Společný projekt Janáček Ostrava 2018

Dne 12. srpna 2018 si hudební svět připomene 90. výročí úmrtí jednoho z největších českých skladatelů Leoše Janáčka. Ve stejném roce vzpomeneme 100. výročí vzniku republiky a zároveň první zahraniční premiéru Janáčkovy opery Její pastorkyňa. Na všechna tato výročí reaguje i Janáčkův rodný kraj společným projektem významných kulturních a vzdělávacích institucí města Ostravy – JANÁČEK OSTRAVA 2018. 
 
Ačkoliv jednotlivé akce probíhají již od počátku roku 2018, vyvrcholí v několika obdobích. Prvním z nich je Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka na konci května a v červnu, jehož součástí bude i muzikologická konference Janáčkiana. Druhým vyvrcholením je zářijový Svatováclavský hudební festival, po němž Národní divadlo moravskoslezské představí premiéru Janáčkovy opery Osud (premiéry 18. a 20. října 2018)a stane se tak teprve druhým divadlem na světě, které ve své historii zrealizovalo všechny opery hukvaldského rodáka. Posledním a hlavním vyvrcholením projektu bude čtyřdenní Hudební maraton Leoše Janáčka 25. – 28. října 2018, mimořádný festival k oslavě československé státnosti. Během něj budete moci na 15 koncertech slyšet zhruba 40 Janáčkových skladeb v podání mnoha špičkových interpretů. Koncem roku 2018 NDM přichystá také scénické uvedení Janáčkových písní ve spolupráci s Fakultou umění Ostravské univerzity v rámci nového spojení univerzitního operního studia a opery NDM v Operní akademii Ostrava. Výběr z Janáčkova díla zazní také na listopadovém Prvorepublikovém gala.
V pomyslné polovině projektu 12. srpna 2018, v den výročí Janáčkova úmrtí, proběhne mimořádná celodenní slavnostní vyjížďka z Hukvald do Ostravy, nazvaná Životní pouť Leoše Janáčka aneb Od lišky k Lišce, kterou pořádá opera NDM ve spolupráci s Klubem českých velocipedistů Hrabová. 
 
Správcem projektu je Janáčkova filharmonie Ostrava.
(mh; rev. em)
 
Více informací na:
www.janacek2018.cz

Audio-video ukázky