NOC DIVADEL S FERDINANDEM VAŇKEM
16. listopadu 2019

Program:
17.00 Divadlo Petra Bezruče / Václav Havel: Audience
19.00 NDM / Divadlo „12“ / Jiří Dienstbier: Příjem
21.00 Studio G / Pavel Landovský:
Arest

Také Národní divadlo moravskoslezské přispělo svým programem k oslavám 30 let svobody v naší zemi, 30 let od pádu komunismu, 30 let od sametové revoluce. Vzhledem k listopadovému termínu výročí se pochopitelně nabízelo program propojit s každoroční Nocí divadel, která letos připadla na 16. listopadu.

Rozhodli jsme se připravit pro diváky společný „putovní“ program od Divadla Petra Bezruče k nám do Divadla „12“ a na konec do nově vznikajícího Studia G. Pojícím prvkem tohoto večera byla postava Ferdinanda Vaňka, která hraje hlavní roli hned v několika hrách čtyř různých autorů. V našem případě jste se mohli těšit na představení inscenace hry Václava Havla Audience (DPB), scénické čtení hry Příjem Jiřího Dienstbiera (NDM) a scénické čtení hry Arest Pavla Landovského (Studio G). Projekt se uskutečnil v komorním pojetí (všechny scény, kde se program odehrával, mají kapacitu 50–60 míst), které umožňují osobní a intenzívní propojení mezi herci a diváky.

Snažíme se atraktivním způsobem připomenout naši minulost, ale také zajímavé osudy významných osobností (například Jiří Dienstbier byl známý novinář, disident a politik, za dob komunismu byl také topičem; málokdo ale ví, že kromě toho psal i divadelní hry).

V NDM v Divadle „12“ tedy bylo na programu scénické čtení specifického titulu PŘÍJEM JIŘÍHO DIENSTBIERA. Příjem je jakýmsi volným pokračování Audience. Postavy Vaňka a Sládka se tentokráte setkávají ve vězení. Uvedení hry Příjem v návaznosti na Audienci Václava Havla v Ostravě má ještě další souvislost. Jak Václav Havel, tak Jiří Dienstbier byli spolu s další významnou postavou disentu Václavem Bendou věznění v letech 1980–1981 ve věznici v Ostravě-Heřmanicích.

Úplně poprvé se ke spolupráci přidalo nově vznikající Studio G a my máme radost, že právě v prostorách tohoto divadla jsme zakončili pouť s Ferdinandem Vaňkem. Ke společnému projektu se hlásila také Komorní scéna Aréna. Ta ve stejný den uvedla scénické čtení hry Viliama Klimáčka SADO (láska v Evropě), jež vyhrála cenu Ferdinanda Vaňka na historicky první Noci divadel v roce 2013.

Projekt byl podpořen statutárním městem Ostrava a je součástí celoostravských oslav 30letého výročí sametové revoluce s názvem sametOVA!!!
 
Foto Martin Kusyn
 
Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě vždy třetí listopadovou sobotu již od roku 2008.
 
 
 
Noc divadel nabízí nevšední zážitky, jako jsou například workshopy pro děti i dospělé, prohlídky divadelních zákulisí, diskuze s herci, scénografy a režiséry a další formáty divadelních setkání, které v běžném programu nenajdete. Noc divadel v ČR, kterou koordinuje Institut umění – Divadelní ústav od roku 2013, se díky stovkám akcí ve zhruba 40 městech a místech ČR stala jedním z největších divadelních svátků v Evropě.
 
Archiv Noci divadel najdete zde.