Výkresy jevišť    Elektroakustika    Nahrávací studio   Scénické osvětlení   Jevištní technologie   

   
Adresa:
GPS souřadnice:
Telefonní ústředna:
 
Smetanovo náměstí 3104/8A, Ostrava
49°49'57.930"N, 18°17'26.386"E
596 276 111
   Virtuální prohlídka divadla

Divadlo Antonína Dvořáka

V roce 1902 založila městská obec v Ostravě divadelní stavební fond a o dva roky později se divadelní stavební výbor rozhodl započít stavbu městského divadla. Vídeňský architekt Alexander Graf budovu pojal v novobarokním stylu. Nejvýznamnějším dodavatelem této stavby byly Vítkovické železárny, které zhotovily střešní krov nad hledištěm a jevištěm, včetně dalších železných konstrukcí. Prvenstvím, ve srovnání s ostatními divadly u nás, bylo použití železobetonových nosníků a horizontálních překladů.

Umělecké ztvárnění vnitřních prostor budovy – hlediště, foyeru a vestibulu – bylo dílem vídeňské sochařské firmy Johann Bock & syn. Sochařské práce na fasádě jsou dílem sochaře Eduarda Smetany z Ostravy a průčelí budovy korunuje štítová skupina – sousoší akademického sochaře Leopolda Kossiga z Vídně. Autorem stropního obrazu v hledišti je další Vídeňan – akademický malíř Eduard Veith. V hlavním foyer byly umístěny dva velké reliéfy „Drama“ a „Hudba“, které divadlu věnovala akademická sochařka Helena Scholzová-Železná. Hlavní opona vznikla v ateliéru malířů Koutský & Rottonar ve Vídni. Představovala alegorii na práci, obchod a umění. Výsledkem práce architekta a všech zmíněných umělců je jedno z nejkrásnějších divadel v republice.

Městské divadlo (Stadttheater) bylo slavnostně otevřeno 28. září 1907 a do roku 1919 se v něm hrálo výhradně německy. Od roku 1919 se stalo stálou scénou Národního divadla moravsko-slezského, za 2. světové války však byli čeští divadelníci nuceni budovu opustit a přenechat divadlu německému. Po skončení války hrála tato reprezentativní scéna Národního divadla moravskoslezského (Státního divadla v Ostravě) pod názvy Zemské divadlo, Velké divadlo a Divadlo Zdeňka Nejedlého.

Název Divadlo Antonína Dvořáka nese budova Městského divadla (rekonstruovaná v letech 1954 – 1956, 1969 – 1971 a  1999 – 2000) od roku 1990. Je domovskou scénou operního, činoherního a baletního souboru Národního divadla moravskoslezského a jeho hlediště po rekonstrukci na přelomu tisíciletí pojme 517 diváků. 

Podrobná historie Divadla Antonína Dvořáka

Hlediště Divadla Antonína Dvořáka je uzpůsobeno i pro vozíčkáře!