Jediné operní studio v ČR funguje při NDM již 20 let. Z některých dětských sboristů nám tak vyrostli dospělí sólisté.


Operní studio


Pokud by děti účinkující v Operním studiu NDM chtěly poděkovat za jedinečnou možnost prosadit se na prknech, co znamenají svět, a za to, že mohou sklízet potlesk díky tomu, co je naplňuje a baví, musely by si před dvaceti lety promluvit s Davidem Sulkinem. Byl to právě tento anglický režisér, který vnukl ostravskému divadlu myšlenku pro vznik Operního studia.

Nepřál si totiž, aby dětské role v jeho inscenaci Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky zpívaly dospělé pěvkyně. Příhody lišky Bystroušky otevíraly v červnu 1994 první ročník festivalu Janáčkovy Hukvaldy a celé představení sklidilo velké ovace. Výkon dětí v rolích zvířátek a dvou malých chlapců diváky přímo nadchnul a vzhledem k tomu, že pro další sezónu divadlo plánovalo opery Carmen, Bohému a Jakobína, dospěl tehdejší šéf opery Mgr. Luděk Golat k závěru, že by bylo škoda děti, které se již na jevišti osvědčily, rozpustit. Výsledkem bylo založení Operního studia NDM, jehož uměleckou vedoucí se stala Lenka Živocká, jinak korepetitorka opery Národního divadla moravskoslezského, která s dětmi pracovala už při inscenaci Příhod lišky Bystroušky. Stála u počátku studia v roce 1994 a vede je až do současnosti.

Vznikl tak v podstatě republikový unikát – baletní studio má řada českých divadel, operní studio pouze NDM v Ostravě. Divadelní zkušenost dětí Operního studia je oceňována nejen v opeře – jeho členové se v průběhu let s úspěchem zhostili dětských rolí i v operetě, baletu, činohře i muzikálu. Těžištěm zájmu, ale samozřejmě zůstává opera, kde za sebou Operní studio každoročně zanechává stopu v podobě povedených inscenací.

Pod vedením Lenky Živocké ještě v roce 1994 děti Operního studia nacvičily školní scénu z Dvořákova Jakobína. V dalším roce pak následovalo účinkování v Bizetově Carmen a zejména dva důležité projekty, realizované přímo Operním studiem NDM – za spolupráce se žáky Základní školy Leoše Janáčka na Hukvaldech zazněl na druhém ročníku festivalu Janáčkovy Hukvaldy novodobý mirákl Benjamina Brittena Archa Noemova. K práci s dětmi, započaté na Příhodách lišky Bystroušky, se zde vrátil iniciátor vzniku studia, režisér David Sulkin. Posledním projektem Národního divadla moravskoslezského, na kterém se děti velkou měrou podílejí, je opět dílo Benjamina Brittena, dětská opera Hrajeme operu! - Kominíček.  

Karolína Kijonková

Samostatné projekty

  • Broučci,
  • Jesličky sv. Františka,
  • Čarodějnice z Babí hůry,
  • NGOA-É,
  • Ogaři,
  • Kolotoč

 

Účinkování

Piková dáma, Bludný Holanďan, Prodaná nevěsta, Tosca,  Nabucco, Oberon, Hubička, Řecké pašije, Turandot, Manon Lescaut, Káťa Kabanová, Kouzelná flétna, Rusalka, nové nastudování Jakobína, Carmen, Hrajeme operu! – Kominíček, Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, Jezulátko.

 

Navštivte také WEB OPERNÍHO STUDIA NDM!

 

Audio-video ukázky