNÍ DNY 2014
10. a 11. května 2014, Divadlo Antonína Dvořáka


Opera NDM se připojí k více než stovce operních domů z třiceti zemí se speciálním doprovodným operním programem zejména pro mladé publikum.

Fotogalerie
       
   

DVOŘÁKOVSKÝ PÍSŇOVÝ MARATON
1. května, Divadlo Antonína Dvořáka

Šestihodinový maraton v Divadle Antonína Dvořáka. 
Ve čtyřech hodinových blocích se třemi přestávkami zazní kompletní Dvořákovo jednohlasé písňové dílo s doprovodem klavíru.

Fotogalerie

       
    ZEŠITKY PRAJZAKU
Úterý 29. 4. 2014 v 18 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia

Z literární tvorby spisovatelů působících na Hlučínsku. Básník a publicista Ivan Motýl nás spolu s dalšími spisovateli provede historií literatury Hlučínska od dob starých slezských kazatelů až k tvorbě dnešních dní.
       
   

KOMENTOVANÁ PROCHÁZKA ARCHITEKTUROU HLUČÍNA

Sobota 26. dubna 2014 ve 14 hodin na náměstí v Hlučíně

Vycházkové odpoledne bude završeno návštěvou nové expozice "Kdo jsou lidé na Hlučínsku" v muzeu Hlučínska.

       
   

BESEDA K PREMIÉŘE BALETNÍ INSCENACE LA SYLPHIDE
Středa 23. dubna 2014 v ostravském KNIHCENTRU

Zveme Vás na besedu k premiéře baletní inscenace La Sylphide z dílny velikána dánské choreografie Augusta Bournonvilla, jedné z nejvýraznějších osobností baletní historie. Premiéru inscenace La Sylphide uvedeme 24. dubna v Divadle Antonína Dvořáka.       
     

BESEDA S DAVIDEM JAŘABEM 
Úterý 15. dubna 2014 v 18 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia 

Beseda s režisérem a dramatikem Davidem Jařabem (1971, Hranice na Moravě).

Akce se koná u příležitosti uvedení jeho nové hry Za vodou (Dokud nás smrt...), kterou napsal pro Národní divadlo moravskoslezské.
       
    ZA VODOU (DOKUD NÁS SMRT...)
Úterý 25. března 2014 v 18 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia

Předpremiérové setkání s inscenačním týmem nové divadelní hry Za vodou (Dokud nás smrt...). Můžete se těšit na režiséra hry Štěpána Pácla, dramaturga Marka Pivovara a představitele hlavní role Ivana Dejmala.
       
    ČEŠI? NĚMCI? NĚCO MEZI TÍM?
Úterý 18. března 2014 v 18 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia

Hlučínsko, kraj tam za vodou, za řekami Odrou a Opavou. Kraj, jehož obyvatelé se několikrát stali oběťmi územních nároků mocností. Životy a identita obyvatel je poznamenána neustálým přetahováním národů. Češi? Němci? Něco mezi tím? O historických proměnách Hlučínska 20. století beseduje David Váhala. Akce se koná u příležitosti uvedení hry Za vodou (Dokud nás smrt...).
       
    BESEDA K PREMIÉŘE MUZIKÁLU EVITA
Středa 12. 3. 2014 v 17 hodin, KNIHCENTRUM, Smetanovo náměstí 8, Ostrava

Besedu moderuje Patrick Fridrichovský. 

Fotogalerie

       
    VERNISÁŽ VÝSTAVY ALEŠ HUDEČEK - STŘEPY
Podnělí 10. března 2014 v 18 hodin, Divadlo Antonína Dvořáka

Zveme Vás  na výstavu Aleše Hudečka – STŘEPY. Kurátor výstavy – Martin Klimeš.

Fotogalerie
       
    NÁVRATY DOMŮ S IVO KAHÁNKEM
26. února v 18 hodin, Divadelní klub v Divadle Jiřího Myrona

Večer s virtuózním pianistou nejen o Bedřichu Smetanovi, Bohuslavu Martinů a Leoši Janáčkovi.


Fotogalerie
       
      BESEDA K PREMIÉŘE OPERNÍ BÁSNĚ JENOVÉFA
19. února v 17 hodin, Knihcentrum

Setkání se sólisty a inscenačním týmem novodobé české premiéry jediné opery Roberta Schumanna. Besedu moderuje Daniel Jäger, dramaturg opery Národního divadla moravskoslezského.
       
    NÁVRATY DOMŮ S NATAŠOU NOVOTNOU
18. února v 18 hodin, Antikvariát a klub Fiducia

Zajímá Vás, jakým způsobem vzniká choreografie baletního představení? Jaký vliv má na výsledný pohyb hudba a text díla? O práci choreografa bude besedovat známá tanečnice a členka skupiny 420PEOPLE Nataša Novotná.
       
    SITE SPECIFIC V GALERII
WORKSHOP S NATAŠOU NOVOTNOU

15. - 16. února, Galerie výtvarného umění Ostrava

Fotogalerie
       
    ČESKÝ KNEDLÍK S FRANCOUZSKOU OMÁČKOU…
13. února v 18 hodin, Antikvariát a klub Fiducia

Přesně takto byl svými kolegy označován Bohuslav Martinů!
Přijďte se dovědět více o hudbě, životě a díle tohoto nezaměnitelného skladatele, který se z Poličky dostal do celého světa! O mimořádné tvůrčí osobnosti hudební moderny 20. století bude debatovat Aleš Březina, skladatel a ředitel Institutu Bohuslava Martinů, iniciátor projektu Martinů Revisited (2009–2010), a Jiří Nekvasil, režisér a ředitel NDM.
       
      HLAS LESA V LESE
9. února v 19 hodin, Absintový klub LES

Promítání filmového zpracování jednoaktové rádio-opery Bohuslava Martinů na libreto Vítězslava Nezvala Hlas lesa (režie Jiří Nekvasil).
       
    SETKÁNÍ S MEZZOSOPRANISTKOU SOŇOU ČERVENOU
4. února 2014,  Antikvariát a klub Fiducia, od 18 hodin
Od Voskovce a Wericha do San Franciska. Setkání se světově proslulou mezzosopranistkou Soňou Červenou (1925) moderuje ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil.

Legenda české opery Soňa Červená vyprávěla zaplněné Fiducii o své životní pouti - ostravan.cz

Fotogalerie
       
  Sezóna 2012/2013    


 
 

 

 

Audio-video ukázky