NDM extra v sezóně 2017/2018

 
OPERNÍ SIRÉNY 12. – Možnosti interpretace tzv. staré opery
6. prosince 2017 v 16 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Hosté: operní pěvkyně Markéta Cukrová,
dirigent a hudební teoretik Zdeněk Klauda,
a operní dramaturgyně NDM Eva Mikulášková
 
       
 
ROMEO A JULIE – předpremiérová beseda
6. prosince 2017 v 16.00 hodin v KNIHCENTRU
 
Setkání s autorem libreta a režisérem Šimonem Cabanem, autorem hudby Borisem Urbánkem, s alternujícími představiteli titulních rolí Radkem Melšou a Adamem Živnůstkou, Patricií Janečkovou a Martinou Šnytovou u příležitosti světové premiéry divadelní podoby výpravného romantického muzikálu na motivy hry Williama Shakespeara.
 
       
 
IFIGENIE V AULIDĚ - předpremiérová beseda
5. prosince 2017 v 16 hodin v  KNIHCENTRU 
 
Setkání s režisérem Michałem Znanieckým, dirigentem Zdeňkem Klaudou, představiteli hlavních rolí barytonistou Jiřím Hájkem (Agamemnon), sopranistkou Michaelou Popik Kuštekovou (Iphigenia) a dramaturgyní opery NDM Evou Mikuláškovou u příležitosti uvedení opery Christopha Willibalda Glucka Ifigenie v Aulidě.
 
       
  NOC DIVADEL 2017
18. listopadu 2017 od 21.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka a v Divadle Jiřího Myrona
 
Národní divadlo moravskoslezské se již popáté zapojí do celorepublikové akce Noc divadel. A co si pro Vás na letošní ročník připravíme…Diváci, kteří navštíví v tento den večerní představení (Paní Bovaryová – Divadlo Antonína Dvořáka a Jesus Christ Superstar – Divadlo Jiřího Myrona), zažijí přímo po skončení představení netradiční noční setkání s herci a inscenačním týmem!
 
       
 
SHAKESPEARE & LIBRETO
Když Shakespeare hraje a zpívá
13. listopadu 2017 v 17.00 hodin v nahrávacím studiu ČRo.
 
Tvůrci z Národního divadla moravskoslezského diskutují nad problematikou adaptací Shakespearových her v hudebním divadle. Jak se proměňují dramata v operní libreta Verdiho Otella a Thomasova Hamleta nebo v muzikály Kiss Me, Kate (Kačenko, pusu!) Romeo a Julie, poselství lásky? Nad zajímavým tématem se sejdou režiséři aktuálních ostravských inscenací Radovan LipusIvan Krejčí Šimon Caban s dramaturgy Evou Mikuláškovou Patrickem Fridrichovským.
 
       
 
OBYČEJNÝ ŽIVOT neboli Tělo a bitevní pole - speciální předpremiérová akce
13. listopadu 2017 v 17.30 hodin v cukrárně Sladký časy ve studentské rezidenci Kampus Palace
 
Rádi si užijete odpolední kávičku a dortíček? Nebo jste zastánci zdravého životního stylu? Přijďte za námi do kavárny Sladký časy, kde vám naši herci Petra Lorencová, Jiří Sedláček a David Janošek prozradí, jak správně pečovat o své tělo, a možná se dočkáte i ochutnávky z chystané české premiéry hry Obyčejný život neboli Tělo a bitevní pole, na niž se můžete těšit 17. listopadu v 19 hodin na alternativní scéně Divadla loutek Ostrava.
 
       
 
Vernisáž výstavy Balet Baník Ostrava 2018
2. listopadu 2017 v 17. hodin ve foyeru Divadla Jiřího Myrona
 
Spokojenost z prodeje charitativního kalendáře v loňském roce navedla jeho autory (fotografku Lucii Maceczkovou a fotografa Martina Glatznera), aby navázali na úspěšnou spolupráci se souborem baletu NDM i letos. Kalendář pro rok 2018 je věnován spojení kultury a sportu, tedy konkrétně tanečníkům baletu NDM a fotbalistům z FC Baník Ostrava, kteří v letošním roce slaví 95. výročí od svého založení.
 
