130 LET NÁRODNÍHO DOMU
18.6.2024
NÁRODNÍ DŮM – LIDOVÉ DIVADLO – DIVADLO JIŘÍHO MYRONA slaví 130 LET své existence!
 
Budova současného Divadla Jiřího Myrona je starší než samotná instituce Národního divadla moravskoslezského (1919) i než Městské divadlo (1907, nyní Divadlo Antonína Dvořáka). Původně sloužila ostravským Čechům jako centrum společenského života pro plesy, přednášky, jako sídlo mnoha spolků (Občanská beseda, Horník, Měšťansko řemeslnická beseda, Matice ostravská, Sokol nebo pěvecké spolky Lumír a Záboj) a Veřejné a lidové knihovny a a první třídy českého Matičního reálného gymnázia.

Slavnostní otevření s bohatým programem proběhlo 16. a 17. června 1894. Byla uvedena mj. Paní mincmistrová Ladislava Stroupežnického, kterou nastudovali ostravští ochotníci. Pravidelně zde hostovaly kočovné divadelní společnosti i soubor brněnského Národního divadla a v roce 1906 převzal budovu Spolek Národní dům, který zde založil první stálou českou scénu v Ostravě. Prvním ředitelem se stal uznávaný František Trnka a divadlo pojmenoval honosně jako Divadlo moravských měst. Sezóna trvala 4 měsíce a odehrálo se 104 představení celkem 61 titulů. Téměř každý druhý den byl tak nasazen nový titul s jednou reprízou.

V roce 1919 se Národní dům stal druhou scénou Národního divadla moravsko-slezského, ale od roku 1920 se české divadlo hrálo jen v Městském divadle (Divadlo Antonína Dvořáka) a Národní dům sloužil ke společenským účelům; od roku 1925 zde mj. promítalo kino Kosmos. Za německé okupace bylo přejmenované České divadlo moravskoostravské nuceno opustit Městské divadlo (Divadlo Antonína Dvořáka) a znovu se uchýlit do Národního domu (1941), který byl výrazně přestavěn. I tak ale zde nebyly ideální podmínky pro hraní divadla. V roce 1945 byla budova nyní opět přejmenované instituce Zemského divadla přejmenována na Lidové divadlo a od roku 1954 nese jméno Divadlo Jiřího Myrona.
 
V noci z 6. na 7. prosince 1976 vypukl v divadle požár, který budovu zničil natolik, že musel být přerušen její provoz. V srpnu roku 1980 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce a od slavnostního znovuotevření 28. dubna 1986 patří Divadlo Jiřího Myrona k největším divadelním scénám v republice. Hlediště disponuje kapacitou 615 diváků. Poslední rekonstrukcí v roce 2018 byla fasádě navrácena původní podoba i s nápisem Národní dům. Vzniklo komorní Divadlo „12“ s kapacitou 60 míst. Bylo vybudováno v místě bývalé Občanské záložny a později obchodu v čísle orientačním 12. Rekonstrukcí bistra pro diváky ve foyer vznikla kavárna Národní dům. Nový prostor pro lektorskou činnost získal rovněž Ateliér pro divadelní vzdělávání.
 
 
Zdroj: Ostravský divadelní archiv
Alice Taussiková