Gruss aus Troppau / Pohlednice a fotografie z Opavy 1893–1918
22. srpna – 9. října 2019 

Autorem výstavy je Rudolf Dybowicz a kurátorem Jiří Siostrzonek.
 
Výstava „Gruss aus Troppau / Pohlednice z Opavy 1893–1918“ představuje I. část z rozsáhlé sbírky opavského sběratele Rudolfa Dybowicze. Cílem autorů výstavy i doprovodné publikace je informovat zájemce o historii Opavy prostřednictvím dobových pohlednic o vizuální podobě města, o jeho geniu loci.  
 
Místopisné, reklamní a vojenské pohlednice kolovaly v obrovském množství na přelomu devatenáctého a dvacátého století mezi lidmi a dnes nám pomáhají se naladit na dobovou společenskou a kulturní atmosféru, která se nesla ve znamení bouřlivých kulturních zvratů. Zasílání blahopřání, pozdravů z výletů, důležité informace o zdraví a dalších událostech patřilo ke každodenním dobovým rituálům. Pohlednice zprostředkovávaly nejen křehké individuální příběhy a dnes jsou cenným dokladem „velké historie“.   
 
Návrat do minulosti prostřednictvím nenápadných obrázků je zároveň cestou k vědomému, pomalému a hlubokému prožívání přítomnosti. Pohlednice můžeme bez ostychu zařadit do čapkovské kategorie nejskromnějšího umění. Výstava o opavských pohlednicích naplní své poslání, pokud osloví diváky nostalgickou krásou a bude je motivovat k prohloubení vztahu s tímto podmanivým městem.
 
Výstavní projekty jsou realizovány ve spolupráci s ITF FPF SU v Opavě.