Z každého prodaného kalendáře bude na kontu Kliniky Hematoonkologie ve FN Ostrava věnováno 100 Kč. Kalendář můžete zakoupit přímo v předprodeji NDM.
 
Vernisáž souboru nevšedních fotografií prezentovaných na velkoformátových obrazových plátnech a v nástěnném kalendáři pro rok 2018 se uskuteční ve čtvrtek 2. listopadu 2017 v 17 hodin ve foyeru Divadla Jiřího Myrona.
 
       
 
OPERNÍ SIRÉNY 11. – Opera univerzitní
1. listopadu 2017 v 16 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Hosté: doc. MgA. Eva Dřízgová, Ph.D. (vedoucí katedry sólového zpěvu a Operního studia Fakulty umění Ostravské univerzity, operní pěvkyně NDM),
doc. Mgr. Igor Františák, Ph.D. (proděkan pro umění a vnější vztahy Fakulty umění Ostravské univerzity, ředitel Svatováclavského hudebního festivalu, klarinetista)
a operní dramaturgyně NDM Eva Mikulášková
 
       
 
Vernisáž výstavy Markéta Hermanová: SEVŘENÍ ČASOVÝCH SMYČEK
30. října 2017 v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
Výstava bude potrvá do 4. 1. 2018 a bude otevřena vždy hodinu před představením.
 
Výstavní projekt je realizován za finanční podpory statutárního města Ostrava.
 
       
 
PAVEL TIGRID A ČESKÁ DEMOKRATICKÁ PUBLICISTIKA V EXILU
24. října 2017 od 9 hodin v Divadle Jiřího Myrona
 
Mezinárodní konference ke 100. výročí narození osobnosti české demokratické publicistiky Pavla Tigrida. Těšit se můžete na významné hosty - pamětníky, bývalé disidenty. historiky a politology. K mladým lidem promluví jubilantova dcera Deborah Tigrid, politolog Jacques Rupnik, publicista Karel Hvížďala, bývalý ministr vlády ČSFR a velvyslanec ČR v Rusku Luboš Dobrovský, bývalý velvyslanec ČR ve Francii Pavel Fischer, historici Vilém Prečan (ČSDS), Petr Blažek (ÚSTR), Radek Schovánek a řada dalších. Video pozdrav a krátký komentář k osobnosti Pavla Tigrida natočil Tomáš Halík. Akci bude moderovat ředitel zpravodajství Českého rozhlasu Jan Pokorný. Konferenční jednání bude natáčeno a ze záznamu pak odvysíláno na vlnách Českého rozhlasu, videonahrávku najdete následně po akci na www.educa24.cz
 
 
       
 
Mezi divadlem a architekturou
11. října 2017 v 16.30 hodin před Divadlem Antonína Dvořáka
 
Komentovaná procházka s historikem architektury Martinem Strakošem. Poznejte společně s námi historii a proměny okolí budovy Divadla Antonína Dvořáka a bezprostředního jádra Moravské Ostravy u příležitosti 110. výročí dokončení a zprovoznění této ostravské divadelní scény.
 
       
 
OTELLO - předpremiérová beseda
10. října 2017 v 16 hodin v  KNIHCENTRU 
 
Setkání s Maidou Hundeling (Desdemona), Martinem Bártou (Jago) a dalšími zajímavými hosty u příležitosti uvedení opery Giuseppa Verdiho Otello. Besedou provází dramaturgyně opery NDM Eva Mikulášková.
 
       
 
OPERNÍ SIRÉNY 10. - Vedení opery NDM představuje novou sezónu 2017/2018
4. října 2017 v 16 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení
 
Debatu nad tituly nove sezony rozviji hudební ředitel opery Jakub Klecker a operní dramaturgyně Eva Mikulášková.
 
