Divadelní kroužek Paměti národa

Na podzim 2020 jsme se stali ostravskými partnery celostátního projektu organizace Post Bellum, určeného studentům ve věku 12–18 let, kteří se zajímají o moderní historii a baví je divadlo.
 
Skupina se schází pravidelně jednou týdně při devadesátiminutové lekci vedené podle metodiky Paměti národa. Výstupem činnosti kroužku, která čítá celkem 15 společných lekcí v rámci jednoho semestru, je zpracování konkrétního příběhu v podobě krátké inscenace či site specific performance ve veřejném prostoru.
V průběhu jednotlivých lekcí se setkáváme s pamětníky zpracovávaných událostí i s umělci, přizvanými ke spolupráci na výsledném představení. Na pozadí konkrétního příběhu účastníci porozumí historickému kontextu 20. století a podstatě totalitních režimů. Vyzkoušejí si nejen profesi hereckou, ale mohou se stát i spoluautory scénáře, dramaturgy, scénografy či hudebníky – dle svých zálib a schopností. Nahlédnou tak do divadelní tvorby v celé její komplexnosti. 
Ve školním roce 2020/2021 byla činnost kroužku z důvodu vládních restrikcí způsobených pandemií přerušena a částečně se pak přesunula do online prostředí. 
Tématem naší práce ve školním roce 2021/2022 je „Cena svobody a demokracie“
 
Plakát ke stažení ZDE
Více informací o projektu naleznete na stránkách Paměti národa: https://divadlo.pametnaroda.cz/
Kontakt pro zájemce o Divadelní kroužek Paměti národa: daniela.jirmanova@ndm.cz

 

Činoherní studio

Činoherní studio NDM funguje od roku 2015. Vzhledem k množství zájemců jsou uchazeči přijímáni na základě talentových zkoušek. Pod vedením divadelních lektorek a ve spolupráci s profesionálními umělci se v Činoherním studiu NDM dlouhodobě rozvíjejí dramatické dovednosti a kreativní myšlení mládeže.
Více informací ZDE
 
Kontakt pro zájemce o Činoherní studio NDM: tereza.strmiskova@atelier-ndm.cz 
 
 

Open call pro mladé umělce

V rámci projektu Budoucnost=Teď! youth manifesto proběhl od 15. - 19. srpna 2022 v Ateliéru pro divadelní vzdělávání při NDM workshop autorského divadla. Závěrečná performance proběhla v pátek 19. srpna v 17 hodin před klubem Dock (Malá Kodaň).
Více informací ZDE
 
Projekty pro mládež probíhají za podpory Statutárního města Ostrava a Ministerstva kultury. Děkujeme!