       
 
110 LET DIVADLA ANTONÍNA DVOŘÁKA VE 110 MINUTÁCH aneb Historická smršť a kdo to nestihl, už to nestihne...
28. září 2017 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
Připomeňte si s námi významný milník v historii našeho divadla a prožijte neopakovatelný večer mapující jedinečné momenty, které se zapsaly do života budovy, jež se od 28. září roku 1907 stala scénou pro tisíce divadelních představení.
 
       
 
PROČ VČERA? PROTOŽE DNES
27. září 2017 v 17.00 hodin v centru PANT
 
Debata o historii v současných hrách (nejen) Viliama Klimáčka. Slovenský dramatik, básník, prozaik, režisér, scenárista a herec, z jehož pera vzešla i divadelní hra SISSI (Útěky Alžběty Rakouské), bude společně s doc. PhDr. Miroslavem Zelinským, CSc., z ústavu bohemistiky a knihovnictví Slezské univerzity v Opavě a s literárním historikem Mgr. Martinem Tomáškem, Ph.D., v roli moderátora rozprávět o reflexi naší historie v současné dramatice.
 
UPOZORNĚNÍ: DEBATA JE Z DŮVODU NEMOCI ZRUŠENA. O případném náhradním termínu bude včas informováni - sledujte akce NDM EXTRA.
 
       
 
SCHIFFAUER – BINAR aneb Divadélko režimem pronásledované
23. září 2017 v 15.30 hodin v centru PANT
 
Beseda s českým spisovatelem a překladatelem Ivanem Binarem a ostravským skladatelem a pedagogem Edvardem Schiffauerem nejen o dětské operce ZOB, ZOB, ZOBAN!!!, ale i o těžké době v socialistickém režimu. Moderuje Kateřina Huberová z Českého rozhlasu Ostrava.
 
       
 
ZOB, ZOB, ZOBAN!!! - předpremiérová beseda
18. září 2017 v 16 hodin v KNIHCENTRU 
 
Setkání s ostravským skladatelem Edvardem Schiffauerem, vedoucí operního studia NDM Lenkou Živockou a dalšími zajímavými hosty u příležitosti uvedení dětské operky ZOB, ZOB, ZOBAN!!!
 
       
 
Vernisáž výstavy Michaela Spurná: U NÁS
13. září 2017 v 17 hodin v Divadle Jiřího Myrona
 
Autobiograficky laděný obraz rodinného života na vesnici, v němž autorka po několik let subjektivně zobrazuje především svou vlastní rodinu, okolí a promítá do souboru i sama sebe. Sama autorka cyklus popisuje: Vzpomínám na několik okamžiků ze svého dětství, vůně sena na zahradě, vůně ryb po koupání v rybníce, různé pachy hospodářských zvířat. Je velmi pravděpodobné, že většina dnešních dětí si při vzpomínce na letní dny vybaví vůni aviváže, chloru z bazénu a místo sena čerstvě posečený trávník. Vesnice se žije lehce, svým časem, obrazem i slovem ale těžce člověkem.
Výstava se bude realizována od 7. 9. 2017 do 1. 11. 2017.
 
Výstavní projekt je realizován ve spolupráci s ITF FPF SU v Opavě a za finanční podpory statutárního města Ostrava.
 
 
       
 
Vernisáž výstavy Hana Mikulenková: PRESENT CONTINUOUS
11. září 2017 v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
Výstava bude realizována od 11. 9. 2017 do 24. 10. 2017
 
Výstavní projekt je realizován za finanční podpory statutárního města Ostrava.
 
       
 
30. srpna 2017 ve 20 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
Koncert nabídne díla Johna Cage, Charlese Ivese, Jana Rychlíka, Edgarda Varese, Philipa Glasse, Richarda Strausse a Mortona Feldmana.
 
Více o programu celého festivalu nové a experimentální hudby naleznete zde: http://www.newmusicostrava.cz/cz/ostravske-dny/
 
Ostravské dny 2017 se pořádá Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským, Trojhalí Karolina, PLATO Ostrava, Bludným kamenem z.s., a Českým centrem New York.
 
 

 


Archiv akcí NDM EXTRA

Sezóna 2016/2017

Sezóna 2015/2016

Sezóna 2014/2015

Sezóna 2013/2014

 

Audio-video ukázky